«Медіа та журналісти, які працюють для мешканців Луганщини, перебувають на межі зникнення!» – із констатацією цього сумного факту звернулися до міжнародних організацій, урядів та фондів медійники Луганської області
У зверненні, ухваленому за підсумками нещодавньої зустрічі в Національній спілці журналістів України, вони наголошують, що нині, попри майже повну окупацію рідного краю, позбавлення редакційних офісів і житла, вони й далі працюють та готують матеріали про Луганщину – про життя в окупації, біженців, зруйновану інфраструктуру та втрачене майно, про долі тисяч людей.
Але загроза припинення роботи луганських медіа – актуальна, і, якщо так станеться, українці на окупованих територіях зможуть отримувати «інформацію» лише з російських пропагандистських медіа.
Тому луганські медійники просять про постійну фінансову підтримку, яка надала б можливість журналістам винаймати житло, орендувати офіси, придбати необхідну техніку та продовжувати журналістську роботу.
Про необхідність фінансової підтримки луганські журналісти говорили і під час зустрічі в Національній спілці журналістів України. За виразом головного редактора видавництва «ТЕЛЕгазета» Дмитра Кліманова, «Луганщина ризикує залишитися без жодного проукраїнського медіа».
– Зараз луганські журналісти роблять великий внесок в інформаційну оборону і спротив окупантам, – зазначає голова НСЖУ Сергій Томіленко. – На сьогодні практично перед кожним медіа стоїть проблема виживання. Водночас відчуваємо, що міжнародні партнери не були готові до довготривалої підтримки, тож постійно працюємо над їхнім залученням.
З кінця 2023 року НСЖУ просуває важливий меседж щодо довгострокової підтримки українських журналістів: будь-яка програма відновлення України і будь-які заяви про відновлення України обов’язково мають включати пункти і про відновлення медіа.
Як наголошує перша секретар НСЖУ Ліна Кущ, на жаль, усі програми відновлення України, що пропонував український уряд на конференціях у швейцарському Лугано, в Лондоні, а тепер у червні презентуватиме в Берліні, немає жодної згадки про відновлення українських медіа. ЗМІ розглядають лише як засіб поширення інформації. Та ніхто з урядовців поки що не говорить, що поряд з відбудовою зруйнованих російськими військами інфраструктури і підприємств, закладів освіти і медицини в регіонах треба відновлювати й українські медіа.
– Але, щоб висвітлювати відновлення України, треба спочатку відновити медіа, – наголошує Ліна Кущ. – І щоб привернути увагу міжнародних донорів до цього питання на конференції в Берліні, до ініціативи НСЖУ мають приєднатися широкі кола наших журналістів. Це й буде довгострокова підтримка українських медіа.
Інформаційна служба НСЖУ
Публікуємо текст звернення:
Звернення журналістів Луганської області до міжнародної спільноти
Шановні міжнародні організації, уряди та фонди! Ми, журналісти з Луганської області України, звертаємося до вас з проханням про постійну фінансову підтримку.
Вже 10 років на території нашого регіону триває війна, яку розпочала Російська Федерація ще 2014 року. Деякі з наших колег уже ціле десятиліття живуть не вдома, їхнє майно, оселі та власність забрали, фактично – вкрали. Це стосується журналістів з Луганська, Алчевська, Хрустального та інших громад області, захоплених Росією ще 10 років тому. Інша частина медійників втратила домівку 2022 року після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Це журналісти з Сєвєродонецька, Лисичанська, Рубіжного, Старобільська та інших міст. Понад два роки ми живемо поза межами рідного краю, майже вся наша область окупована. Попри всі труднощі, ми й далі працюємо та готуємо матеріали про Луганщину: про життя в окупації, біженців, зруйновану інфраструктуру та втрачене майно, про долі тисяч людей.
Усі страшні події попередніх років призвели до того, що медіа та журналісти, які працюють для мешканців Луганщини, перебувають на межі зникнення. Якщо так трапиться, то в українських громадян на цих територіях не буде іншої можливості, як дивитися та читати пропагандистські російські ЗМІ з викривленою інформацією.
Постійна фінансова підтримка надасть журналістам можливість винаймати житло, орендувати офіси, придбати необхідну техніку та продовжувати журналістську роботу.
Ухвалено журналістами Луганської області
25 квітня 2024 року
zvernennya_luganskyh_zhurnalistiv