Своєрідні «журналістські теревені» в обідню перерву влаштували медійники минулої п’ятниці. Онлайн-кава зібрала редакторів друкованих та інтернет видань, які працюють нині на прифронтових та прикордонних територіях двох областей – Дніпропетровської та Сумської. Захід ініціювали Дніпровський центр журналістської солідарності НСЖУ та представниці Національної ради з питань телебачення і радіомовлення у Дніпропетровській та Сумській областях – Олена Демченко та Лариса Якубенко.
У дружній атмосфері, за філіжанкою кави, учасники обговорили актуальні проблеми та виклики, з якими щоденно стикаються регіональні медіа. Серед них: передплата та доставка газет, пошук фінансування, реалізація проєктів, наповнення контенту, робота з аудиторією тощо. Так, редактори поділилися історіями боротьби за збереження видань у надскладних умовах.
Зокрема, головна редакторка газети «Білопільщина», що на Сумщині, Наталія Калініченко розповіла про приклад успішної реалізації спільних проєктів та консолідації зусиль локальних медіа.
– Оточення, призупинення випуску, перехід в онлайн, потім відновлення випуску – все це переживали не лише ми, а й наші колеги, але з перших днів ми зрозуміли, що треба об’єднуватися, – зазначила Наталія Калініченко.
Відтак, у 2022 році «Білопільщина», у співпраці з харківською газетою «Слобідський край», щомісяця робили спільні репортажі з прикордонних громад Сумщини і Харківщини. В проєкті газета була 8 місяців. Пізніше почали працювати вже з колегами-сусідами – Краснопільською газетою «Перемога», запустивши проєкт «Спільнопілля».

Про релокацію та організацію власної доставки і передплати розповіла співвласниця газети «Перемога» Ольга Кисленко. Колектив залишався у прифронтовому селищі від початку повномасштабного вторгнення. Попри обстріли, редакція першою в Україні організувала власну доставку й передплату. Але у березні 2025 року команда евакуювалася до Сум, а головний редактор мобілізувався. Наразі випуск «Перемоги» тимчасово призупинено, але продовжується робота над спільним проєктом із «Білопільщиною».
Своїм досвідом щодо передплати поділилась і журналістка криничанського видання «Нові рубежі» Наталя Долгіх:
– Дуже болюча тема – «Укрпошта». І часом руки опускаються. Але придумуємо свої методи розповсюдження газети. Звісно, редакція не може тримати це все у полі зору і контролювати доставку. Але намагаємося. Також, звісно, працюємо із місцевими колективами, як і наші колеги. Дуже часто заходимо в школи, сільські господарства, чи навіть у селищну раду. Дуже ще допомагає передплата електронної версії газети.
Про активне впровадження діджитал-інструментів, переорієнтування контенту на нову аудиторію в Охтирці та збереження тиражу розповів учасникам Олексій Пасюга, головний редактор газети Великої Писарівки «Ворскла» – першого видання Сумщини, що було релоковане через знищення селища під час бойових дій. Зокрема, редактор поділився досвідом про впровадження PDF-розсилки видання, яка дозволила зберегти читацьку аудиторію під час масової евакуації та релокації видання. Водночас, редакція відмовилась від послуг Укрпошти й організувала власну редакційну мережу розповсюдження – через соціальні маршрути, старостат, магазини, з персоніфікованими екземплярами для кожного читача.
Особливої уваги заслуговують історії газет Дніпропетровщини «Межівський меридіан» і «Рідний край», які, попри всі виклики, не пропустили жодного номера, коли чимало локальних медіа змушені були припинити свою діяльність.
– Ті, хто з нас залишився, колеги, яких я сьогодні бачу – я переконаний, що це патріоти своєї справи, патріоти своїх газет. Люди, які люблять свою громаду, – поділився головний редактор «Межівського меридіану» Євген Хрипун. – Тому те, що ми робимо – набагато важливіше.
– Географія різна – проблеми однакові: безпека, брак людей та грошей, підписка та розповсюдження, – додала представниця Нацради у Дніпропетровській області Олена Демченко. – Тому народжуються ноу-хау та лайфхаки, якими впродовж майже двох годин редактори ділилися один з одним. Відверта професійна розмова і відчуття підтримки колег – не так вже й мало в наш час.
До заходу також долучилися голови обласних організацій НСЖУ Дніпропетровщини та Сумщини – Олексій Ковальчук й Володимир Садівничий.
– Дійсно, сьогодні як ніколи ми бачимо й відчуваємо значення локальних медіа. І потреба в незалежній журналістиці та достовірній комунікації ніколи ще не була більшою. Та Спілка журналістів продовжує підтримувати українські медіа, українських журналістів, які попри усі труднощі, виклики, випробування і загрози життю продовжують тримати інформаційний фронт, – зауважив голова Дніпропетровського обласного осередку Спілки, керівник медіа «Вісті Придніпров’я» Олексій Ковальчук.
Учасники обговорення підкреслили: навіть у найтемніші часи журналісти залишаються світлом для своїх громад.
Голова НСЖУ Сергій Томіленко, звертаючись до колег на Конгресі Данської спілки журналістів наголосив: «Тримайте Україну у ваших сюжетах, у ваших репортажах, у ваших серцях…». Саме це й стало лейтмотивом онлайн-зустрічі, яка вкотре довела: сила журналістської солідарності – у єдності, підтримці та незламному бажанні бути поруч зі своїм читачем, навіть на межі можливостей.









Мережа Центрів журналістської солідарності – це ініціатива Національної спілки журналістів України, реалізована у співпраці з Міжнародною та Європейською федераціями журналістів, ЮНЕСКО та за підтримки народу Японії. Наша головна мета – допомога медійникам, які працюють в Україні під час війни. Центри працюють у Києві, Харкові, Запоріжжі, Дніпрі, Львові та Івано-Франківську. Цей проєкт є частиною більш широких зусиль ЮНЕСКО, спрямованих на підтримку безпеки журналістів та свободи слова в Україні.
Контактний телефон Центру журналістської солідарності у Дніпрі – 050 919 84 79 (Наталя Назарова, координатор Дніпровського центру), адреса: вул. Старокозацька, 8.
Ліана Охрименко, інформаційна служба Дніпровського ЦЖС
Дискусія з цього приводу: