ГО «Ти-медіа» спільно з Інститутом регіональної преси та інформації (IRMI) в партнерстві з Fondation Hirondelle (Швейцарія), за підтримки Swiss Solidarity та об’єднаного Західноукраїнського Центру журналістської солідарності НСЖУ 9 вересня розпочали двотижневу школу журналістики «JournLab». На майбутніх медійників очікує 20 лекцій від провідних фахівців журналістики. Безкоштовна школа журналістики покликана познайомити учасників із медійниками-практиками, які розкажуть більше про таємниці роботи в цій галузі.
Спершу студенти школи відвідали заняття «Етичні норми в журналістиці: від теорії до практики. Шляхи подолання бар’єрів у повсякденній роботі» від журналіста 24 каналу Ярослава Сиваківського. Він поділився знаннями щодо етичного вибору у випадку висвітлення чутливих тем, а також подискутував з учасниками щодо дотримання стандарту оперативності у часі повномасштабної війни.
Потім майбутні журналісти вирушили до Центру журналістської солідарності у Львові, де їх зустріла координаторка простору Наталія Войтович. Вона провела тренінг «Що медійникам потрібно знати про (не) безпеку». Студенти дізналися про підготовку перед відрядженням до зони бойових дій.
Зокрема Наталія Войтович порекомендувала для ознайомлення «Посібник з безпеки для журналістів», розроблений для репортерів, які працюють у небезпечних зонах. У ньому можна дізнатися більше про особистий захист, підготовку перед відрядженням та правила безпеки, яких слід дотримуватися у роботі на небезпечних територіях.
Також учасники школи мали нагоду оглянути захисне спорядження для медійників, яке НСЖУ безкоштовно надає для акредитованих журналістів. Йдеться про бронежилет, шолом та аптечку.
-Під час війни нам потрібно більше дізнаватися про тонкощі діяльності медійників саме на фронті. На лекції ми почули багато нової, а головне – потрібної інформації. Насамперед було цікаво дізнатися про те, що журналістові важливо брати з собою, як діяти в різних ситуаціях та вберегти себе від небезпеки у зоні бойових дій. Також на власні очі нам пощастило побачили справжнє захисне спорядження з позначкою “PRESS”, та навіть спробувати його одягнути на себе. А особливо цінними були історії з реальним досвідом колег, які краще допомагають закріпити, отриману інформацію, – зазначила студентка факультету журналістики Львівського університету Поліна Хміль.
Наталія Войтович наголосила на потребі попередньої підготовки перед поїздкою. Зокрема обговорила емоційне налаштування та взаємодію з членами команди, а також обов’язкове проходження курсів домедичної підготовки.
У середу на учасників школи «JournLab» очікує тренінг з Костянтином Мельником – воєнним кореспондентом телеканалу ICTV. Він поділиться власним досвідом роботи на лінії фронту та надасть певні поради для майбутніх журналістів.
Нагадаємо, Центри журналістської солідарності – це ініціатива Національної спілки журналістів України, що реалізується за підтримки Міжнародної та Європейської федерацій журналістів, а також ЮНЕСКО. Вона покликана допомагати представникам медіа, що працюють в Україні під час війни. Центри діють у Києві, Львові, Івано-Франківську, Харкові, Запоріжжі, Дніпрі та надають журналістам організаційну, технічну, юридичну, психологічну й інші види допомоги.
Контакти об’єднаного Західноукраїнського Центру журналістської солідарності Львів-Чернівці – 097 907 97 02 (Наталія Войтович, координатор Львівського центру, Володимир Бобер – асистент), адреса: вул. Соломії Крушельницької, 5.
Про ЮНЕСКО.
ЮНЕСКО є спеціалізованою установою ООН з питань освіти, науки і культури. Вона робить внесок у мир та безпеку, сприяючи міжнародній співпраці в освіті, науці, культурі, комунікації та інформації. ЮНЕСКО сприяє обміну знаннями та вільному потоку ідей для прискорення взаєморозуміння. Вона є координатором Плану дій ООН щодо безпеки журналістів і проблеми безкарності, який спрямований на створення вільного та безпечного середовища для журналістів і працівників ЗМІ, зміцнюючи таким чином мир, демократію та сталий розвиток у всьому світі. ЮНЕСКО тісно співпрацює зі своїми партнерськими організаціями в Україні для надання підтримки журналістам на місцях.
Використані терміни та подання матеріалу в цій публікації не є висловленням будь-якої думки з боку ЮНЕСКО щодо правового статусу будь-якої країни, території, міста чи району або їхніх органів влади, так само як і ліній розмежування й кордонів.
Автор несе відповідальність за вибір і представлення фактів, що містяться в цій публікації, а також за висловлені в ній думки, які не обов’язково відповідають позиції ЮНЕСКО та не покладають зобов’язань на Організацію.
Дар’я Маркова