На «гарячу лінію» Національної спілки журналістів України продовжують масово надходити скарги від керівників регіональних медіа, які вказують на системні порушення партнерських стосунків з боку «Укрпошти». Редактори стурбовані низькими темпами відновлення тиражів та наголошують, що передплатна кампанія на 2022 рік взагалі опинилась під загрозою зриву.
На думку Світлани Карпенко (газета “Трудова слава”, Запорізька область), керівництво “Укрпошти” не зацікавлене у періодичних виданнях, як партнерах».
«На сьогодні маємо передплачених екземплярів лише третину від цьогорічного тиражу. З початком роботи пересувних відділень, почастішали телефонні дзвінки від передплатників зі скаргами на роботу пошти. Газета не те що вчасно не доставляється, а взагалі окремі номери губляться на пошті. Ніхто за це не несе відповідальності!
Одній з наших передплатниць з с.Новотавричеське (Комишуваська громада колишнього Оріхівського району) на її законну претензію з приводу недоставки номера газети за 1 грудня відповіли: НЕ ПЕРЕДПЛАЧУЙТЕ!», – розповідає вона.
Та ж картина і в інших регіонах.
«З реформуванням “Укрпошти” пов’язані закриття відділень на селах, звільнення листонош, порушення графіку доставки не лише по селах, а й в самому селищі, де є поштова дільниця. Поштовики не зацікавлені у передплаті у зв’язку із частою зміною листонош», – зазначає Ольга Харченко, газета “Слава праці” (Херсонська область).
«До завершення передплати “районок” у Харківській області залишився лише 1 тиждень. Ми втратили рівно 30% передплатних тиражів газети “Голос Лозівщини” на 2022 рік. Із запровадженням пересувних відділень поштового зв’язку наше видання (виходить один раз на тиждень – у п’ятницю) доставляється до передплатників у наступний вівторок, а то, навіть, у четвер (це стосується й іншої періодики). У зв’язку з цим люди масово відмовляються передплачувати “ГЛ”, а ті, хто передплатив на весь 2022 рік, заявляють, що більше не будуть передплачувати газету. Такого ще ніколи не було», – із сумом констатує Володимир Шевченко, “Голос Лозівщини” (Харківська область).
Редакторка видання «Нова газета» (Кіровоградська область) Інна Тільнова також пов’язує проблеми з незадовільною роботою «Укрпошти», зокрема введенням пересувних відділень, нерегулярною доставкою газет до читачів. «Нарікання отримуємо від читачів майже ЩОДНЯ!», – інформує вона.
Це підтверджують її колеги і з інших видань, що виходять на Кіровоградщині.
«Працівники пошти, а саме листоноші не відвідують населенні пункти, не доставляють передплатні видання, а тим паче не здійснюють передплату на 2022, говорячи, що:” хто вам буде в 2022 доставку здійснювати , хіба що раз на місяць, разом з пенсією, дитячими виплатами.” Зацікавленості ні в читача, ні в працівника Укрпошти нуль. Плачевно», – скаржиться Ірина Чуніхіна, редакція газети ”Долинські новини” (Кіровоградська область).
А ось Катерина Матко, «Сільське життя» (Кіровоградська область) надала цікаву арифметику стосунків з оператором поштового зв’язку.
«Високі тарифи за доставку і за оформлення передплати. Оформлення передплати листоноші беруть за місяць 5 грн. За шість місяців 14 грн. За рік 22 грн. Є питання: чому за місяць 5 грн, а за рік 22 грн? Вони що, більше квитанцій видають? Чи більше документів заповнюють? Це впливає на ціну газети. Наприклад, «Сільське життя» коштує на місяць 20 грн. + 7.97 – за доставку + 5 грн за оформлення квитанції. Газета коштує на місяць – 32 грн 97 коп. Люди не хочуть передплачувати, тому що дорого. Телефонують у редакцію і звинувачують нас. Спершу йде знищення локальних медіа, які залежать від територіальної приналежності і невеликої кількості населення. Листоноші не вигідно агітувати людей передплачувати районку. Вона краще порекомендує передплатити загальнодержавну, яка може знизити ціну за рахунок кількості передплатників. Тому що вона все одно візьме 5, 14, 22 грн. За те що виписала квитанцію. Їй вигідно передплачувати дешевше, бо зароблять більше на оформленні квитанції.
