Щойно у видавництві Сумського державного університету побачила світ монографія «Українська інформаційна безпека: філологічний складник».
Дослідження провели та підготували тексти науковці кафедри журналістики та філології СумДУ: професорка, членкиня НСЖУ Ірина Жиленко, доцентка, членкиня НСЖУ Алла Ярова, старша викладачка Олена Бондаренко, докторка філософії Олена Іщенко, а також медіадослідник із Німеччини Стефан Бреннер.
Упорядкував монографію, підготував до видання та написав передмову завідувач кафедри журналістики та філології СумДУ, голова Сумської обласної організації НСЖУ, професор Володимир Садівничий. До речі, у передмові під промовистою назвою «Головне – мислення» він зауважив, що видання «авторським колективом задумувалося як прагнення дати певний рівень підготовки у сфері інформаційної безпеки та, відповідно, допомогти факти, інформацію, емоції тощо перетворювати на цілісне й упорядковане знання».
Тексти написані українською та англійською мовами.
Видання складається із трьох розділів: «Філологічний складник інформаційної безпеки: медіамислення / Philological component of information security: media thinking»; «Філологічний складник інформаційної безпеки: літературомислення / Philological component of information security: literary thinking»; «Філологічний складник інформаційної безпеки: мовомислення / Philological component of information security: language thinking». Кожен із розділів акцентує увагу на конкретних питаннях безпеки.
На засадах сучасних методологічних підходів та наукових вимірів автори аналізують проблеми дезінформування як складника російсько-української війни; поєднання теорій змов у часи криз для демократичного суспільства; питання інформаційної безпеки як ключового маркеру художньо-публіцистичної спадщини письменників еміграції; специфіки художньої репрезентації ідей інформаційної безпеки в сучасній українській прозі; девальвації та двоїстості значення слів як ключових аспектів філологічної складової інформаційної безпеки тощо. Також порушують проблеми соціальної стійкості до ворожих наративів і формування власного воєнного наративу.
Підготовка монографії стала можливою завдяки сприянню Управління Служби безпеки України в Сумській області. Його співробітники підготували й надали матеріали справ, порушених проти осіб, які використовували соціальні мережі для поширення антиукраїнських наративів під час російсько-української війни, а також надали юридичні коментарі до цих справ.
Також допомагала з матеріалами Лариса Якубенко – представниця Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення в Сумській області, голова ради роботодавців зі спеціальності 061 «Журналістика» в СумДУ.
Дослідження автори розпочали в 2022 році, коли така інформація не була в широкому обігові й головною метою ставили зафіксувати та описати інформаційні методи й технології, які російська федерація використовує як інструменти гібридної війни.
Видання розраховане на філологів, філософів, журналістів, експертів інформаційної сфери, студентів гуманітарних та соціальних спеціальностей, усіх, хто цікавиться філологічними складниками інформаційної безпеки.
Підготовка і вихід монографії стали ще одним фактом об’єднання зусиль науковців, масмедійників та фахівців СБУ у сфері формування інформаційної безпеки держави.
Олена Сушкова, членкиня НСЖУ