Після повномасштабного вторгнення рф в Україну чимало редакцій виїхали із захоплених та прифронтових територій. Вони адаптувалися і продовжили працювати для своєї аудиторії вже у безпечніших населених пунктах. На жаль, ситуація на фронті загострюється і тепер свої домівки покидають медійники з Донеччини – Покровська та Мирнограда. Днями своїм непростим досвідом релокації вони поділилися під час круглого столу у Дніпровському центрі журналістської солідарності НСЖУ.
– Релокація редакцій – непростий крок, який доводиться зробити українським медійникам через наступ ворога. Від 24 лютого 2022 року наш журналістський осередок допомагав і нині продовжує допомагати колегам із Харківської, Донецької та інших областей. Безумовно, евакуація у нинішні часи суттєво відрізняється від тієї, яку довелося пережити у перші дні, тижні та місяці повномасштабної війни, – зазначила координаторка Центру журналістської солідарності у Дніпрі Наталя Назарова.
Звісно, евакуація стосується не тільки медійників, а й всієї громади. І, як показав досвід колег із Запоріжжя, Херсона, Донецької та Луганської областей, місцеві жителі вже на новому місці чекають на новини від звичних і давно улюблених сайтів, газет, радіо та телебачення.
У Дніпровському центрі журналістської солідарності вирішили зібрати рекомендації, які допоможуть редакціям переїхати та реорганізувати роботу під час війни.
- Постійно тримайте зв’язок із місцевими військовими адміністраціями. Довіряйте лише офіційним джерелам інформації. Якщо виникають питання – зверніться за роз’ясненнями до профільних відомств. Не таємниця, що журналіст завжди знає контакти прес-служб і без особливих зусиль перевірить чутки.
- Обговоріть питання можливої евакуації в редакції. Будьте відкритими з колегами. Розподіліть обов’язки, обговоріть зміну формату роботи та функціонал кожного, подбайте про додаткові способи комунікації. Обов’язково зберіть додаткові контактні дані колег (це можуть бути номери телефонів родичів чи друзів).
- Тримайте зв’язок із громадськими організаціями та журналістськими осередками. Під час війни медійники зі всієї України проявили неабияку солідарність і підтримка не припиняється.
- Стежте за пропозиціями та програмами від партнерів, міжнародних медійних організацій, професійних спільнот. Можливо, якась грантова пропозиція чи програма підтримки допоможе саме вашій редакції вистояти у такі непрості часи.
- Телеканалам та радіо через технічні нюанси завжди складніше відновити роботу. Тому радимо тримати зв’язок зі своєю аудиторією через пости у телеграмі, фейсбуці, інстаграмі чи ютубі. По можливості, публікуйте у соціальних мережах новини, які будуть цікаві вашим землякам.
- Подбайте про технічне оснащення редакції. Якщо ситуація загострюється, перевезіть дороговартісне обладнання у безпечне місце. Особливо це актуально для теле- та радіокомпаній.
- Не соромтеся звертатися за психологічною підтримкою. Психічно стабільна людина тверезо оцінює ситуацію, діє розсудливо, не піддається емоціям.
- І головне – це безпека колективу. Заради цього варто оцінювати всі ризики перебування на прифронтових територіях і підійти відповідально до можливої релокації.
Нагадаємо, Центри журналістської солідарності – це ініціатива Національної спілки журналістів України, що реалізується за підтримки Міжнародної та Європейської федерацій журналістів, а також ЮНЕСКО. Вона покликана допомагати представникам медіа, що працюють в Україні під час війни. Центри діють у Києві, Львові, Івано-Франківську, Харкові, Запоріжжі, Дніпрі та надають журналістам організаційну, технічну, юридичну, психологічну й інші види допомоги.
Контактний телефон Центру журналістської солідарності у Дніпрі – 050 919 84 79 (Наталя Назарова, координатор Дніпровського центру), адреса: вул. Старокозацька, 8.
Про ЮНЕСКО.
ЮНЕСКО є спеціалізованою установою ООН з питань освіти, науки і культури. Вона робить внесок у мир та безпеку, сприяючи міжнародній співпраці в освіті, науці, культурі, комунікації та інформації. ЮНЕСКО сприяє обміну знаннями та вільному потоку ідей для прискорення взаєморозуміння. Вона є координатором Плану дій ООН щодо безпеки журналістів і проблеми безкарності, який спрямований на створення вільного та безпечного середовища для журналістів і працівників ЗМІ, зміцнюючи таким чином мир, демократію та сталий розвиток у всьому світі. ЮНЕСКО тісно співпрацює зі своїми партнерськими організаціями в Україні для надання підтримки журналістам на місцях.
Використані терміни та подання матеріалу в цій публікації не є висловленням будь-якої думки з боку ЮНЕСКО щодо правового статусу будь-якої країни, території, міста чи району або їхніх органів влади, так само як і ліній розмежування й кордонів.
Автор несе відповідальність за вибір і представлення фактів, що містяться в цій публікації, а також за висловлені в ній думки, які не обов’язково відповідають позиції ЮНЕСКО та не покладають зобов’язань на Організацію.
Інформаційна служба Дніпровського ЦЖС