Це перша навчальна зустріч з циклу безпекових тренінгів для працівників ЗМІ, що проводяться мережею Центрів журналістської солідарності НСЖУ за підтримки ЮНЕСКО.
Журналістика в Україні сьогодні – це одна із найнебезпечніших професій. Іноді для того, аби розповісти суспільству важливу інформацію, доводиться ризикувати і життям. Особливо такі ризики загострюються, коли репортери їдуть на лінію фронту або у щойно деокуповані населені пункти. Для того, аби врятувати своє життя, вони мають володіти базовими навичками тактичної медицини.
Саме такі знання отримали українські журналісти під час тренінгу “Тактична медицина: що потрібно знати журналісту, щоб врятувати життя”, який провели сертифіковані інструктори Володимир Романчук та Наталія Гуріненко, що пройшли курс з надання домедичної допомоги від Warmed, а також сертифікацію американського ТССС координатора в Україні Патріка Чіувела. Пан Володимир та пані Наталія підготували близько 40 тренерів та прочитали курси для 10 тисяч українців.
“Сьогодні відбувається перший масштабний захід, присвячений безпеці журналістів в рамках співпраці Національної Спілки Журналістів України, Міжнародної федерації журналістів та ЮНЕСКО. Це дуже важливий тренінг, оскільки за тих обставин, які сьогодні стали реальністю, нашим колегам-журналістам необхідно мати знання про базову тактичну медицину, аби за необхідності допомогти собі та колегам”, – сказав у вітальному слові голова НСЖУ Сергій Томіленко.
В ході тренінгу учасники ознайомились із особливостями медичного протоколу MARCH, де кожна літера абревіатури вказує на ту чи іншу небезпеку (Massive Bleeding – Airway – Respiration – Circulation – Head injury / Hypothermia).
В зоні бойових дій одним з найнебезпечніших видів поранень є масована втрата крові. Володимир Романчук зазначив, що при такому пораненні людина може померти за лічені хвилини.
“Масивна кровотеча – це найнебезпечніший вбивця. Вона вбиває за 1-3 хвилини, якщо у вас перебита якась важлива артерія. Якщо ви втратите свідомість за 40-50 секунд, то помрете за 2-3 хвилини”, – розповів Володимир Романчук.
Після короткої теоретичної бази, учасники тренінгу перейшли до практики – накладання турнікетів для зупинки кровотечі на руках та ногах у різних положеннях. У цій справі головне – оперативність, каже тренер. Аби максимально наблизити умови тренінгу до реальних, медійники виконували вправи у бронежилетах та шоломах «ПРЕСА» від ЮНЕСКО та МФЖ, наданих прокатним пунктом захисного спорядження Київського Центру журналістської солідарності НСЖУ.
“Якщо ми купуємо модні гаджети, то як можна економити на житті? Не пошкодуйте грошей, купіть собі турнікет, а краще – чотири турнікети. Бо у вас чотири кінцівки”, – сказала тренерка Наталія Гуріненко.
Крім того, як вдягати турнікет на пораненого, журналісти отримали інструктаж щодо необхідного для роботи у зоні бойових дій.
“Якщо їдете на лінію фронту, то шолом і бронежилет – це добре. Але передивіться аптечку. Там мають бути: турнікети, рукавички контрасного від крові кольору, гемостатичний бинт, ножиці, маркер, бандаж, термоковдра, оклюзійна наліпка дві штуки, назофарингіальна трубка+лубрикант, бинти додаткові марлеві, армований скотч. Бажано мати це все у кількості по 2-3 штуки. Всі ці речі мають бути сертифікованими. Не економте, бо це врятує вам життя. Мати аптечку і думати, що ви врятуєтесь – це самообман, міф. Треба мати знання”, – наголосив Володимр Романчук.
Учасники тренінгу, серед яких були й досвідчені колеги – головний редактор інтернет-видання «Главком» Микола Підвезяний та ведучий телемарафону «Єдині новини» Дмитро Чистяков, журналістка видання Свої.сіті Ганна Курцановська та інші мелійники, отримали сертифікати про проходження базового курсу з тактичної медицини.
«Дуже важлива тема. Сьогодні кожен цивільний українець має володіти цими навичками, але журналісти – у першу чергу. Ми поспішаємо першими потрапити туди, де небезпечно, аби швидше розказати світові правду про російську агресію в Україні. І виконання цієї важливої місії, на жаль, має свою високу ціну. То ж маємо бути готовими до надзвичайної ситуації і знати, що робити», – говорить Дмитро Чистяков.
Найближчим часом відбудуться тренінги і з інших аспектів безпеки робити журналістів. Дізнатися про них, можна буде на сайті та у телеграм/каналі НСЖУ.
Мережа Центрів журналістської солідарності – це ініціатива Національної спілки журналістів України, покликана допомагати представникам медіа у часи війни. Мережа діє за підтримки Міжнародної та Європейської федерацій журналістів, а також ЮНЕСКО.