Національна спілка журналістів України звернулась із відкритим листом до Голови Комітету Верховної Ради України з питань гуманітарної та інформаційної політики Олександра Ткаченка і членів комітету із закликом призупинити розгляд проекту Закону «Про медіа».
В умовах надзвичайної ситуації та економічної кризи сотні та тисячі редакцій українських ЗМІ гостро потребують політики підтримки , а не посилення медійного регулювання.
Голові Комітету Верховної Ради Україниз питань гуманітарної та інформаційної політики ТКАЧЕНКУ О. В.
ЧленамКомітету Верховної Ради Україниз питань гуманітарної та інформаційної політики Абдуліну О.Р., Бобляху А.Р., Богуцькій Є.П.,В’ятровичу В.М., Кабанову О.Є., Качному О.С.Княжицькому М.Л., Констанкевич І.М., Кравчук Є.М.,Кузьміну Р.Р., Леросу Г.Б., Нальотову Д.О.,Павленкові Ю.О., Потураєву М.Р., Рябусі Т.В.,Сушкові П.М., Федині С.Р.
В умовах глобальної економічної кризи, спричиненої пандемією COVID-19, парламенти та уряди країн світу приймають оперативні рішення для порятунку медіа як ключової галузі в демократичному суспільстві. Спираючись на міжнародний досвід, Національна спілка журналістів України розробила «Антикризову програму підтримки для друкованих та онлайн ЗМІ», підготовлену за підсумками опитування й консультацій із майже 100 редакціями з усієї України. Примірник цієї програми ми направляли в тому числі і до очолюваного Вами Комітету.
Дослідження показало, що 82% українських редакцій зіткнулися з економічними труднощами – зокрема, втратою рекламодавців. Медіа змушені згортати реалізацію нових проектів, скорочувати обсяги виробництва або припиняти діяльність на час карантину. Почалися звільнення співробітників ЗМІ, зменшення заробітних плат та поширеною є практика масових неоплачуваних відпусток.
З дня оприлюднення Антикризової програми минув уже місяць, і негативні явища в сфері медіа лише посилилися. За оцінками редакцій, проект Закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо державної підтримки сфери культури, креативних індустрій, туризму, малого та середнього бізнесу у зв’язку з дією обмежувальних заходів, пов’язаних із поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)» (реєстр. № 3377) не містить ефективних інструментів для допомоги українським медіа, особливо друкованим та онлайн-ЗМІ.
Переконані, в цих умовах парламент повинен вдатися до негайних кроків назустріч вітчизняним медіа.
Сподіваємось, Ваш Комітет є відкритим до дискусій із журналістами, просимо в роботі Комітету врахувати думку медіаспільноти, яку представляє Національна спілка журналістів України (19 000 членів):
1. Призупинити розгляд законопроектів, спрямованих на посилення регулювання в сфері медіа (проект Закону «Про медіа»). Їх доопрацювання здійснювати лише після дієвої державної підтримки українських ЗМІ.
2. Зосередити зусилля парламентського Комітету на розробці законодавчих рішень для негайної підтримки медіа в час карантину та економічної кризи.
3. У співпраці з журналістською спільнотою підготувати законопроект, де міститимуться механізми забезпечення економічної стабільності та фінансової незалежності медіа.
З повагою,
Голова НСЖУ Сергій ТОМІЛЕНКО
tkachenku-antykryzova-programa