Як свідчать журналісти, які працюють у небезпечних умовах – у прифронтових містах, під постійними обстрілами, для місцевих жителів інформація про хід війни, про те, що відбувається навколо них, не менш важлива, ніж їжа і вода, наголосив під час сьогоднішньої зустрічі з харківськими медійниками голова Національної спілки журналістів України Сергій Томіленко.
Він подякував журналістам Харківщини за стійкість, за те, що вони, попри тривалу окупацію значної частини області, попри постійні обстріли, й далі виконують професійний обов’язок. Він пообіцяв, що НСЖУ зі свого боку максимально підтримуватиме колег, особливо на прифронтових та деокупованих територіях.
– З минулого року ми залучили для допомоги журналістам і медіа Харківщини близько 700 тисяч гривень. Крім того, за нашими рекомендаціями міжнародні донори фінансують харківські медіа впродовж десяти місяців на загальну суму близько 2 мільйонів гривень, – сказав Сергій Томіленко. – Ми й далі докладаємо зусиль для того, щоб дати нашим медіа сили й можливості бути стійкими.
Очільник НСЖУ зазначив, що в умовах, коли окупанти руйнують інфраструктуру, мобільний зв’язок, – особливо важливим стає друковане слово. Він уперше презентував проведене Спілкою дослідження потреб місцевих газет на деокупованих і прифронтових територіях, проведене в межах проєкту «Підвищення стійкості українських медіа», яке фінансує Swiss Solidarity і яке реалізовується за підтримки швейцарської некомерційної організації Fondation Hirondelle та Інституту регіональної преси та інформації (IRMI, Україна).
– Ми констатуємо, що ситуація в місцевих медіа є критичною. Війна руйнує медіаринок. За свідченням наших колег-редакторів, 40 відсотків газет на деокупованих і прифронтових територіях відмовилися вступати в передплатну компанію на друге півріччя. Вони або роздають номери безкоштовно, або припиняють роботу. 60 відсотків редакцій скаржаться на брак коштів на заробітну плату, 17 відсотків кажуть про відсутність будь-яких коштів, і лише 13 відсотків редакцій повідомляють, що так чи інакше можуть збалансовано продовжувати свою діяльність, – розповів Сергій Томіленко.
Він зазначив, що ключовий розрахунок сьогодні – на міжнародних фінансових донорів, які підтримують інформування українців у воєнний період. 94% опитаних Спілкою редакцій твердять, що потребують фінансової підтримки. Абсолютна більшість планує роботу максимум на 3-6 місяців, дехто – на рік.
– Але всі редакції виконують благородну місію з інформування своєї аудиторії. ЗМІ, особливо в Харківській області, такі як «Обрії Ізюмщини», стають джерелом для розслідувань правоохоронних органів щодо воєнних злочинів окупантів і колаборантів. Місцеві медіа дають важливу інформацію, яка допомагає людям зберігати життя, евакуйовуватися, – сказав Сергій Томіленко.
Він нагадав, що НСЖУ допомогла відновити роботу 25 газет на деокупованих та прифронтових територіях, профінансувавши друк принаймні одного номеру або й забезпечивши стабільний вихід видання. 26-им виданням має стати газета «Вісті» зі Слов’янська.
Участь у зустрічі взяла заступниця начальника Харківської обласної держадміністрації Віта Ковальська, яка подякувала журналістам за те, що в небезпечних умовах війни виконують професійний обов’язок. Вона знає, що редакції друкованих медіа мають скарги на роботу «Укрпошти» й готова реагувати на ці нарікання. Сергій Томіленко і Віта Ковальська домовилися щодо підтримування постійних контактів між НСЖУ, яка виражає інтереси журналістської спільноти, і Харківською обласною військовою адміністрацією.
Інформаційна служба НСЖУ