Як змінилася специфіка роботи спортивних журналістів під час війни? Як журналісти адаптуються до нових умов та які виклики доводиться долати? Чому матеріали про досягнення у спорті стали важливими для підтримки морального духу і соціальної єдності? Про сучасні виклики спортивної журналістики в регіоні, здобутки, а також про перспективи розвитку говорили представники місцевих медіа та члени Асоціації спортивних журналістів Дніпропетровської області під час зустрічі минулої п’ятниці у Дніпровському центрі журналістської солідарності НСЖУ.
Російська збройна агресія стала серйозним випробуванням для української журналістики. Спортивна журналістика також зазнала змін. Водночас її роль у формуванні та зміцненні національної свідомості значно посилилась.
– Специфіка роботи спортивних журналістів в умовах війни вочевидь стала дещо іншою, – зазначила координаторка Центру Наталя Назарова. – Сьогодні роботи спортивного фотографа з Кам’янського Миколи Синельникова розповідають світові про війну в Україні. Його фотоальбом STOP WAR зі світлинами зруйнованих під час війни спортивних об’єктів увійшов до ТОП-10 престижної премії AIPS Sport Media Awards. Водночас журналістські матеріали про досягнення у спорті допомагають підтримувати моральний дух українців, об’єднують навколо спільних цінностей. А розповіді про успіхи наших спортсменів стають джерелом натхнення та гордості.

На Дніпропетровщині журналісти, які висвітлюють спортивну тематику, увійшли до Асоціації спортивних журналістів Дніпропетровської області (АСЖДО). Як розповів голова Асоціації Дмитро Тимохін, організація наразі налічує 39 офіційних членів. Плідно співпрацює як із досвідченими журналістами, так і з молодими, допомагаючи їм у професійному розвитку та кар’єрному зростанні.
– Рік тому ми провели певну реконструкцію нашої Асоціації, трохи реанімували, осучаснили. Порадилися із колегами і вирішили, що не зважаючи на війну, економічні проблеми, треба рухатися вперед, допомагати розвивати спорт, допомагати розвиватися молодим спортивним журналістам, розвиватися самим і робити власні проєкти, – зазначив пан Дмитро.
Перше, що зробили, розповідає, – запустили інформаційні ресурси в усіх соцмережах (а у 2025 році завдяки безпосередній партнерській допомозі й підтримці «Вістей Придніпров’я» створили сайт організації). Потім почали проводити різноманітні акції, благодійні заходи. І створили свій головний проєкт «SPORT MEDIA CLUB DNIPRO», куди запрошували провідних і молодих спортсменів, і ветеранів спорту для того, аби молодь бачила і розуміла, що навіть в умовах війни в України є перспективи, є майбутнє. Цей проєкт, стверджує Дмитро Тимохін, надав популярності багатьом напрямкам, які реалізовує Асоціація, та навіть був визнаний кращим регіональним проєктом року у Всеукраїнському конкурсі спортивних журналістів «Олімпійська Україна».
Окрім того, цьогоріч обласній Асоціації вдалося організувати конкурс та провести на високому рівні церемонію відзначення кращих спортивних досягнень Дніпропетровщини 2024 року.

– Нам справді багато чого вдалося зробити за цей рік, це такий крок уперед, незважаючи на такі важкі часи, – додав заслужений журналіст України, член НСЖУ та Асоціації спортивних журналістів, колишній тележурналіст – нині військовослужбовець Віктор Ожогін. – Ми провели багато цікавих зустрічей. Попереду чимало планів, будемо залучати молодь. Окрім того, на базі Дніпропетровської обласної Спілки журналістів вже понад тридцять років активно працює спортивно-оздоровчий журналістський центр «Тригол», який очолює Володимир Сорока. Тож, наша спортивна журналістська спільнота в регіоні досить потужна.
Обласний осередок НСЖУ із Асоціацією спортивних журналістів Дніпропетровщини пов’язують давні тісні відносини, адже фактично усі члени Асоціації є членами Спілки журналістів. Наприкінці зустрічі було підписано меморандум про партнерство та співробітництво між Дніпропетровською обласною організацією НСЖУ та Асоціацією спортивних журналістів Дніпропетровської області.

– Серед наших спілчан чимало таких, хто підтримує спортивні ініціативи колег, активно долучається, бере участь у журналістських змаганнях, які проводить «Тригол», чи, наприклад, криворізькі журналісти. І я пишаюсь тим, що саме ми, Дніпропетровська обласна Спілка, організували і провели вже і міжрегіональні, і навіть міжнародні спортивні змагання серед журналістів, – наголосив голова Правління Дніпропетровської обласної організації НСЖУ Олексій Ковальчук. – Отже, продовжуємо плідну співпрацю, підтримуємо регіональних журналістів та допомагаємо колегам професійно зростати.
На необхідності підтримки і розвитку регіональної спортивної журналістики наголошували й інші учасники зустрічі. Зокрема, журналістка криничанського медіа «Нові рубежі» Наталя Долгіх зазначила, що зараз хоч і війна, але дітям треба розвиватися. У Криничанській громаді спорт є досить популярним. І про досягнення місцевих спортсменів з карате, футболу постійно розповідають на шпальтах газети.
Набирає популярності ютуб-проєкт молодого дніпровського журналіста Олександра Комарука «Футбольна хата», де він публікує інтерв’ю із відомими українськими футболістами, тренерами, легендарними особистостями.
Тож з перспективою дивимось у майбутнє і віримо, що мир в Україні настане.



Мережа Центрів журналістської солідарності – це ініціатива Національної спілки журналістів України, реалізована у співпраці з Міжнародною та Європейською федераціями журналістів, ЮНЕСКО та за підтримки народу Японії. Наша головна мета – допомога медійникам, які працюють в Україні під час війни. Центри працюють у Києві, Харкові, Запоріжжі, Дніпрі, Львові та Івано-Франківську. Цей проєкт є частиною більш широких зусиль ЮНЕСКО, спрямованих на підтримку безпеки журналістів та свободи слова в Україні.
Контактний телефон Центру журналістської солідарності у Дніпрі – 050 919 84 79 (Наталя Назарова, координатор Дніпровського центру), адреса: вул. Старокозацька, 8.
Інформаційна служба Дніпровського ЦЖС
Дискусія з цього приводу: