«У час економічної кризи, яка щодня стає дедалі гострішої через війну, справді незалежні медіа не зможуть довго протриматися без сторонньої допомоги», – переконаний заступник головного редактора газети «Погляд» Анатолій Ісак. Про це та шляхи оптимізації власних фінансових потуг йшлося у представництві Західноукраїнського центру журналістської солідарності під час тренінгу: «Підвищення стійкості медіа та збереження аудиторії в умовах критичного фінансового існування».
Керівники місцевих медіа, журналісти, студенти кафедри журналістики Чернівецького національного університету ім. Ю. Федьковича взяли участь в обговоренні надзвичайно гострих питань, що дедалі частіше постають перед місцевими медіа – їхнього подальшого випуску чи закриття. Спікер тренінгу – Заслужений журналіст України, заступник головного редактора газети «Погляд» Анатолій Ісак зупинився на важливих складових редакційного менеджменту, щоби бодай спробувати врятували незалежне медіа.
У нинішніх умовах існування медіа в Україні, яка четвертий рік захищається від окупантів, надзвичайно гостро постають питання свободи преси. Постійно триває призупинення випуску незалежних газет, FM-мовлення та телеканалів. Незалежних інформаційних платформ, що не залежать від влади чи політичних сил стає дедалі менше.
– Зберегти під час війни незалежні українські медіа як важливий інститут демократії, напевно, допомогла б цільова фінансова та технічна допомога. Вона не повинна супроводжуватися прямим політичним чи комерційним впливом на контент, – каже експерт. – Це можуть бути як внутрішні, так і зовнішні цільові гранти чи благодійні проєкти, що сприятимуть відновленню незалежних медіа у фінансовому плані.
Долучивши подібні програми до власних фінансових потуг, кошти можна спрямувати на:
- погашення заборгованості, що є в усіх редакціях;
- технічне дооснащення;
- навчання працівників редакцій;
- розвиток власних цифрових платформ;
- гідну оплату праці медійників.
Саме в розвиток цифрової складової редакцій, запровадження новітніх технологій, підвищення ефективності роботи менеджменту та рекламних відділів – варто насамперед «влити» інвестиції/дотації/стипендії засновникам традиційних медіа.
Звичайно, питання безпеки в умовах війни з російськими окупантами мають пріоритет над усіма іншими. Але для збереження незалежних медіа в Україні життєво необхідно, щоб усі ініціативи з регулювання медійної сфери враховували не лише політичні та суспільні, але й економічні потреби.
– Низка чиновників різного штибу, від високого до дрібненького, вважають незалежні медіа бізнесовими структурами, що заважають їхньому існування. І десять років війни нічого їх не навчили. Тому й «пасемо задніх» в інформаційній війні проти ворога, – підсумовує Анатолій Ісак.


Мережа Центрів журналістської солідарності – це ініціатива Національної спілки журналістів України, реалізована у співпраці з Міжнародною та Європейською федераціями журналістів, ЮНЕСКО та за підтримки народу Японії. Наша головна мета – допомога медійникам, які працюють в Україні під час війни. Центри працюють у Києві, Харкові, Запоріжжі, Дніпрі, Львові та Івано-Франківську. Цей проєкт є частиною більш широких зусиль ЮНЕСКО, спрямованих на підтримку безпеки журналістів та свободи слова в Україні.
Контакти об’єднаного Західноукраїнського Центру журналістської солідарності Львів-Чернівці – 097 907 97 02 (Наталія Войтович, координатор Львівського центру, Володимир Бобер – асистент), адреса: вул. Соломії Крушельницької, 5.
Чернівецьке представництво об’єднаного Західноукраїнського центру журналістської солідарності
Дискусія з цього приводу: