Що є людяністю, а що – варварством. Свої творчі шукання на цю тему виразив у своїх картинах відомий буковинський художник Анатолій Житарюк. Його виставку відвідали журналісти-переселенці, які нині мешкають у Чернівцях, – постійні відвідувачі Центру журналістської солідарності. Вони мали нагоду відвідати Художній музей, де триває виставка. Посеред багатьох робіт автора понад 40 – на воєнну тематику.
Сьогодні, під час війни, для митців важливо творити, говорить митець.
– У рашистів найпершим завданням було – денацифікувати. Тобто знищити нас як націю, як народ. А душа нації – це мова і культура. Хлопці молоді своєю хоробрістю і своїм життям захищають саме це, щоб ми могли тут, в тилу, довести, що ми – нація: були, є і будемо. І ми нездоланні, оскільки дух наших предків досі в нас живе, існує і далі існуватиме, – сказав він.
На думку митця, саме тепер нам треба підтримувати наш дух.
– Якраз хочеться більше зрозуміти саме про добро і зло. Тут і тепер це все дуже яскраво себе проявило. Що є людяністю, а що – варварством. Що є культурою, а що – безкультур’ям (це ще м’яко сказано), бо коли дивишся, що коять рашисти… Нині роботами на воєнну тематику можна було б оформити цілу залу і зараз так роблять багато художників. Але ми і так бачимо по телевізору дуже багато горя та біди. Я хотів посіяти трішечки надії, віри в те, що все буде добре, – запевняє Житарюк.
Журналіст із Миколаєва, член НСЖУ Сергій Розумій, який нині мешкає у Чернівцях, вважає, що попри нинішнє випробування, митці не мають права «завмерти» і чекати мирного часу.
– Ми надихаємося для подальшої боротьби, переконуємося у неминучості перемоги над ворогом. Відплата за страждання людей будуть невідворотними, – каже Сергій.
Нагадаємо, Центри журналістської солідарності – це ініціатива Національної спілки журналістів України, що реалізується за підтримки Міжнародної та Європейської федерацій журналістів, а також ЮНЕСКО. Вона покликана допомагати представникам медіа, що працюють в Україні під час війни. Центри діють у Києві, Львові, Івано-Франківську, Чернівцях, Запоріжжі, Дніпрі та надають журналістам організаційну, технічну, юридичну, психологічну й інші види допомоги.
Контакти Центру журналістської солідарності в Чернівцях – 068 286 37 06 (Володимир Бобер, координатор Чернівецького центру), адреса: пр. Незалежності, 96.
Про ЮНЕСКО. ЮНЕСКО є спеціалізованою установою ООН з питань освіти, науки і культури. Вона робить внесок у мир та безпеку, сприяючи міжнародній співпраці в освіті, науці, культурі, комунікації та інформації. ЮНЕСКО сприяє обміну знаннями та вільному потоку ідей для прискорення взаєморозуміння. Вона є координатором Плану дій ООН щодо безпеки журналістів і проблеми безкарності, який спрямований на створення вільного та безпечного середовища для журналістів і працівників ЗМІ, зміцнюючи таким чином мир, демократію та сталий розвиток у всьому світі. ЮНЕСКО тісно співпрацює зі своїми партнерськими організаціями в Україні для надання підтримки журналістам на місцях.
Використані терміни та подання матеріалу в цій публікації не є висловленням будь-якої думки з боку ЮНЕСКО щодо правового статусу будь-якої країни, території, міста чи району або їхніх органів влади, так само як і ліній розмежування й кордонів.
Автор несе відповідальність за вибір і представлення фактів, що містяться в цій публікації, а також за висловлені в ній думки, які не обов’язково відповідають позиції ЮНЕСКО та не покладають зобов’язань на Організацію.
Центр журналістської солідарності в Чернівцях