Небезпечні для свободи слова новації до «Закону про медіа» та їхні можливі наслідки обговорювали та аналізували медійники на юридичному тренінгу в Запорізькому Центрі журналістської солідарності НСЖУ. Вів захід відомий юрист, проректор з правової роботи-головний юрисконсульт ректорату Класичного приватного університету, голова комітету з юридичної освітньої політики Асоціації адвокатів України, член Національних спілок журналістів та письменників Володимир Віхляєв. Він зосередив увагу журналістів на ризиках, які несуть зміни у законодавстві щодо гарантій діяльності медіа та доступу до інформації.
Володимир Віхляєв детально проаналізував ухвалений Верховною Радою 14 січня цього року законопроєкт №11321, який передбачає внесення змін до деяких законів України щодо посилення гарантій діяльності медіа, журналістів та громадян на доступ до інформації, який 20 січня направлено на підпис Президенту України.
–Наші законодавці знову під гарними гаслами запроваджують зміни, які нібито мають захищати журналістів, але насправді створюють нові загрози, значно ускладнюють діяльність медіа. Ми бачимо чергову недолугість законодавства, що дає можливість маніпулювати правами журналістів у суді. Один з ключових моментів – питання відповідальності за коментарі під журналістськими матеріалами. Чому саме на журналістів покладається відповідальність за коментарі, залишені сторонніми особами? Ми не модератори, не IT-фахівці, не цензори. Наша місія – свобода слова, а не контроль чужих висловлювань, – наголосив юрист.
На тренінгу також обговорювалися нові процедури відкриття судового провадження щодо медіа. Тепер будь-яка особа, яка вважає, що її права були порушені коментарем під статтею, може подати позов. Суд зобов’язаний його прийняти, і, якщо навіть згодом цей позов буде відхилений, сама його наявність створює потенційний інструмент тиску на журналістів.
Експерт також застеріг, що це може стати інструментом для знищення незалежних медіа через завантаження їх судовими справами. Якщо десятки чи сотні осіб почнуть подавати позови проти певного видання, яке висвітлює соціально важливі питання, це може перетворитися на реальну загрозу для журналістики як такої.
Крім того, ускладняється робота редакцій, які змушені витрачати ресурси не лише на перевірку своїх матеріалів, а й на постійний моніторинг коментарів. «Раніше ми могли зосередитися на зборі фактів та аналітиці, а зараз маємо стежити за кожним висловлюванням читачів, що є абсурдним», – так коментували учасники тренінгу.
Експерт та учасники тренінгу дійшли висновку, що єдиний вихід – наполягати на внесенні змін до законодавства. Як зазначив тренер, має бути чітка норма, яка звільняє журналістів від відповідальності за сторонні коментарі. Інакше нас просто затиснуть у судових процесах, які будуть використовуватись як механізм впливу на незалежну журналістику. Журналістська спільнота має об’єднати зусилля для захисту своїх прав. Поки ж рекомендацією для редакцій є запровадження ретельної модерації коментарів або навіть їхнє тимчасове закриття, щоб уникнути потенційних загроз.
–Журналісти зараз працюють у дуже складних умовах, а цей закон ще більше ускладнює ситуацію. Це справжнє мінне поле – ти не знаєш, де наступиш і коли підірвешся. Будь-який коментар може стати приводом для судового позову, і медіа фактично ставлять у пастку постійного самоконтролю, – зазначив тележурналіст з Маріуполя В’ячеслав Твердохліб. У Запоріжжі він працює з кількома сайтами, які мають мультимедійні платформи і знає, як важко, а часом взагалі неможливо, відстежувати та видаляти коментарі сторонніх осіб, себто читачів. – Якщо журналісти будуть змушені працювати в таких умовах, суспільство втратить доступ до правдивої та незалежної інформації. Це питання не лише свободи слова, а й демократії загалом, – наголосив він.
Учасники тренінгу напрацювали законодавчу пропозицію і надіслали її до НСЖУ, щоб разом з зауваженнями колег з інших областей вона була офіційно передана до Верховної Ради для внесення змін у законодавство про медіа, щоб воно дійсно відповідало демократичним принципам свободи слова в Україні.
Наводимо текст пропозиції, напрацьований на юридичному тренінгу в Запорізькому Центрі журналістської солідарності:
«Існуючий в Україні Закон про медіа та інші нормативно-правові акти не містять норми, яка б звільняла від відповідальності медіа та журналістів за будь-які коментарі сторонніх осіб на опубліковані матеріали. Це зумовлює неоднозначне трактування існуючих норм законодавства про медіа, через що є ризики зловживання порушенням прав та гарантій журналістів і медіа.
У зв’язку з цим вбачається необхідним внести наступні зміни:
«…Медіа, працівники медіа та журналісти не несуть відповідальності за будь-які коментарі, розміщені будь-якими особами в соціальних мережах, або за будь-який інший відгук чи висловлювання як реакцію на опублікований журналістський матеріал».
Мережа Центрів журналістської солідарності – це ініціатива Національної спілки журналістів України, реалізована у співпраці з Міжнародною та Європейською федераціями журналістів, ЮНЕСКО та за підтримки народу Японії. Наша головна мета – допомога медійникам, які працюють в Україні під час війни. Центри працюють у Києві, Харкові, Запоріжжі, Дніпрі, Львові та Івано-Франківську. Цей проєкт є частиною більш широких зусиль ЮНЕСКО, спрямованих на підтримку безпеки журналістів та свободи слова в Україні.
Контакти Центру журналістської солідарності в Запоріжжі – 096 277 53 52 (Наталя Кузьменко, Валентина Манжура, співкоординатори Запорізького центру), адреса: пр. Соборний, 152.
Світлана Карпенко
Фото Валентини Бистрової
Дискусія з цього приводу: