Агентство кризових комунікацій 29 грудня в приміщенні НСЖУ провело круглий стіл з обговорення найгучнішого випадку нападу на журналістів в 2021 році. У жовтні в Укрексімбанку було незаконно затримано знімальну группу “Радіо “Свобода”, вилучено та знищено запис інтерв’ю з головою правління Мецгером. З ініціативою проведеня круглого столу виступив медіаексперт Дмитро Раїмов , який організував захід, запросив журналістів та експертів і одного зі звинувачених, колишнього керівника департаменту безпеки банку Ігоря Тельбізова. Модератором заходу був відомий журналіст Валерій Калниш. НСЖУ дало згоду на проведення заходу з метою обговорення ініціатив, які заходи можна вжити для неповторення подібних злочинів і що треба зробити для покарання кривдників журналістів.
На початку заходу Секретар НСЖУ Денис Іванеско поцікавився у організаторів чи запрошено постраждалих від нападу журналістів “Радіо “Свобода”.
Дмитро Раїмов запевнив, що запрошення були надіслані.
Іванеско поінформував, що відповідно до статистики НСЖУ в середньому кожні 5 днів в Україні відбуваються атаки на журналістів. 92% злочинів, які скоюють в Україні проти журналістів, залишаються непокараними. Їх довго розслідують, а потім закривають. Лише у 8% випадків кривдники постають перед судом, але і в цих випадках суди призначають сміхотворні штрафи – у 850 грн за побиття журналіста. У лютому Верховна Рада ухвалили закон про збільшення штрафів за злочини, скоєні проти журналістів. Однак президент Зеленський його досі не підписав і не наклав вето, порушуючи відведені Конституцією терміни розгляду законопроектів.
Щодо нападу на журналістів в Укрексімбанку Денис Іванеско подякував прокуратурі та поліції за оперативне оголошення підозри за статтею 171 ККУ – незаконне перешкоджання журналістській діяльності, та висловив сподівання, що винні у цьому злочині будуть покарані, завдяки в тому числі суспільному резонансу.
- Нападники частково вже понесли покарання, оскільки були звільнені зі своїх посад. Але це було їхнє рішення, а нам потрібно домогтися відповідальності у відповідності до закону. Лише невідворотність покарання убезпечить нас від повторення подібних злочинів у майбутньому, – наголосв Іванеско.
Він висловив сподівання, що прихід Тельбізова на круглий стіл означає, що той зробив належні висновки зі своєї поведінки, зрозумів свою провину і готовий обговорювати що треба зробити, щоб цього не повторилося. Оскільки оплески, якими зустріли його повернення до банку, були ганебними і є образою журналістів та виправданням злочину.
У відповідь Тельбізов висловив жаль, щодо ситуації що склалася, однак не зміг дати однозначної відповіді якою буде його поведінка у разі повторення ситуації.
В ході круглого столу учасниками пропонувалася ідея створення інструкції для держбанків щодо поводження з журналістами. Член ради Нацбанку Горбаль заперечив таку ідею як контрпродуктивну. Іванеско наголосив, що тоді до подібної інструкції доведеться внести весь карний кодекс.
Учасники круглого столу наголосили на важливості відновлення справедливості у випадку нападу на журналістів в Укрексімбанку завдяки роботі державних інститутів – поліції, прокуратури, суду.
На запити колег, які у соціальних мережах з осудом реагували на подію за участі нападника на журналістів, голова НСЖУ Сергій Томіленко прокоментував:
- Позиція НСЖУ однозначна – солідарність із журналістами, жодного виправдання нападникам на працівників ЗМІ немає, – наголосив очільник Спілки. – Єдиний для них шлях – вибачатися за перешкоджання та каятися. У КОЖНОМУ кейсі перешкоджання колегам із Схем та Радіо Свобода – є публічна позиція НСЖУ про підтримку журналістів. Анонс згаданої події знято з публікації. А єдиною дійсною нашою оцінкою дій нападника є однозначне засудження.