Національна спілка журналістів України висловлює солідарність із колегами з «Радіо Свобода» (RFE/RL) та закликає до негайного звільнення фрілансера Владислава Єсипенка, затриманого в окупованому Криму.
Владислав Єсипенко близько 4 років співробітничає з проєктом української служби RFE/RL «Крим.Реалії» і періодично надає фото та відеоматеріали, які публікуються відкрито на ресурсах «Радіо Свобода».
- Журналістська робота – це не «шпигунство» і не «робота на спецслужби», у чому звинувачують фрілансера, – зазначає голова НСЖУ, член виконкому Європейської федерації журналістів Сергій Томіленко. – Про затримання Владислава Єсипенка українська Спілка журналістів поінформує міжнародних партнерів та ще раз приверне увагу колег до надзвичайних умов, в яких працюють автори проєкту «Крим.Реалії».
Те, що затриманий в окупованому Криму Владислав Єсипенко, якого співробітники ФСБ звинуватили у роботі на українські спецслужби, виявився фрілансером «Радіо Свобода» (RFE/RL), підтвердив президент медіаорганізації Джеймі Флай. Він засудив затримання Єсипенка та закликав відпустити автора РС.
- У той час, коли Кремль застосовує переслідування і залякування проти будь-якого можливого альтернативного голосу в анексованому Росією Криму, нещодавнє затримання Владислава Єсипенка, фрілансера української служби “Радіо Свобода”, викликає тривогу. Єсипенка слід негайно звільнити, щоб він міг возз’єднатися із сім’єю, ㅡ заявив Джеймі Флай.
За інформацією проєкту «Крим.Реалії», напередодні в Службі зовнішньої розвідки України відреагували на звинувачення в Криму Владислава Єсипенка у співпраці з українськими спецслужбами.
16 лютого в Центрі громадських зв’язків ФСБ Росії повідомили, що затримали 10 березня в Криму Владислава Єсипенка за збір інформації «в інтересах спецслужб України».
Як стверджують у ФСБ, Єсипенко «здійснював фото- і відеофіксацію місцевості, об’єктів життєзабезпечення і місць масового перебування людей на території Криму».
У відомстві посилаються на свідчення Єсипенка, в яких він нібито повідомив, що збирав інформацію «в інтересах спецслужб України за завданням офіцера чинного резерву 8-го відділу 5-го департаменту СЗР України полковника Кравчука В.А., а саморобний вибуховий пристрій за його рекомендацією зберігав в автомобілі для забезпечення власної безпеки».
Напередодні українські правозахисники опублікували спільну заяву, в якій вимагали від російської влади звільнити Владислава Єсипенка, а Україна і міжнародне співтовариство закликали посилити тиск на Росію за переслідування на анексованому півострові.
Дружина Владислава Єсипенка Катерина повідомила, що досі незалежний адвокат не зміг потрапити до її чоловіка.
У Криму співробітники ФСБ Росії 10 березня затримали двох учасників акції до дня народження Тараса Шевченка, що проходила в Сімферополі 9 березня. Жителька Алушти Єлизавета Павленко та уродженець Кривого Рогу Владислав Єсипенко, який також був присутній на акції, перестали виходити на зв’язок увечері 10 березня. Як стало відомо Крим.Реалії, Єлизавету Павленко і Владислава Єсипенка затримали вдень 10 березня на Ангарському перевалі співробітники ФСБ Росії в масках. Єлизавету Павленко відвезли додому, де був проведений обшук, який тривав понад вісім годин. У неї вилучили техніку та особисті речі. Владислава Єсипенка відвезли в невідомому напрямку.
Станом на ранок 12 березня стало відомо, що Єлизавета Павленко перебуває вдома, а Владислав Єсипенко – в ІТТ міста Сімферополя. Йому інкримінують ч.1. ст. 223-1 Кримінального кодексу Росії (незаконні виготовлення, переробка або ремонт вогнепальної зброї, його основних частин (за винятком вогнепальної зброї обмеженого ураження), а так само незаконне виготовлення боєприпасів). Санкція цієї статті передбачає покарання у вигляді позбавлення волі на строк до шести років. Йому було обрано запобіжний захід у вигляді арешту до 11 травня.
Дружина Єсипенао уклала угоду з адвокатом Емілем Курбедіновим, проте зустрітися з Єсипенком адвокату 12 березня не вдалося. У понеділок 15 березня адвокату знову не вдалося побачитися із затриманим. Слідчий сказав Курбедінову, що Владислав відмовився від його послуг.
Раніше дружина Владислава Єсипенка Катерина звернулася до російського омбудсмена Тетяни Москалькової, підконтрольного Кремлю омбудсмена анексованого Криму Лариси Опанасюк, а також в російську Громадську спостережну комісію щодо Криму з проханням перевірити, чи не порушуються права її чоловіка і посприяти доступу адвоката до нього.
Реакції від Тетяни Москалькової, Лариси Опанасюк, ОНК в Криму і структур ФСВП в Криму на звернення Катерини Єсипенко не було.