Журналістам, які висвітлюють воєнні дії та життя цивільного населення під час цих дій, важливо знати принципи Міжнародного гуманітарного права (МГП). Тож за ініціативи Запорізького Центру журналістської солідарності НСЖУ відбувся тренінг для медійників з Міжнародного гуманітарного права, який провела Міжнародна гуманітарна організації “Женевський заклик” (Geneva Call). Його провів досвідчений інструктор з Міжнародного гуманітарного права, учасник бойових дій з 2014 року та юрист Родіон Тристан. Він розповів про закони та правила збройних конфліктів, основні принципи МГП, правові джерела МГП про розрізнення осіб в Міжнародних збройних конфліктах (ті, які воюють та ті, які не воюють), тощо.
– Отже, Міжнародне гуманітарне право – це обов’язкові правила, що регулюють поведінку воюючих сторін під час збройних конфліктів. В його основі – чотири Женевські конвенції про захист жертв війни від 12 серпня 1949 року, в яких беруть участь майже всі держави світу, – підкреслив Родіон Тристан.
У чому ж полягають основні принципи і засади МГП? Це, зокрема, недопущення зайвих страждань людей і зайвих руйнувань в ході збройних конфліктів; захист цивільних осіб та тих, хто припинив брати участь у збройних діях, тобто поранених та полонених. Згідно з МГП, сам факт участі у збройному конфлікті для військових не вважається злочином. Відповідальність настає за скоєння злочину, тобто за порушення правил ведення війни.
Право застосовувати засоби ураження противника не є необмеженим. Забороняється використовувати отруту або отруєну зброю, віддавати наказ не залишати нікого в живих, використовувати зброю, боєприпаси або матеріали, що можуть завдати противнику зайвих страждань.
–Особливо хочу наголосити на важливості дотримання норм міжнародного гуманітарного права, адже це є ознакою цивілізованого суспільства та вкрай важливим для захисту цивільного населення, підтримки репутації та авторитету держави та її збройних сил. Саме для цього «Женевський заклик» в Україні започаткував свій освітній проект «Кодекс воїнів світла», який покликаний донести стандарти поведінки для військовослужбовців відповідно до норм МГП. Наші воїни світла, практично всі знають і дотримуються правил ведення війни, поводження з військовополоненими на відміну від окупантів. І ми в жодному разі не будемо опускатися до їхнього рівня, – наголосив експерт.
Журналісти брали активну участь в обговоренні теми тренінгу, що теж сприяло глибшому засвоєнню матеріалу і основоположних норм Міжнародного гуманітарного права. Своїми враженнями поділилася головний редактор газети «Наше життя» з прифронтового селища Новомиколаївка Катерина Заварзіна.
-Дуже рада, що стала учасницею важливого тренінгу з МГП, який провели представники Міжнародної гуманітарної організації «Женевський заклик» за ініціативи Центру журналістської солідарності Запоріжжя. Отримала безцінні знання, зокрема, що міжнародне гуманітарне право захищає осіб, які знаходяться під впливом дії збройних конфліктів. МГП встановлює норми та правила ведення війни з метою зменшення страждань цивільного населення, військовослужбовців, полонених та інших осіб, які перебувають під особливим захистом (медичний, духовний персонал та гуманітарні працівники). Приміром, один з фундаментальних принципів МГП стосується заклику до воюючих сторін розрізняти цивільних осіб та військових (комбатантів), цивільні та військові об’єкти. Зокрема, заборонено атакувати цивільних осіб та цивільні об’єкти, брати заручників чи використовувати цивільних у якості «живих щитів», тощо. «Женевський заклик» веде активне навчання бійців, інформування громадянського суспільства для посилення безпеки, дотримання гуманітарних принципів. Це дуже важливо і для журналістів, які висвітлюють воєнні дії та життя цивільного населення під час цих дій, – підкреслила журналістка.
ДОВІДКА. Метою діяльності Міжнародної гуманітарної організації “Женевський заклик” (Geneva Call) є освітня та навчальна робота, спрямована на покращення захисту бійців та цивільного населення, їх ознайомлення з правилами війни, гуманітарними нормами та принципами.
Нагадаємо, Центри журналістської солідарності – це ініціатива Національної спілки журналістів України, що реалізується за підтримки Міжнародної та Європейської федерацій журналістів, а також ЮНЕСКО. Вона покликана допомагати представникам медіа, що працюють в Україні під час війни. Центри діють у Києві, Львові, Івано-Франківську, Харкові, Запоріжжі, Дніпрі та надають журналістам організаційну, технічну, юридичну, психологічну й інші види допомоги.
Контакти Центру журналістської солідарності в Запоріжжі – 096 277 53 52 (Наталя Кузьменко, Валентина Манжура, співкоординатори Запорізького центру), адреса: пр. Соборний, 152.
Про ЮНЕСКО.
ЮНЕСКО є спеціалізованою установою ООН з питань освіти, науки і культури. Вона робить внесок у мир та безпеку, сприяючи міжнародній співпраці в освіті, науці, культурі, комунікації та інформації. ЮНЕСКО сприяє обміну знаннями та вільному потоку ідей для прискорення взаєморозуміння. Вона є координатором Плану дій ООН щодо безпеки журналістів і проблеми безкарності, який спрямований на створення вільного та безпечного середовища для журналістів і працівників ЗМІ, зміцнюючи таким чином мир, демократію та сталий розвиток у всьому світі. ЮНЕСКО тісно співпрацює зі своїми партнерськими організаціями в Україні для надання підтримки журналістам на місцях.
Використані терміни та подання матеріалу в цій публікації не є висловленням будь-якої думки з боку ЮНЕСКО щодо правового статусу будь-якої країни, території, міста чи району або їхніх органів влади, так само як і ліній розмежування й кордонів.
Автор несе відповідальність за вибір і представлення фактів, що містяться в цій публікації, а також за висловлені в ній думки, які не обов’язково відповідають позиції ЮНЕСКО та не покладають зобов’язань на Організацію.
Валентина Бистрова
Фото Дар’ї Зирянової