Навчальний безпековий тренінг для журналістів із питань поводження з вибухонебезпечними предметами відбувся у межах проєкту «Професійна безпека», який реалізується за ініціативи Івано-Франківського Центру журналістської солідарності НСЖУ. Учасниками заходу, організованого на базі обласної телерадіокомпанії «РАІ», стали майже 20 медійників з місцевих друкованих й інтернет-видань, радіо та телебачення, журналісти-ВПО, котрі тимчасово проживають в Івано-Франківську.
Головною метою проєкту «Професійна безпека», за словами координаторки Центру Вікторії Плахти, є підвищення рівня обізнаності журналістів із безпекових питань та домедичної допомоги, підготовленість медійників до роботи в умовах війни. Програма передбачає низку навчальних офлайн- та онлайн-тренінгів.
На першому занятті йшлося про мінну безпеку. Вікторія Плахта подякувала Головному управлінню ДСНС України в Івано-Франківській області, зокрема, колегам із сектору зв’язків із ЗМІ та роботи з громадськістю управління Христині Перцович та Світлані Бабушкіній за постійну підтримку та сприяння ініціативам Центру.
Тренінг складався з двох частин – теоретичної та практичної. Тренерами виступили начальник групи піротехнічних робіт частини піротехнічних робіт гуманітарного розмінування аварійно-рятувального загону спеціального призначення ГУ ДСНС України в Івано-Франківській області, майор служби цивільного захисту Роман Мельник і начальник групи спеціальних вибухових робіт та механізованого розмінування піротехнічних робіт гуманітарного розмінування цього ж підрозділу, капітан служби цивільного захисту Андрій Реготун.
Фахівці ДСНС розповіли медійникам про різні види боєприпасів та вибухонебезпечних предметів, на які можна натрапити на Івано-Франківщині, і звернули увагу, що більшість із них – це небезпечні знахідки часів Другої світової війни. Особливу увагу журналістів зосередили на боєприпасах, які, з початку повномасштабного вторгнення російських окупантів на українську землю, можна виявити у місцях бойових дій, на прифронтових територіях. Піротехніки розповіли про правила безпечної поведінки у випадку виявлення вибухонебезпечного чи підозрілого предмета.
–Кожна людина повинна дбати про власну безпеку і дотримуватись елементарних правил безпечної поведінки. Зараз, коли наша країна живе в умовах війни, це питання стоїть дуже гостро. Нам доводилося бувати у службових відрядженнях на деокупованих територіях України і під час розмінування певних ділянок землі працювати з різними видами вибухонебезпечних предметів, як такими, що вже нам знайомі, так і з малознайомими. Багато журналістів упродовж останніх двох років працювали і нині працюють у зоні бойових дій, виконуючи свій професійний обов`язок. Впевнений, що наші рекомендації та поради допоможуть їм подбати про власну безпеку, – зазначив Андрій Реготун.
Під час практичної частини тренінгу піротехніки ДСНС продемонстрували захисне спорядження, роз`яснили, як правильно діяти, щоб не потрапити на мінну розтяжку, та як користуватися міношукачем. Охочі з медійників спробували правильно одягнути спорядження та попрацювати зі спеціальним обладнанням.
–Дуже вдячна Івано-Франківському Центру журналістської солідарності та Головному управлінню ДСНС в нашій області за такий тренінг. Я не раз була на подібних заходах, але цього разу дізналась багато нового, отримала практичні навички. Одна справа – теоретично знати, а інша – спробувати самому. Дуже цікавою і корисною була розповідь фахівців, їхні рекомендації та поради. Ми обов’язково маємо знати та вміти розрізняти небезпечні предмети. Весь той набір навичок і знань, які ми тут отримали, є для нас, журналістів, надзвичайно важливим, – поділилася учасниця тренінгу, медійниця Галина Держипільська.
Основні правила, яких потрібно дотримуватися в разі виявлення вибухонебезпечних чи підозрілих предметів:
– негайно повідомити службу з надзвичайних ситуацій за номером 101 та поліцію за номером 102;
– не наближатися до предмета;
– не пересувати його та не брати до рук;
– не розряджати, не кидати, не вдаряти по ньому;
– не розпалювати поряд багаття чи не кидати до нього предмет.
Івано-Франківський Центр журналістської солідарності і щомісячно проводитиме безпекові тренінги для медійників.
Нагадаємо, Центри журналістської солідарності – це ініціатива Національної спілки журналістів України, що реалізується за підтримки Міжнародної та Європейської федерацій журналістів, а також ЮНЕСКО. Вона покликана допомагати представникам медіа, що працюють в Україні під час війни. Центри діють у Києві, Львові, Івано-Франківську, Харкові, Запоріжжі, Дніпрі та надають журналістам організаційну, технічну, юридичну, психологічну й інші види допомоги.
Контакти Центру журналістської солідарності в Івано-Франківську – 066 677 07 26 (Вікторія Плахта, координатор Івано-Франківського центру), адреса: вул. Січових стрільців, 25.
Про ЮНЕСКО.
ЮНЕСКО є спеціалізованою установою ООН з питань освіти, науки і культури. Вона робить внесок у мир та безпеку, сприяючи міжнародній співпраці в освіті, науці, культурі, комунікації та інформації. ЮНЕСКО сприяє обміну знаннями та вільному потоку ідей для прискорення взаєморозуміння. Вона є координатором Плану дій ООН щодо безпеки журналістів і проблеми безкарності, який спрямований на створення вільного та безпечного середовища для журналістів і працівників ЗМІ, зміцнюючи таким чином мир, демократію та сталий розвиток у всьому світі. ЮНЕСКО тісно співпрацює зі своїми партнерськими організаціями в Україні для надання підтримки журналістам на місцях.
Використані терміни та подання матеріалу в цій публікації не є висловленням будь-якої думки з боку ЮНЕСКО щодо правового статусу будь-якої країни, території, міста чи району або їхніх органів влади, так само як і ліній розмежування й кордонів.
Автор несе відповідальність за вибір і представлення фактів, що містяться в цій публікації, а також за висловлені в ній думки, які не обов’язково відповідають позиції ЮНЕСКО та не покладають зобов’язань на Організацію.
Богдана Засідко,
Івано-Франківський Центр журналістської солідарності