Сьогодні виповнюється 1000 днів відтоді, як російські окупанти розпочали повномасштабну війну проти України. Задля підтримки медійників та надання їм допомоги, задля солідарності журналістської спільноти за ініціативи Національної спілки журналістів України з початку повномасштабного вторгнення російських окупантів на територію України в регіонах країни створені та діють Центри журналістської солідарності НСЖУ. Один із перших був відкритий 8 квітня 2022 року в місті Івано-Франківську.
Детальніше про роботу Центру – в інтерв’ю з його координаторкою, заслуженою журналісткою України Вікторією Плахтою.
– Пані Вікторіє, розкажіть будь-ласка про основні напрями роботи Івано-Франківського Центру журналістської солідарності, який діє уже третій рік.
– З початку повномасштабного вторгнення ворога на територію нашої країни, для допомоги медійникам та надання підтримки в їхній професійній діяльності в Україні працює мережа Центрів журналістської солідарності (далі – ЦЖС). Їх створення ініціювала Національна спілка журналістів України, яка отримала в цьому підтримку Міжнародної та Європейської федерації журналістів, а також ЮНЕСКО. Такі Центри нині діють у Києві, Запоріжжі, Дніпрі, Харкові, Івано-Франківську й об’єднаний Західноукраїнський центр, в який входять Львів та Чернівці. Всі Центри тісно співпрацюють. Ми проводимо різні спільні заходи, програми, тренінги в змішаному форматі – онлайн/офлайн, та обмінюємось інформацією. Важливо постійно комунікувати, адже наші медійники можуть, за певних обставин, змінювати місця проживання і важливо постійно бути з ним на контакті й у потрібний момент прийти на допомогу.
Івано-Франківський ЦЖС, як й інші Центри, опікується ще й областями, на території яких немає таких журналістських осередків. Нашими підшефними є Волинська, Рівненська, Чернігівська та Херсонська області.
Основна місія Центрів – надавати різнобічну допомогу журналістам у професії, медійникам-ВПО та всіляко сприяти нашим іноземним колегам, котрі висвітлюють події війни в Україні.
У контексті різнобічної допомоги хочу конкретизувати. Йдеться про: організаційну – з різних професійних та побутових питань; технічну – забезпечуємо роботу в коворкінгу Центру, зокрема, найчастіше колеги потребують такого роду допомоги в період блекаутів; юридичну – за підтримки ЮНЕСКО працює безкоштовна правова допомога для медійників і за потреби вони можуть звертатись як через Центри журналістської солідарності, так і безпосередньо на гарячу лінію юридичної допомоги для журналістів; психологічну – залучаємо фахівців для проведення консультацій, тренінгів із надання психологічної підтримки.
Також Центр має захисне спорядження – бронежилети, шоломи, й укомплектовані аптечки, які може надавати у безкоштовне користування колегам для відряджень в зону бойових дій чи на прифронтові території.
Ще періодично надаємо благодійну гуманітарну допомогу у вигляді електронних ґаджетів і технічних засобів, продуктових наборів, медикаментів, побутової хімії тощо. Передусім, йдеться про допомогу медійникам-ВПО та журналістам, чиї рідні нині воюють на фронті.
– Робота Центрів – новий досвід підтримки українських медійників. Як розпочиналася робота Центру?
– Роботу, фактично, ми розпочали ще з перших днів повномасштабного вторгнення рф в Україну: приймали колег, які вимушені були виїхати зі східних, південних та центральних областей країни, допомагали їм облаштуватися на Прикарпатті, сприяли у працевлаштуванні ВПО-медійникам. У Львові отримували бронежилети й шоломи, а також відео- й аудіотехніку, сонячні панелі, павербанки тощо, які доставляли закордонні донори, відправляли їх нашим колегам на прифронтові території та в зону бойових дій.
Ще до відкриття Центру надіслали знімальним групам центральних телеканалів та з південних і східних областей понад 30 комплектів захисного спорядження, десятки найменувань відео- й аудіотехніки; частину з них отримали й місцеві телеканали. Паралельно займались облаштуванням, підготовкою до роботи офісу Центру журналістської солідарності.
–З якими труднощами довелося зіткнутись?
– Напевне не було жодних, або ми їх не відчули. На той час усі зусилля були спрямовані на допомогу колегам: долати труднощі допомагала наша журналістська солідарність.
Ви правильно зауважили, що досвіду такої роботи у журналістській спільноті раніше не було. Війна стала серйозним і нелегким викликом як для всієї України, загалом, так і для медійників зокрема.
