Кореспондентки радіостанції «Богуслав-FM» Оксана Федусенко та Юлія Пахлеванян не змогли потрапити на сесію ради Медвинської ОТГ, що на Київщині. Більшістю голосів рада підтримала питання «про видалення із засідання сторонніх осіб», яке ініціювала голова громади Світлана Плаксун. Інцидент стався 23 червня. Редакція радіостанції звернулася до Національної спілки журналістів із проханням відреагувати на факт брутального порушення закону і фактичне перешкоджання журналістській діяльності.
Журналісти надали аудіозапис розмови із головою громади. Світлана Плаксун посилається на регламент Медвинської сільради, у якому передбачена акредитація журналістів на засідання.
«Ви можете бути присутніми, але повідомити нас. Ми ніколи нікому не відмовляємо, тим більше засобам масової інформації. Треба відповідно і вам себе поводити. Це неповага до нашої ради», – сказала Світлана Плаксун.
Звертаючись до журналісток, вона додала, що вони мали би до неї «підійти за 10-15 хвилин», щоб спитати дозволу на присутність під час сесії та відкрито заявила, що їй не подобається, як про неї розповідають на радіо.
Кореспонденти викликали на місце події представників Богуславського відділення поліції Миронівського відділу ГУНП в Київській області, працівники якого зафіксували факт правопорушення та взяли пояснення.
НСЖУ звернулася до керівництва органу місцевого самоврядування з обґрунтуванням неправомірних дій та неприпустимості перешкоджання професійній журналістській діяльності, за що передбачена відповідальність за ст.171 ККУ.
Як зазначає секретар НСЖУ, юрист Валерій Макеєв, відсутність акредитації не може бути підставою для відмови в допуску журналіста, працівника засобу масової інформації на відкриті заходи, що проводить суб’єкт владних повноважень.
Відповідно до п.2 ст.25 Закону України «Про інформацію» журналіст має право безперешкодно відвідувати приміщення суб’єктів владних повноважень, відкриті заходи, які ними проводяться, та бути особисто прийнятим у розумні строки їх посадовими і службовими особами, крім випадків, визначених законодавством.
«Наявний факт протидії законній професійній діяльності журналіста є самостійною підставою для звернення потерпілих до поліції», – зазначає Валерій Макеєв.