«Як адаптувати матеріали друкованих ЗМІ для Facebook. Як протидіяти мові ворожнечі в соцмережах» – такі теми були розглянуті під час п’ятого вебінару у межах циклу «Організація роботи місцевих медіа в умовах пандемії COVID-19», організованого НСЖУ у співпраці з Проєктом «Права людини для України» Програми розвитку ООН. Провели його добре знайомі українським журналістам медіа- експерти – секретарі НСЖУ викладач Національної академії «Острозька академія», керівник Школи універсального журналіста Віталій Голубєв та директор ТОВ «Обрії 1919» – редактор газети «Обрії Ізюмщини» Костянтин Григоренко.
Актуальність вебінару обумовлюється тим, що Facebook все активніше входить в життя українців. За даними досліджень Інтерньюз Україна, в Україні 43 відсотки населення України (а це 19 млн. осіб) користуються сьогодні соціальними мережами, соцмережі випередили телебачення як джерело отримання новин. І це спонукає навіть найконсервативніших редакторів, які донедавна і чути не хотіли про інтернет як спосіб популяризації свого друкованого видання, усе активніше шукати стежинок у тому самому інтернеті. Однією з них і став Facebook.
І тут Віталій Голубєв застерігає: не можна засиджувати в умовній карантинній піжамі, зв’язувати себе певними обмеженнями. Він наголошує:
– Ми сьогодні живемо в епоху, коли саме соціальні мережі виступають первинними платформами поширення інформації. І варто не забувати, що соцмережі – це рутинна щоденна робота, яку не можна залишати на потім, вважати в редакції друкованого видання вторинною. Вона подібна до роботи ретельної домогосподарки, яка своєю щоденною рутинною працею підтримує затишок і комфорт у оселі. Якщо кілька днів хазяйка не приготує обід і не поливатиме квіти, то рано чи пізно відчуватиметься дискомфорт. Так і в Facebook.
Також треба взяти до уваги, що соцмережі – вулиця з двостороннім рухом, де ми маємо бути готовими до реакції аудиторії. Ця реакція не завжди бажана для журналіста, і треба вміти цьому толерантно протистояти».
Цю думку продовжує Костянтин Григоренко, зазначаючи:
– Facebook найперше реагує на коментарі. І якщо раніше, оголошуючи конкурси, ми в редакції просили ставити лайки, то тепер у нас на перше місце вийшли коментарі. І це дає дуже гарну взаємодію.
На другому місці – коли поширюють ваш допис, на третьому – клік, і лише на четвертому – лайк. Треба створювати базу підписників і активно нею користуватися.
Крок за кроком Віталій Голубєв розкриває секрети успішної роботи в Facebook, який при правильній організації обов’язково стане добрим помічником і підтримкою для друкованого видання. Важливо, що інформація медіа-експерта не декларативна, а базується на живих яскравих прикладах, що робить спілкування не нудним, легким для сприйняття.
А Костянтин Григоренко доповнює розповідь на прикладах роботи редакції «Обріїв Ізюмщини». І при цьому він уже заглядає вперед, привертає увагу учасників вебінару:
– За статистикою, в Україні Instagram уже має більшу аудиторію, ніж у Facebook, на третьому місці – Tik Tok. Не всім Tik Tok до вподоби, поки що він створює певні незручності, але ми розглядаємо його використання на перспективу, вчимося.
Те, що вебінар зібрав як новачків, так і вже тих, хто почувається у Facebook досить упевнено, засвідчив активний чат. Наприклад, учасниця вебінару Сніжана Долгіх зазначає: «Тема для нас особливо актуальна, бо ми тільки запустили сторінку в Facebook».
І водночас Інна Міхальченко ділиться набутим уже досвідом: «Соцмережа – це щоденна робота, не менше 4-5 годин на добу (адже вночі активність у них не падає). Обов’язковими є до основного контенту і репостів із офіційних джерел – фото і відео з людьми. Вони дуже люблять себе там знаходити і відзначати. Фотоальбоми з подій набирають дуже багато переглядів, лайків, репостів, шерів окремих світлин».
Також варто сказати, що у цьому вебінарі брали участь не тільки редактори друкованих видань, а й блогери, редактори сайтів та інших інтернет платформ.