Та, попри все, наш Івано-Франківський Центр журналістської солідарності вже третій рік поспіль плідно працює, всіляко допомагає прикарпатським медійникам, тим, хто в професії та колегам-ВПО, які тимчасово замешкали на території нашої області, а таких налічується понад 50. Контактуємо і з колегами з підшефних областей, вивчаємо їхні потреби, надаємо необхідну допомогу.
Також підтримуємо тісний контакт зі студентами-ВПО профільних кафедр Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника й Університету Короля Данила. У разі потреби сприяємо їм у вирішенні проблемних питань. Нині в закладах вищої освіти Івано-Франківська навчається понад 15 студентів з числа ВПО.
– Ви зауважили, що в умовах блекауту журналісти можуть прийти і, за потреби, попрацювати в Центрі. Як забезпечуєте автономність?
– Івано-Франківський Центр журналістської солідарності сьогодні – це своєрідний коворкінг, в якому обладнано робочі місця. Від міжнародних партнерів ми отримали генератор і старлінк, аби забезпечити стабільне електропостачання й інтернет-зв’язок. Також у приміщенні Центру є три ноутбуки, комп’ютер, ксерокс/сканер/принтер, канцелярське приладдя й інше, необхідне для забезпечення нормальної роботи.
Приміром, редактор Українського Радіо Харків Роман Кривко, який тимчасово мешкав у Івано-Франківську після повномасштабного вторгнення, працював у Центрі щодня понад півроку: тут він записував для свого медіа новини та інтерв’ю з Харківщини, опрацьовував матеріали та звідси надсилав їх у редакцію харківського медіа.
– Окрім основної діяльності чи долучається Центр до якихось цільових проєктів?
– Так, Івано-Франківський Центр журналістської солідарності є як ініціатором, так і партнером низки цільових проєктів.
Зокрема, міжнародний проєкт «Працюємо разом задля Перемоги». У межах його програми разом із Департаментом інформації Івано-Франківської архієпархії УГКЦ, Івано-Франківською обласною дитячою клінічною лікарнею та завдяки допомозі й підтримці волонтерів італійської асоціації «Anteas Alessandria», громад УГКЦ міст Турина й Анкони впродовж 2023-2024 років у італійські клініки відправлено на лікування п’ятьох важкохворих дітей з України.
Окрім цього, разом із прикарпатськими медійниками, які очолюють благодійні та громадські організації, надаємо гуманітарну допомогу журналістам-ВПО та колегам із підшефних областей. Серед наших партнерів – Благодійний фонд «Чисті серцем», який очолює членкиня НСЖУ Ірина Рабарська, гуманітарний центр «Спільнота святого Егідія», яким керує Іван Харук, Івано-Франківська торгово-промислова палата. Щиро вдячна всім нашим партнерам за плідну співпрацю. Добра, миру, Перемоги!
Нагадаємо, Центри журналістської солідарності – це ініціатива Національної спілки журналістів України, що реалізується за підтримки Міжнародної та Європейської федерацій журналістів, а також ЮНЕСКО. Вона покликана допомагати представникам медіа, що працюють в Україні під час війни. Центри діють у Києві, Львові, Івано-Франківську, Харкові, Запоріжжі, Дніпрі та надають журналістам організаційну, технічну, юридичну, психологічну й інші види допомоги.
Контакти Центру журналістської солідарності в Івано-Франківську – 066 677 07 26 (Вікторія Плахта, координатор Івано-Франківського центру), адреса: вул. Січових стрільців, 25.
Про ЮНЕСКО.
ЮНЕСКО є спеціалізованою установою ООН з питань освіти, науки і культури. Вона робить внесок у мир та безпеку, сприяючи міжнародній співпраці в освіті, науці, культурі, комунікації та інформації. ЮНЕСКО сприяє обміну знаннями та вільному потоку ідей для прискорення взаєморозуміння. Вона є координатором Плану дій ООН щодо безпеки журналістів і проблеми безкарності, який спрямований на створення вільного та безпечного середовища для журналістів і працівників медіа, зміцнюючи таким чином мир, демократію та сталий розвиток у всьому світі. ЮНЕСКО тісно співпрацює зі своїми партнерськими організаціями в Україні для надання підтримки журналістам на місцях.
Використані терміни та подання матеріалу в цій публікації не є висловленням будь-якої думки з боку ЮНЕСКО щодо правового статусу будь-якої країни, території, міста чи району або їхніх органів влади, так само як і ліній розмежування й кордонів.
Автор несе відповідальність за вибір і представлення фактів, що містяться в цій публікації, а також за висловлені в ній думки, які не обов’язково відповідають позиції ЮНЕСКО та не покладають зобов’язань на Організацію.
Розмову вела Дана Данилів
Дискусія з цього приводу: