Широкомасштабна війна, розв’язана рф проти України, змусила багатьох людей виїхати з рідних місць, на окупованих територіях редакції українських медіа припинили роботу, на прифронтових журналісти працюють під постійними обстрілами
Незважаючи на те, що Дніпро і Дніпропетровщина постійно зазнає важких обстрілів, сюди, до нас переїжджають люди з ще небезпечніших регіонів.
Допомагати колегам-медійникам працювати в умовах війни, підтримувати тих, кому довелось полишити власний дім, виїхати і адаптуватися на новому місці – головне завдання Центрів журналістської солідарності НСЖУ. Наш Центр у Дніпрі став справжнім центром спілкування і допомоги, центром цікавих подій. Часті гості тут і наші, місцеві медійники, також звернулися по допомогу і близько двадцяти журналістів – вимушених переселенців з Херсонської, Донецької, Луганської областей, міст Дніпропетровщини. Спілкуючись із колегами, з’ясовуємо, де хто перебуває, якої допомоги потребує, інформуємо про наші сервіси, запрошуємо на зустрічі, тренінги, інші заходи Центру.
Я адмініструю звернення медійників до мережі Центрів. За час їхньої діяльності з квітня 2022 року (а це майже два роки) сюди надійшло понад 420 звернень про допомогу. Люди потребували матеріальної підтримки. Часто журналісти, рятуючись від окупації і обстрілів, виїжджали з мінімумом найнеобхіднішого, свою техніку для роботи вони часто втрачали від обстрілів або не могли вивезти. Отже, було чимало запитів на ноутбуки, смартфони, фотокамери.
Сьогодні основні затребувані сервіси нашого Центру – особиста безпека, різного роду консультаційна та інформаційна допомога – із акредитацією ЗСУ чи з юридичних питань. Примітно, що кожен четвертий, хто звертався до Центру, казав, що потребує психологічної підтримки. Цікавить їх професійна адаптація і навчання, щоб залишатися в журналістиці, не змінювати професію
Користується попитом прокат захисного спорядження для медійників.
Дніпровський ЦЖС має 9 комплектів бронежилетів, шоломів, тактичних аптечок, і щомісяця 4-7 комплектів у нас «у роботі».
Дніпропетровщина – прифронтова область. Журналісти, що мають акредитацію ЗСУ, їздять працювати ближче до лінії фронту, на деокуповані території. Через Дніпро у відрядження їдуть іноземні медійники. Тож коли їдуть за завданням редакції, беруть спорядження. Дехто – не раз.
До початку повномасштабного вторгнення редакції друкованих видань були самодостатні – заробляли від реклами, мали передплатників. На жаль, після 24 лютого частина медіа в області з різних причин взагалі закрились, ще частина перейшли на роботу в інтернеті. З усією необхідністю для виживання перед ЗМІ постало питання залучення грантових коштів.
Звісно, є медіа, які давно працюють із донорами, реалізують проєкти. А тепер і ті, хто має бачення стабільного розвитку, економічної стійкості, шукають можливості, донорів, пишуть заявки на участь у грантових конкурсах.
Орієнтуємось на запити медійників, і організовуємо відповідне навчання з пошуку грантів, як писати проєкти. У форматі медіа-кав’ярень проводимо зустрічі журналістів, де колеги діляться досвідом, секретами успішних заявок.
Велика вдячність від колег Національній спілці журналістів України за підтримку і редакцій, і окремих журналістів, які цього потребували особливо гостро. Від НСЖУ нам давали ноутбуки, фотокамери, павербанки, генератори електричного струму.
Також до Центру журналістської солідарності в Дніпрі можна прийти попрацювати: тут є інтернет, ноутбуки, професійна фотокамера, на випадок блекауту є Ecoflow Delta, генератор, стабільне джерело енергії від ЮНЕСКО і Starlink.
На жаль, внаслідок ворожих ракетних обстрілів Дніпропетровщини інколи зазнає пошкоджень і житло колег-медійників, і приміщення редакцій.
Маємо кілька таких випадків. Тому намагаємось тримати руку на пульсі, залучаємо і Спілку, і міжнародних партнерів, у міру можливостей – місцеву владу, аби допомогти колегам пережити складну ситуацію.
Міжнародна підтримка українських медійників продовжуватиметься і в2024 році. Так, Данська асоціація журналістів вирішила надати Національній спілці журналістів України фінансову допомогу, щоб підтримати колег найнеобхіднішим. Кошти буде витрачено на пряму фінансову підтримку постраждалих журналістів, допомогу медійникам, які потребують евакуації чи переселення, на термінову допомогу в разі пошкодження офісів редакцій.
Тож, працюємо далі заради Перемоги. Були й залишаємося разом, адже журналісти важливі!
Підготувала Ольга Войцехівська, «Журналіст України»