На юридичну гарячу лінію для журналістів та ЗМІ надходять запитання не лише локального, а й загального характеру. Оприлюднюємо відповіді фахівців на ті з них, які цікавлять багатьох медійників.
Трудовий колектив медіа не хоче працювати з нинішнім засновником газети зі світоглядних причин. Однак видання уже стало відомим і впізнаваним у регіоні, журналісти мають авторитет. Як можна без судового процесу перереєструвати ЗМІ з такою ж назвою, які нюанси потрібно врахувати?
На запитання відповідає юрист Даніл Сербін, IBC Legal Services:
Відповідно до законодавства, майже всі види медіа, окрім онлайн-медіа, мають пройти процедуру державної реєстрації, відповідно до ЗУ «Про медіа». У процесі державної реєстрації реєструється в тому числі й назва медіа.
У цьому випадку назву медіа можна віднести до різновиду комерційних найменувань. Відповідно до ч.1 ст.489 ЦК України, комерційне найменування – засіб індивідуалізації, що дозволяє відрізнити одну особу з-поміж інших та не вводить в оману споживачів щодо справжньої її діяльності. Комерційне найменування є одним з об’єктів охорони правом інтелектуальної власності. Звертаємо увагу! Право інтелектуальної власності на комерційне найменування є чинним з моменту першого використання цього найменування та охороняється без обов’язкового подання заявки на нього чи його реєстрації і незалежно від того, є чи не є комерційне найменування частиною торговельної марки.
Отже, реєстрація назви медіа фактично офіційно «закріплює» назву (комерційне найменування) за тим чи тим суб’єктом у сфері медіа. Однак, навіть якщо медіа здійнює діяльність без реєстрації, його назва все одно буде захищатись правом інтелектуальної власності з моменту першого використання, наприклад, з моменту першого поширення випуску друкованого медіа під певною назвою.
Відповідно до ч.4 ст.489 ЦК України, особи можуть мати однакові комерційні найменування тільки у випадку, якщо це не вводить в оману споживачів щодо товарів, які вони виробляють та (або) реалізовують, та послуг, які ними надаються.
Водночас, відповідно до ст. 4 Закону України «Про захист від недобросовісної конкуренції», неправомірним є використання імені, комерційного (фірмового) найменування без дозволу (згоди) суб’єкта господарювання, який раніше почав використовувати їх або схожі на них позначення у господарській діяльності, що призвело чи може призвести до змішування з діяльністю цього суб’єкта господарювання.
Отже, якщо ЗМІ використовує без достатніх правових підстав назву, яку також використовує інший суб’єкт у сфері медіа, за умови, що момент першого використання такої назви іншим суб’єктом настав раніше, є неправомірним. Це вважатиметься порушенням прав інтелектуальної власності. А особа, права якої порушуються, має право перешкоджати іншим особам неправомірно використовувати комерційне найменування, в тому числі навіть забороняти таке використання.
Щоб використання назви ЗМІ іншим суб’єктом у сфері медіа було правомірним, можна укласти договір про передачу засновницьких прав на медіа (прав здійснення редакційного контролю). Відповідно буде змінено склад осіб, які здійснюють редакційний контроль та контроль за діяльністю вже існуючого медіа.
Інший варіант – створення таким колективом нового медіа, з новою назвою, використовуючи вже наявний досвід та репутацію самих засновників (колективу). Процес створення нового медіа може бути простішим та менш затратним, ніж перереєстрація. Однак у цьому випадку необхідно будувати новий бренд та набувати впізнаваності серед читачів (слухачів).
Довідково
Юридична гаряча лінія для журналістів та ЗМІ працює під егідою мережі Центрів журналістської солідарності Національної спілки журналістів України за підтримки ЮНЕСКО та Міжнародної і Європейської федерацій журналістів. В рамках програми медійники можуть отримати необхідну юридичну підтримку. Консультації надають висококваліфіковані фахівці юридичної компанії «IBC Legal Services» – адвокати, юристи з великим досвідом, які не лише є висококласними фахівцями, а й приємні в спілкуванні люди, які щиро вболівають за свою справу в цілому та за кожного клієнта зокрема. Керуючий партнер компанії – доктор юридичних наук, адвокат Михайло Кочеров.
Для медійників сервіс є безкоштовним та доступним із будь-якого регіону чи країни, де перебувають медійники. Оформити заявку можна, заповнивши спеціальну ФОРМУ. Необхідно вказати контактні дані, назву ЗМІ, в якому працює медійник, регіон проживання, коротко викласти зміст звернення та надати інформацію, яка допоможе юристам розібратися у суті питання та надати допомогу.
Про Національну спілку журналістів України
Національна спілка журналістів України (НСЖУ) – найбільша журналістська організація України, яка об’єднує 18 тисяч членів та має обласні організації в кожному регіоні. З початком повномасштабної війни росії проти України НСЖУ спрямувала свої дії на допомогу українським журналістам. Зокрема, українські медійники можуть отримати захисне спорядження для роботи в зоні бойових дій, а також фінансову та психологічну допомогу.
Про мережу Центрів журналістської солідарності
Центри журналістської солідарності – це ініціатива Національної спілки журналістів України, що реалізується за підтримки Міжнародної та Європейської федерацій журналістів, а також ЮНЕСКО. Вона покликана допомагати представникам медіа, що працюють в Україні під час війни. Центри діють у Києві, Львові, Івано-Франківську, Чернівцях, Запоріжжі, Дніпрі та надають журналістам організаційну, технічну, юридичну, психологічну та інші види допомоги.
Про компанію «IBC Legal Services»
«IBC Legal Services» – компанія з багаторічним досвідом сильного колективу професіоналів: юристів, адвокатів, аудиторів, бухгалтерів, оцінювачів, судово-економічних експертів. Широка спеціалізація та багаторічні партнерські стосунки із фахівцями різних галузей та напрямів, дозволяють компанії забезпечувати комплексну підтримку клієнтів у будь-яких складних ситуаціях.
Про ЮНЕСКО
ЮНЕСКО є спеціалізованою установою ООН з питань освіти, науки і культури. Вона робить внесок у мир та безпеку, сприяючи міжнародній співпраці в освіті, науці, культурі, комунікації та інформації. ЮНЕСКО сприяє обміну знаннями та вільному потоку ідей для прискорення взаєморозуміння. Вона є координатором Плану дій ООН щодо безпеки журналістів і проблеми безкарності, який спрямований на створення вільного та безпечного середовища для журналістів і працівників ЗМІ, зміцнюючи таким чином мир, демократію та сталий розвиток у всьому світі. ЮНЕСКО тісно співпрацює зі своїми партнерськими організаціями в Україні для надання підтримки журналістам на місцях.
Використані терміни та подання матеріалу в цій публікації не є висловленням будь-якої думки з боку ЮНЕСКО щодо правового статусу будь-якої країни, території, міста чи району або їхніх органів влади, так само як і ліній розмежування й кордонів.
Автор несе відповідальність за вибір і представлення фактів, що містяться в цій публікації, а також за висловлені в ній думки, які не обов’язково відповідають позиції ЮНЕСКО та не покладають зобов’язань на Організацію.