Міжнародна федерація журналістів (МФЖ) оприлюднила свій щорічний список журналістів та працівників ЗМІ, які загинули внаслідок інцидентів, пов’язаних із їхньою професійною діяльністю. Також МФЖ попереджає про відновлення «полювання» на фахівців у галузі медіа з різким зростанням кількості вбивств у порівнянні з попереднім роком.
Упродовж 2022 року МФЖ зафіксувала 68 убивств журналістів і працівників медіа проти 47 у попередньому році. Ця сумна тенденція суперечить тій, що відзначалася перед цим – тоді фіксувався спад кількості вбивств.
Також торік сталося 11 смертей, пов’язаних із нещасними випадками та хворобами, у тому числі троє журналістів і працівників ЗМІ померли під час роботи на Чемпіонаті світу з футболу 2022 року в Катарі.
«Ці цифри показують, що безпекова криза в журналістиці не припиняється. Натомість, існує реальна загроза відновлення «полювання» на фахівців у галузі медіа в багатьох частинах світу», – сказав генеральний секретар МФЖ Ентоні Белланджер.
На війні в Україні загинуло 12 працівників ЗМІ, це найбільша кількість серед 21 країни, де були зафіксовані смертельні випадки. Але панування терору злочинних організацій у Мексиці та порушення закону та порядку на Гаїті також сприяли сплеску вбивств, відповідно 11 та 7 задокументованих.
Журналісти в Колумбії стикаються з поновленням насильства, яке загрожує знову перетворити країну на зону вбивств журналістів та медіа-працівників і руйнує перспективи свободи ЗМІ після політичного врегулювання, яке має покласти край десятиліттям кровопролитної громадянської війни.
В Азіатсько-Тихоокеанському регіоні нове керівництво Філіппін не принесло зупинення смертельних нападів на журналістів: у перший рік президентства Фердинанда «Бонгбонга» Ромуальдеса Маркоса-молодшого сталося чотири вбивства. Водночас п’ятеро журналістів загинули під час політичної кризи в Пакистані.
На Близькому Сході та в арабському світі кількість вбивств медіа-фахівців зросла з трьох у 2021 році до п’яти торік, включаючи розстріл серед білого дня ветерана «Al Jazeera» журналістки Ширін Абу Акле. Чотирьох журналістів було вбито в Чаді та Сомалі. Тобто в Африці зафіксовано найменшу кількість смертей серед п’яти регіонів після Америки (30), Азіатсько-Тихоокеанського регіону (16), Європи (13), Близького Сходу та арабського світу. (5).
МФЖ знов закликала до надійнішого захисту журналістів, попереджаючи, що неспроможність усунути загрози безпеці журналістів ставить під загрозу демократію, адже журналісти роблять важливий внесок, інформуючи громадськість щодо питань, які становлять спільний інтерес.
«Сплеск убивств журналістів та інших працівників засобів масової інформації є серйозною причиною для занепокоєння та ще одним тривожним дзвінком до урядів у всьому світі про необхідність вжити заходів на захист журналістики, одного з ключових стовпів демократії. Неспроможність діяти лише додасть сміливості тим, хто прагне придушити вільний потік інформації, й підірватиме здатність людей притягати своїх керівників до відповідальності, в тому числі й у питанні гарантій того, що можновладці не стоятимуть на шляху відкритих та інклюзивних суспільств», – сказав генеральний секретар МФЖ Ентоні Белланджер.
Щоб активізувати зусилля і політичну волю урядів на боротьбу з безкарністю за злочинами, скоєними проти журналістів, МФЖ закликає ухвалити в ООН Міжнародну конвенцію, присвячену захисту журналістів і медіафахівців.
Список журналістів, убитих у 2022 році в Україні (за версією МФЖ):
– Ігор Гуденко (фотожурналіст-фрілансер)
– Євгеній Сакун (кореспондент EFE)
– П’єр Закжевскі (оператор Fox News)
– Олександра Кувшинова (фіксер Fox News)
– Брент Рено (журналіст-фрілансер)
– Оксана Бауліна (журналіст Insider)
– Макс Левін (фотожурналіст-фрілансер)
– Мантас Кведаравічюс (продюсер-фрілансер)
– Євген Баль (ветеран журналістики, член НСЖУ)
– Роман Нежиборець (відеоредактор телебачення «Дитинець»)
– Зореслав Замойський (журналіст-фрілансер)
– Фредерік Леклерк-Імхофф (журналіст BFMTV)
Нагадаємо, за даними НСЖУ, від початку повномасштабного вторгнення рф на територію України окупанти вбили щонайменше 44 медійників. Серед загиблих – 8 журналістів, які виконували професійні обов’язки; 13 медійників – цивільних жертв; 23 представників ЗМІ, які мобілізувалися для захисту України у лавах Сил оборони України.