«Насичений день на Донеччині добігає кінця», – написав голова НСЖУ Сергій Томіленко в фейсбуці у своєму звіті про поїздку в прифронтовий регіон. Цього дня він устиг побувати в Слов’янську і Краматорську, а по дорозі на Донбас заїхав і в деокупований Ізюм на Харківщині, щоб відвідати редакцію видання «Обрії Ізюмщини», яке очолює секретар НСЖУ Костянтин Григоренко.
«Радий був завітати до нашого ветерана-журналіста, почесного члена спілки Василя Чорнобрового, який з родиною постійно мешкає у Словʼянську та мав за честь не лише передати йому нагороду НСЖУ, але й підтримати сімʼю пенсіонерів продуктовими наборами від наших партнерів» – зазначив Сергій Томіленко.
Василь Олександрович щомясяця телефонує в центральний офіс НСЖУ, щоб розповісти про виживання у місті, яке перебуває на прицілі у окупантів, про зв’язок із медійниками-земляками. «Тому сьогоднішня тепла особиста зустріч є важливою», – додав Сергій Томіленко.
Як відомо, Національна спілка журналістів підтримала Словʼянську газету «Вісті», яка отримала шанс на існування – вже віддруковано третій після повномасштабного вторгнення випуск газети. Голова НСЖУ обговорив з головним редактором газети Олександром Кульбакою важливість газети в регіоні та майбутню стійкість видання, оскільки доступ українців до інформації сьогодні є надзвичайно важливим.
«Разом з колегою ми «пішли в народ» – і на центральній площі Словʼянська дарували примірники відродженої газети містянам», – зазначив Сергій Томіленко.
Як зазначає Олександр Кульбака, сьогодні редакція віддає борги торішнім передплатникам, а решту тиражу роздає безкоштовно
– Такої зацікавленості газетою, як зараз, не було навіть до війни, – каже редактор. – У частині населених пунктах, особливо деокупованих, немає ані електрики, ані мобільного зв’язку, і люди живуть у повному інформаційному вакуумі. Інформацію люди отримують у чергах за гуманітарною допомогою. Тому дуже важливо, щоб газета виходила й потрапляла до читачів.
Окремою важливою подією поїздки голови НСЖУ на Донеччину були відвідини цвинтаря, де похований відомий журналіст зі Слов’янська Ігор Александров, якого вбили в 2001 році за його активну журналістську позицію.
«У ті часи ця справа була така сама резонансна, як і вбивство Гонгадзе. Пам’ятати маємо про всі злочини проти журналістів і вимагати справедливості. Особливо зараз. Коли багато журналістів воює, як на інформаційному фронті так і зі зброєю в руках», – наголосив Сергій Томіленко.
Разом із колегами голова НСЖУ заїхав на гору Карачун, форпост боротьби із терористами у 2014 році. А по дорозі у Словʼянськ заїхав у Ізюм, «аби потиснути руку колезі Костянтину Григоренку, який найпершим у деокупованому місті розпочав друк місцевої газети».
У Краматорську Сергій Томіленко відвідав місце великого смутку – руїни піцерії РІА, в яку нещодавно влучила російська ракета, що забрала життя невинних жертв. Серед них – і відома письменниця та розслідувачка воєнних злочинів Вікторія Амеліна. Ця піцерія була улюбленим місцем зустрічі багатьох фронтових репортерів. А ці страшні кадри нині є нагадуванням крихкості мирних реалій на Донеччині.
Також у Краматорську Сергієві Томіленку вдалося провести розмову про посилення взаємодії цивільних журналістів та пресофіцерів із заступником начальника пресслужби Східного угруповання військ (ОСУВ Хортиця) Аланом Жангожа. Український контрнаступ спричинив нову хвилю інтересу до України від міжнародних медіа, а резонанс від цих публікацій сприяє новій закордонній допомозі Україні.
Про готовність взяти журналістів на роботу (або на стажування) очільник Спілки говорив із Тетяною Ігнатченко, речницею Донецької обласної військової адміністрації.
«Тому, колеги, якщо відчуваєте в собі сили та бажання, а також, якщо ви пройшли тренінги з безпеки журналістів з роботи у гарячих точках, є шанс влаштуватися на цікаву і важливу роботу у фронтову область, – сказав Сергій Томіленко. – Перемога буде за нами!»
Інформаційна служба НСЖУ