«Парламент у травні відкривають для журналістів. Це важливе символічне рішення напередодні Всесвітнього дня свободи слова», – так голова НСЖУ Сергій Томіленко прокоментував рішення керівництва парламенту, про яке повідомив голова ВРУ Руслан Стефанчук.
– Під час війни журналісти продемонстрували свою відповідальність і водночас – чутливість до несправедливості, – заявив Сергій Томіленко, виступаючи 1 травня на засіданні круглого столу «Про доступ журналістів до кулуарів Верховної Ради України та відновлення онлайн-трансляцій засідань парламенту», організованого парламентським комітетом з питань свободи слова. – Правила доступу журналістів до Верховної Ради України мають бути чіткими, їх має бути небагато, й ті особи, які отримали відмову, повинні мати право апелювати. Зокрема, до громадської ради комітету з питань свободи слова.
Сергій Томіленко наголосив, що важливо, що у обговоренні роботи журналістів у парламенті взяли участь голова Верховної Ради Руслан Стефанчук та керівник апарату парламенту В’ячеслав Штучний, які не обмежилися вступними словами, а реагували на пропозиції нардепів та журналістів і експертів всі 2 години заходу.
Отже, найближчим часом журналісти національних і міжнародних медіа зможуть працювати в кулуарах парламенту. Але кількість медійників обмежуватиметься 50 особами, з огляду на безпекові ризики. При цьому пресслужба Верховної Ради проводитиме акредитацію за певними критеріями, які мають сприяти доступу професійних журналістів зареєстрованих медіа, які працюють із парламентською тематикою.
У своєму виступі Сергій Томіленко зазначив, що явне зловживання доступом до парламенту (до повномасштабної війни у Верховній Раді було акредитовано близько 4 тисяч осіб) було пов’язане не з журналістською діяльністю, а з прагненням політиків спростити під виглядом журналістів доступ у приміщення ВРУ своїм помічникам.
Коли після застосування цих критеріїв запрацює перший пул акредитованих медійників, варто розглянути наявні скарги і нарікання щодо відмов. Навіть якщо вони надходять від, здавалося б, сторонніх осіб. Якщо людина наполягає на своїй скарзі, то, можливо, її має розглянути громадська рада при парламентському комітеті з питань свободи слова. Вона «перезавантажилася» разом із керівництвом комітету, і в ній об’єднано досвідчених представників громадського медійного сектору. На думку Сергія Томіленка, розгляд скарг громадською радою міг би зняти можливі заперечення – вона не буде «освячувати» якусь політичну цензуру.
– Закликаю владу і політиків не боятися журналістів. І фронтові репортери і медійники, які відроджують прифронтові газети, і загалом українські журналісти довели відповідальність представників своєї професії у воєнний час. І правила акредитації ЗСУ та військові прескарти дотримуються та не викликають опору серед медійників, – сказав Сергій Томіленко. – Велика подяка голові парламентського комітету з питань свободи слова Ярославові Юрчишину, який є лідером позитивних змін у рішеннях на захист прав журналістів та свободи медіа. Журналісти важливі!
Інформаційна служба НСЖУ