Подружжю Михайла та Вікторії Новицьких довелося залишити в окупованому росіянами Херсоні дім і бізнес – найбільшу на півдні України друкарню, медіахолдинг, який видав найбільший тираж газет в Україні, найвідоміші з яких – регіональна та авторитетна газета «Гривна» та нова літературна «Дебют-газета».
Переїхавши до Рівного, видавці створили «Затишну книгарню» – місце, яке здається рідним навіть тим, хто приходить туди вперше. Про тривожні ящики замість валіз, книжковий ринок, херсонських письменників, а також про очікування і мрії з власниками «Затишної книгарні» розмовляла журналістка Район. Культура. Матеріал вийшов у межах ініціативи НСЖУ «Журналісти – важливі!».
Вікторія родом з Рівного, тому, за її словами, це стало вирішальним фактором під час переїзду.
«Глобально єдине, що пов’язує мене з Рівним – це те, що я тут народилася і те, що я знаю місто. Якісь старі друзі є, чи швидше вже знайомі», – ділиться роздумами власниця книгарні.
Михайло Новицький – відомий український журналіст та видавець. Літературним виданням «Дебют-газета», яке він заснував разом з дружиною, на одному з Книжкових арсеналів зацікавився президент Володимир Зеленський, а місцеві ЗМІ в Херсоні називали його літературною сенсацією. Надрукувати свої твори в газеті могли і професійні автори, і початківці. До редакційної ради входили одні з найпопулярніших українських письменників: Макс Кідрук, Ірен Роздобудько, Сергій Жадан.
«Останніх три чи чотири роки я працювала головною редакторкою літературного журналу «Дебют-газета». Ми брали участь у всіх найбільш масових виставках за минулий рік. Зі всіма письменниками я знайома. Половині письменників можу подзвонити хоч зараз. Після окупації Херсона ми подумали, чим можна ще займатися, щоб це більш менш нагадувало попередню роботу, попередній бізнес і вирішили трошечки рухатися вперед», – розповідає Вікторія Новицька.
Ідея відкрити книжковий магазин належить саме їй.
Частину витрат на книгарню подружжю Новицьких компенсувала держава, адже їхній проєкт отримав грант за програмою єРобота. За словами власників, обладнання для книгарні дороге. Акцент робили на книгах, щоб покупець найперше звертав увагу не на дерев’яний стелаж, а на продукт. Через білий колір і гарне освітлення справді здається, ніби книги висять у повітрі. Саме якісним сервісом і адекватною ціною книгарі планують заохочувати відвідувачів.
Михайло згадує, що друковане слово, як і театр свого часу, вважали безперспективним. Але і книгарні, і театри досі популярні й залишатимуться такими не один рік.
Книгарі зазначають, що з Херсона виїхали дві третини населення. Їхню друкарню захопили й обікрали росіяни, а спершу навіть схиляли Новицьких до співпраці, однак ті відмовилися. Тепер повертатися з дітьми в заміноване, зруйноване місто не ризикують.
Нагадаємо, що ініціатива «Журналісти – важливі!» має на меті розповісти широкій аудиторії про цінність роботи медійників, ризики і виклики, з якими стикаються працівники ЗМІ, висвітлюючи правду.