Як повідомила Кримська правозахисна група напередодні Нового року, у російському Ростові-на-Дону Південний окружний військовий суд 29 грудня 2022 року засудив громадянського журналіста з окупованого Криму Ернеса Аметова до 11 років у колонії суворого режиму. Особливість цього процесу полягає в тому, що суд переглянув винесений раніше виправдальний вирок, ухвалений Аметову у вересні 2020 року.
Історія громадянського журналіста Ернеса Аметова повна суперечнивих рішень. Його заарештували 11 жовтня 2017 року разом із Сейраном Салієвим, Марленом Асановим, Тимуром Ібрагімовим, Сервером Зекір’яєвим та Меметом Беляловим після обшуків у Криму. 3 роки слідства та судових розглядів кримський мусульманин провів у слідчих ізоляторах Криму та Ростова-на-Дону.
І ось 16 вересня 2020 року Аметова виправдали та звільнили у залі Південного окружного військового суду через відсутність доказів.
«Це був перший подібний випадок у «справах Хізб ут-Тахрір» не тільки в Криму, але й на території Російської Федерації», – пише активістка «Кримської солідарності» Муміне Салієва.
Однак, у березні 2022 року апеляційний суд підмосковного міста Власихи переглянув рішення Південного окружного військового суду і надіслав справу на новий розгляд.
«У квітні цього ж року (2022 – авт.) воно надійшло назад до цього суду. Ернес Аметов добровільно прибув на попереднє слухання щодо повторного розгляду, однак цього разу суд ухвалив знову взяти кримського татарина під варту. З того моменту він перебував у слідчому ізоляторі-1 Ростова-на-Дону. Розпочався повторний етап судових слухань, який завершився ухваленням нового сфальсифікованого вироку», — повідомила Муміне Салієва.
Уже під час процесу було відкрито всі секрети і причини такого карколомного судового кроку. Розкрив їх його адвокат. «Стань засекреченим свідком, давай свідчення та йди додому. Перед цим вибором ставало дуже багато людей. І кожний робив свій вибір. Для мене велика честь захищати людину, яка, вставши перед таким вибором, не злякалася… Він не став говорити про те, що не відповідало дійсності. Метою було вербування, щоб Аметов давав потрібні свідчення щодо інших кримінальних справ. Нехай хибні, суперечливі, невиразні, але потрібні слідству. Реальна причина того, що Аметов перед вами в клітці в ролі підсудного, в тому, що він відмовився від такої пропозиції», — говорив у дебатах адвокат Джеміль Темішев.
Разом з тим, у своєму останньому слові Ернес Аметов сказав: «Я віруюча людина і приймаю свою долю. Я хочу сказати, що якби те, що відбувається тут, було б не до вподоби Господу — цього б не відбувалося. Значить така Його воля. Я підкоряюся, будь-який Твій вирок буде справедливим. Але я відкидаю ті помилкові звинувачення, які пролилися на мене, і хочу сказати: сьогодні ви чините свій суд, а Господь нехай вершить свій».
«Таким чином цього разу російський суд в черговий раз не побоявся послужити неправді і визнав Ернеса Аметова винним — йому було винесено покарання у вигляді 11 років позбавлення волі в колонії суворого режиму (і 1 рік обмежень після звільнення). Виходить, один виправдальний вирок за статтею 205.5 КК РФ перестав бути виправдальним. Навіть цього єдиного випадку на всю величезну країну не допустили ФСБ Росії та російське судочинство», – зауважує Муміне Салієва.
Виникає цілком логічне питання: якщо під час першого суду Ернес Аметов був виправданим через відсутність доказів його вини, то звідки взялися ці докази через певний час, оскільки весь час підсудний перебував в СІЗО, а нових обставин відкрито не було? Російський суд продемонстрував упередженість стосовно самого себе і став на бік звинувачення, яке надало неправдиві свідчення.
Нагадаємо, що 29 липня 2020 року Національна спілка журналістів України висловила співчуття арештованим і неправдиво звинуваченим кримським активістам. НСЖУ вчергове наголосила на незаконності переслідувань кримськотатарських громадянських журналістів із боку окупаційної влади Криму. Закликала всіх українських журналістів і наших колег в інших країнах виявити в ці дні солідарність із підсудними кримськотатарськими громадянськими журналістами та підтримати їхню боротьбу за свободу слова.
19 серпня 2020 року НСЖУ виступила з заявою, в якій наголошувалось, що «всі перелічені люди є громадянськими журналістами і виконували свою роботу з інформування про актуальні події на півострові Крим».
«Вважаємо висунуті проти них звинувачення в тероризмі безпідставними. Впевнені, що звинувачення в тероризмі цих людей помилкові і пов’язані виключно з їх активною громадською і журналістською діяльністю», – йдеться у заяві за підписом голови НСЖУ Сергія Томіленка.
Згадувались також заяви представників ОБСЄ з питань свободи ЗМІ, Міжнародної та Європейської федерації журналістів, міжнародної правозахисної організації Freedom House. І тоді суд долучив заяву НСЖУ до матеріалів кримінальної справи щодо кримськотатарських активістів.
А 17 вересня 2020 року Національна спілка журналістів України висловила своє обурення невиправданими діями російської влади, заявила, що поінформує своїх міжнародних партнерів щодо переслідування громадянських журналістів у Криму та закликатиме до міжнародної солідарності з колегами. В свою чергу, НСЖУ тоді привітала звільнення Ернеса Аметова, який був визнаний невинним і отримав свободу у залі суду. Яка виявилось – передчасно!
Інформаційна служба НСЖУ