Виконавча директорка Центру громадянських свобод, відзначеного цьогоріч Нобелівською премією миру, Олександра Романцова та керівник департаменту документування воєнних злочинів Української Гельсинської спілки з прав людини Сергій Мовчан стали головними спікерами вебінару «Фіксація та реагування на випадки порушення прав журналістів під час війни», проведеного Національної спілки журналістів у четвер.
Незважаючи на технічні проблеми, викликані відключенням електрики в столиці й повітряними тривогами в різних містах України, вебінар став важливою освітньою і професійною подією в житті української журналістської спільноти, зібравши майже 80 учасників – журналістів, викладачів та студентів кафедр журналістики українських закладів вищої освіти, – зацікавлених темою справедливості у притягненні росії до відповідальності за воєнні злочини проти працівників ЗМІ.
Як наголосив, вітаючи учасників вебінару, голова НСЖУ Сергій Томіленко, організації, які представляють Олександра Романцова і Сергій Мовчан, виступили зі спільною ініціативою «Трибунал для Путіна».
– Нещодавнє відзначення українських правозахисників на глобальному рівні, здобуття Нобелівської премії миру – найвища відзнака для правозахисників і заохочення їхньої достойної команди до нових добрих справ і досягнення справедливості, на яке ви зорієнтовані, – сказав Сергій Томіленко.
Він розповів про діяльність НСЖУ, спрямовану на фіксацію та реагування на випадки порушення прав журналістів, на допомогу тим колегам, які опинилися в біді, яких було евакуйовано з небезпечних регіонів України.
– Нинішній вебінар також покликаний допомогти їм, – наголосив Сергій Томіленко. – Спікери інформують широкий загал професійної журналістської спільноти про те, як правильно фіксувати правопорушення, котрі здійснюють окупанти, як посилити вагу журналістських публікацій з цієї важливої проблеми. Основні поради і роз’яснення, що дають спікери, буде поширено серед широкої професійної спільноти і опубліковані на ресурсах НСЖУ – сайті, фейсбук-сторінці й телеграм-каналі.
Олександра Романцова нагадала, що «журналістська діяльність – це критичне подання суспільно значущої інформації». Медійники несуть інформацію, яка дає можливість людям ухвалювати свідомі рішення. За даними ООН, люди в Україні вважають, що найкраще захистити їхні права можуть саме журналісти.
– Разом з тим варто сказати, що пропагандисти на кшталт Скабєєвої і Соловйова, які несуть людям однобоку позицію, до журналістики ніякого відношення не мають. Вони паплюжать славне звання журналіста й мають бути засудженими та понести заслужене покарання, – переконана Олександра Романцова.
Громадська діячка також розповіла про різні аспекти правопорушень при перешкоджанні в журналістській діяльності під час запровадження воєнного стану в нашій країні, а також про воєнні злочини на тимчасово окупованій території, при будь-якому контакті з агресором. При цьому наголосила, що в правозахисних документах ООН і в Європейській конвенції з прав людини є пункти, що окремо захищають журналістську діяльність.
Керівник департаменту документування воєнних злочинів Української Гельсінської спілки з прав людини Сергій Мовчан зі свого боку додав, що журналісти добре знають, як можна фіксувати події за допомогою фото або відео.
– Але коли ми говоримо про фіксування воєнних злочинів, то тут треба звертати увагу на особливості, які є процесуальними і в подальшому допоможуть довести, що ці злочини дійсно мали місце, – підкреслив Сергій Мовчан.
Громадський діяч детально роз’яснив, як треба готувати і пересилати матеріали з доказами злочинів проти журналістів, що саме треба врахувати в кожній ситуації, щоб ці матеріали стали незаперечними доказами при розгляді відповідними міжнародними органами. Говорив і про те, які документи підтверджують той факт, що матеріали взяті правоохоронними органами до розгляду.
Він поінформував, що юристи департаменту документування воєнних злочинів Української Гельсінської спілки з прав людини можуть надавати консультації, щоб спрямувати журналістів до правильних подальших кроків на шляху фіксації факту порушення їхніх прав або злочинів проти них.
Йшлося в ході вебінару і про таке актуальне на сьогодні питання як звинувачення окремих журналістів у колабораціонізмі. Говорили, що до кожного випадку праці журналістів у ЗМІ окупанта треба підходити індивідуально.
– Національна спілка журналістів України перебуває в комунікації з Міжнародною федерацією журналістів, європейськими спілками журналістів, – зазначив Сергій Томіленко. – Отже ми можемо ініціювати діяльність об’єктивної сторони міжнародного рівня для фіксації злочинних фактів діяльності окупаційної політики, що здійснює Союз журналістів Росії.
Секретар Національної спілки журналістів України, головний редактор газети «Обрії Ізюмщини» Костянтин Григоренко рекомендує колегам взяти до уваги виданий ЮНЕСКО «Посібник з безпеки для журналістів», який сьогодні є у всіх центрах журналістської солідарності. У цій збірці містяться посилання на Женевські конвенції про захист жертв війни, на резолюції ООН та інші важливі міжнародні документи.
Костянтин Григоренко повідомив, що редакція «Обріїв Ізюмщини» подала заяву до правоохоронних органів щодо руйнування редакції, знищення обладнання. Журналіст із обуренням говорив про поширення росіянами на окупованій території «газети» «Харьков Z», агітаційних листівок. ,
– Друковане слово дуже важливе, його потребують широкі верстви населення. Тому, незважаючи на обставини часу й викликану війною економічну кризу, українські друковані видання мають право на існування і підтримку з боку держави, – наголосив Костянтин Григоренко.
Активно опікується проблемами журналістів – вимушених переселенців координаторка Львівського центру журналістської солідарності Богдана Стельмах. Вона розповіла, як з початком широкомасштабного вторгнення російської армії центри журналістської солідарності почали фіксувати повідомлення колег про руйнування приміщень редакцій, втрату техніки.
– Звучать сумніви, чи зможуть зруйновані редакції відновити свою діяльність. Якщо цього не вдасться зробити, – це означає втрату роботи журналістами та іншими співробітниками, – наголосила Богдана Стельмах. – Уваги потребують також колеги, які перебувають на окупованих територіях… Спільними зусиллями ми повинні фіксувати всі правопорушення стосовно журналістів і притягти до відповідальності всіх причетних до скоєння таких злочинів.
На завершення вебінару перша секретар НСЖУ Ліна Кущ зазначила, що Національна спілка журналістів України з початком великої війни відразу зіткнулася з тим, що наші колеги опинялися в окупації, продовжували працювати в зоні обстрілів і бойових дій.
– Виїжджаючи в евакуацію, працівники редакцій старалися вивезти документи, які можуть стати доказами воєнних злочинів проти журналістів. Кожен такий випадок має свою специфіку і потребує свого розв’язання, – сказала Ліна Кущ. – Тому поради спікерів, їхні роз’яснення щодо алгоритму дій журналістів на окупованих територіях, у зоні активних бойових дій, а також правові підстави журналістської діяльності на підконтрольній Україні території стануть у пригоді багатьом колегам.
Переглянути вебінар можна ЗА ЦИМ ПОКЛИКАННЯМ.