Росія атакує Україну не тільки зброєю, а й веде війну на інформаційному фронті. Як локальним медіа розрізняти пропаганду, фейки та маніпуляції? Які журналістські матеріали відповідають стандартам якості? Як локальні медіа можуть захистити свої аудиторії від ворожої пропаганди? Всі ці питання потребують професійного роз’яснення.
Тому Інститут Демократії імені Пилипа Орлика у партнерстві з Дніпровським Центром журналістської солідарності НСЖУ вирішив провести тематичний тренінг «Якісні медіа VS Пропаганда: наш фронт у медіапросторі воєнної доби».
Захід, який провели у м. Кам’янське на Дніпропетровщині, зібрав журналістів місцевих медіа, представників пресслужб, комунікаційників, громадських активістів, волонтерів – загалом 30 осіб. Розібратись із проблемними питаннями допоміг тренер, доктор наук з державного управління, професор, експерт Інституту демократії імені Пилипа Орлика Валерій Дрешпак. Експерт переконаний: поновлення знань й умінь, а також набуття нових навичок з медіаграмотності допоможе в подоланні проблеми.
– Сьогоднішній тренінг ми провели у Кам’янському. Чому не обласний центр? Нам важливо, щоб саме на локальному рівні представники медіа, громадських організації, студенти розібралися, що таке інформаційний фронт, що на ньому ми можемо зробити як інформаційні бійці? Ми аналізували, як у цьому комунікативному просторі зробити якісний продукт. Це важливо для протистояння. Для цього аудиторії варто розуміти, що таке пропаганда, як вона впливає на звичайних громадян і на представників медіа, – зазначив Валерій Дрешпак.
У першу чергу, продовжив він, суспільству потрібно критично сприймати інформацію, усвідомлено ставитися до джерел цієї інформації, самостійно осмислювати почуте чи прочитане й адекватно це ретранслювати. Тобто навчитися медіаграмотності.
– Сьогодні у медіа мають місце неякісні журналістські матеріали. Причин їхньої появи кілька. По-перше, недотримання журналістських стандартів. По-друге, втручання в роботу журналістів. Це явище більш відоме нам як цензура. По-третє, «джинса», а саме підкуп колег, прихована реклама і поширення неофіційно проплачених матеріалів, – підкреслив Валерій Дрешпак.
Також на заваді створенню якісних медіапродуктів стоїть самоцензура, яка виникає внаслідок фізичного чи морального тиску, а також хибне розуміння місії журналіста. У такому випадку журналіст «плутає» свою роботу з пропагандою.
Програма тренінгу була розроблена на основі багаторічного досвіду та моніторингів. Учасники дискутували, виконували практичні вправи, моделювали проблемні ситуації в комунікативному просторі міста, згадували стандарти якісної журналістики, проводили самоаналіз власних публікацій, виявляли пропагандистські матеріали та вчились оминати маніпулятивні пастки.
– Дуже дякую за організацію тренінгу. Медіаграмотність – дуже актуальний момент. У світі війни журналісти повинні розуміти, на що звертати увагу при створенні матеріалів. Я на телеканалі висвітлюю декілька проєктів про війну. Героями є військовослужбовці, родини загиблих. Тому важливо, щоб у матеріалах був не лише духовний та моральний зміст, а й професіоналізм. Ми не повинні нашкодити своєю роботою ні країні, ні звичайним людям, – зазначила Альона Руденко, кореспондент КП ТРК «Міська інформаційна служба».
– Експерт допоміг розкласти по поличках всю отриману інформацію. Дійсно, володіти інформацією – це одне, доносити її і пояснювати – зовсім інше. Тренінг тривав день, а нових знань чимало. Приємно, що навіть у такий непростий час організовуються подібні заходи. Ми можемо навчатися, а значить розвиватися у своїй сфері, – сказав Володимир Кремінь, журналіст, диктор новин телерадіокомпанії «Міська інформаційна служба».
Нагадаємо, Центри журналістської солідарності – це ініціатива Національної спілки журналістів України, що реалізується за підтримки Міжнародної та Європейської федерацій журналістів, а також ЮНЕСКО. Вона покликана допомагати представникам медіа, що працюють в Україні під час війни. Центри діють у Києві, Львові, Івано-Франківську, Чернівцях, Запоріжжі, Дніпрі та надають журналістам організаційну, технічну, юридичну, психологічну й інші види допомоги.
Контакти Центру журналістської солідарності в Дніпрі – 096 208 67 88 (Наталія Назарова, координатор Дніпровського центру), адреса: вул. Старокозацька, 8
Про ЮНЕСКО. ЮНЕСКО є спеціалізованою установою ООН з питань освіти, науки і культури. Вона робить внесок у мир та безпеку, сприяючи міжнародній співпраці в освіті, науці, культурі, комунікації та інформації. ЮНЕСКО сприяє обміну знаннями та вільному потоку ідей для прискорення взаєморозуміння. Вона є координатором Плану дій ООН щодо безпеки журналістів і проблеми безкарності, який спрямований на створення вільного та безпечного середовища для журналістів і працівників ЗМІ, зміцнюючи таким чином мир, демократію та сталий розвиток у всьому світі. ЮНЕСКО тісно співпрацює зі своїми партнерськими організаціями в Україні для надання підтримки журналістам на місцях.
Використані терміни та подання матеріалу в цій публікації не є висловленням будь-якої думки з боку ЮНЕСКО щодо правового статусу будь-якої країни, території, міста чи району або їхніх органів влади, так само як і ліній розмежування й кордонів.
Автор несе відповідальність за вибір і представлення фактів, що містяться в цій публікації, а також за висловлені в ній думки, які не обов’язково відповідають позиції ЮНЕСКО та не покладають зобов’язань на Організацію.
Інформаційна служба Дніпровського ЦЖС
Автор фото – Марк Дергобузов