Інтернет-виданням працювати простіше, ніж друкованим медіа, адже в них не виникає проблем з папером, друкарнями, доставкою газет до читачів, вважає головна редакторка інформаційного агентства ВолиньPost Іванна Рудишин. Але в перші дні широкомасштабного вторгнення російських військ інтернет-видання, як і всі в Україні, були розгублені, не могли втямити, як працювати далі…
– … А потім ми побували на гендерному медіафорумі, що організовувала керівниця Львівського Центру журналістської солідарності Богдана Стельмах, послухали виступи газетярів і зрозуміли, що наша ситуація не настільки плачевна, як нам здавалося, – каже Іванна Рудишин. – Редакціям, що працюють на прифронтових територіях, обстрілюваних ворогом регіонах, в тих, що опинилися в тимчасовій окупації, в десятки разів складніше.
Інтернет-видання ВолиньPost у 2022 році значних трансформацій не зазнало. Єдине що змінилося – фотограф тепер працює не в штаті, а на гонорарній основі. На цьому редакція трохи економить коштів на зарплату.
– Звичайно, що війна накладає свій тяжкий відбиток на медіасферу, але водночас своїми викликами спонукає до активніших дій, відкриває багато можливостей. Раніше ми, чесно кажучи, не дуже цікавилися грантовими програмами, співпрацею з різними фундаціями, – каже редакторка. – Тепер ми вже знаємо, що, якщо ти маєш портфоліо, серйозний доробок, можна подавати заявку і отримувати персональну стипендію. Відкрили для себе можливість отримувати фінансову підтримку від міжнародних організацій, якщо там бачать успішну роботу медіа, його бажання і спроможність продовжувати свою діяльність.
Іванна Рудишин каже, що має цікаву історію підтримки від Національної спілки журналістів України, співпраці з Лабораторією суспільного інтересу. Зокрема, в складний час розгубленості на початку вторгнення росії, вона отримала підтримку і багато добрих порад, як діяти в таких умовах, від голови НСЖУ Сергія Томіленка. Каже, що працівники редакції вдячні й за залучення їхнього інформаційного агентства Волинь Post до проєктів НСЖУ.
Згодом, уже влітку 2022 року, актив видання створив громадську організацію «Інформація в чистому вигляді». Якщо раніше про таке навіть не думали, то тепер зрозуміли, що треба шукати грантову донорську підтримку. Форма організації видання як приватне підприємство не дає такої можливості, тому вирішили створити громадську організацію. Проєкт був підтриманий у Чорноморському фонді регіонального співробітництва, і тепер за рахунок отриманого через громадську організацію гранту є можливість поліпшити матеріально-технічне забезпечення інформагентства.
– Тепер цікавимося різними проєктами, грантами, тренінгами, стипендіями, бо чітко бачимо, що всі проєкти робляться Національною спілкою журналістів України, іншими медіа фундаціями не для «галочки», – каже редакторка. – Усе тягне за собою дійсно суттєву допомогу, тому варто не боятися і не лінуватися включатися в роботу над проєктами.
Ольга Войцехівська, “Журналіст України”