Служба інформації НСЖУ продовжує публікацію виступів учасників підсумкового засідання Правління Національної спілки журналістів України. Ключова проблема, яка обговорюється колегами з усіх регіонів, – надзвичайна економічна криза в місцевих медіа.
Голова Херсонської обласної організації НСЖУ Валерій ДОЛИНА:
«На Херсонщині вражає сумна статистика з усіма засобами масової інформації»
На засіданнях правління нашої обласної журналістської організації постійно порушуємо питання співпраці з місцевими органами влади. Я особисто є членом колегії Херсонської облдержадміністрації, стараюся не упускати можливості порушувати питання підтримки місцевої преси перед губернатором, у спілкуванні з депутатами обласної ради.
На жаль, керівники облдержадміністрації в нас часто міняються, тільки з одним знайдемо спільну мову, як на його місце приходить інша людина.
Нам обіцяють підтримку, але все залишається на рівні розмов і обіцянок.
Мабуть, не варто нагадувати, що Херсонська область поруч з тимчасово окупованим Кримом, і ми постійно маємо протистояти російській пропагандистській машині. На жаль, можновладці, здається, не хочуть цього брати до уваги. Я навіть не пригадую за мої багато років у журналістиці, щоб була настільки складною ситуація і з друкованими засобами інформації, і в сфері суспільного мовлення, і з електронними ЗМІ.
Особливо вражає сумна статистика з друкованими засобами масової інформації. На Херсонщині три видання у 2021 році припинили вихід у світ, і тенденції на майбутнє з іншими виданнями дуже складні. Думаю, ініційовані НСЖУ парламентські слухання «Стійкість місцевих ЗМІ як запорука свободи слова в Україні», а також пропозиції щодо необхідності співпраці місцевих органів влади з газетами дуже доречні.
Усі складні проблеми можна вирішувати тільки спільною працею. Тільки наші згуртованість і журналістська солідарність допоможуть протистояти усім викликам, що постали перед нами на повну силу.
Голова Кіровоградської обласної організації НСЖУ Петро МЕЛЬНИК:
«Треба якомога оперативніше і активніше долучатися до вирішення проблем місцевих друкованих ЗМІ».
2021 рік закінчився, на жаль, для багатьох наших колег не зовсім радісно. Зокрема, наприкінці грудня з обласної дирекції «Укрпошти» надійшло повідомлення про те, що в трьох редакціях вирішили повертати кошти за передплату. А загалом п’ять газет Кіровоградщини припиняють своє існування, і це тридцять відсотків районних видань області.
Редактори всіх цих газет були найбільшими активістами в нашій області організації, а тепер вони вимушено йдуть з професії. Сьогодні колишній редактор став директором комунального підприємства з вивезення побутових відходів, одна редакторка працює радником міського голови, друга стала на облік з працевлаштування, ще одна зайнялася недержавним пенсійним страхуванням. Це дуже серйозно і про це страшно навіть говорити.
Треба якомога оперативніше і активніше долучатися до вирішення проблем місцевих друкованих ЗМІ, бо якщо ми не зможемо добитися якоїсь конкретної фінансової підтримки, то наступного року в нас може залишитися усього третина газет. А то й того може не залишитися.
Голова НСЖУ Сергій ТОМІЛЕНКО: «Пошта перекриватиме обвал тиражів реальних видань газетами-метеликами».
Просимо колег повідомляти НСЖУ про всі випадки закриття локальних медіа. Така інформація буде включена до наших звернень до Президента України і до уряду, ілюструватиме конкретними прикладами, до чого веде відсутність урядової політики підтримки медіа.
Також звертаємося до керівництва «Укрпошти», але є пересторога, що нам навряд дадуть достовірну інформацію про реальні тиражі регіональної і місцевої преси. Адже така інформація стане визнанням провалу передплатної кампанії на 2022 рік.
Наскільки відомо, вже є факти, що пошта вже традиційно перекриватиме обвал тиражів реальних видань передплатою на газети-метелики. Ці газети – аркушики формату А5, які видаються раз на півріччя, заведені в Передплатний каталог. Їхня ціна – 1 гривня плюс 17 гривень за оформлення.
Нам звітуватимуть, що нібито минулорічний тираж збережено не менше, ніж на 97 відсотків і мовчатимуть про те, що в цій цифрі закладено 20 відсотків «макулатури» формату А5 з виходом раз на півроку.
З виступів під час засідання Правління НСЖУ, грудень 2021 року