Доставка – це друга проблема і теж дуже гостра. Пересувні відділення, листоноші кидають газети не за адресами. Часу проводити передплату у них немає і раз на тиждень працюють», – робить висновок редакторка.
Майже слово в слово повторює її слова Галина Шевченко, «Вперед» (Кіровоградська область): «Невчасна доставка! Газета виходить двічі на тиждень – доставляють раз на тиждень, а то й на два. Зросла вартість за доставку! Вартість на рік газети 180 грн, доставка – 210 грн!».
А ось побажання до «Укрпошти» від Юрія Ярового, керівника двох найбільших газет на Кіровоградщині: “21-канал”, “Сільське життя плюс”.
«1. Зберегти поштові відділення в населених пунктах.
2. Забезпечити належні умови праці листоношам.
3. Виконувати умови договорів, які укладені з редакціями.
4. Не нав’язувати свої неприйнятні умови співпраці.
5. Вчасно розраховуватися за продаж періодики в роздріб».
«Графіки роботи відділень не враховують день виходу газети, а в першу чергу, переслідують мету вигоди «Укрпошти». Закриття стаціонарних відділень. Впровадження пересувних. Газети доставляються майже через тиждень після виходу. Дуже погана комунікація з Укрпоштою: думку видавців ніхто не питає, графіки встановлюють на власний розсуд, контакти з начальниками відділень дістати дуже важко. Інформація про передплату надається дозовано і тільки на рішучу вимогу. Дані по передплаті окремо відділеннях взагалі не можна дістать. Листоноші перевантажені доставкою різноманітних товарів, а на доставку преси у них не вистачає ні часу, ні сил за мізерну оплату праці», – розмірковує Галина Мінялук, Газета “Прапор” (Житомирська область).
«В результаті пандемії пішли засвіти дуже багато передплатників 60+, витісняють друковане видання і Фейсбук та ін. інтернетвидання. Але! Запровадження Укрпоштою пересувних відділень дуже вплинуло на кількість тих, хто не передплатив газету через неякісну доставку. І переконувати людей вкрай важко через плинність кадрів у пересувних відділеннях: поки звикли до одних, прийшли інші та не кращі», – інформує «гарячу лінію» Сергій Біленко, “Голос Казанківщини” (Миколаївська область).
«Проблеми невідновлення передплатних тиражів на 2022 рік і пов’язую з незадовільною роботою «Укрпошти», з тим, що листоноші більше зацікавлені в передплаті газетки форматом А-5 за 2 гривні на рік, ніж за збільшенням тиражу місцевих ЗМІ. Через повальне звільнення місцевих листонош, по суті, нікому зацікавити людей в передплаті ЗМІ. Також погано впливають некоректні графіки доставки місцевих газет. Людям в селах газета, яка вийшла в суботу і яку принесли, як мінімум, в середу, а то і в четвер, не потрібна. Та й у відділеннях часто трапляються випадки, коли навіть начальник відділення відмовляється передплатити людям місцеву газету чи виставити рахунок на організацію, мотивуючи це тим, що дуже зайнята, бо поскорочували працівників. Принаймні, в Захарівському відділенні такі випадки вже є, і не один…», – ділиться наболілим Вікторія Майнич, суспільно-інформаційна газета “НовинаР” (Одеська область).
А ось повідомлення з районів, які безпосередньо межують із тимчасово окупованими територіями на сході України. До речі, інформування їх мешканців – питання державної безпеки України!
«1. Незадовільна робота пересувних відділень.
2. Некомпетентність нових працівників УП і постійна “текучка” кадрів в зв’язку з невдалою поштовою реформою.
3. Недотримання договірних умов між видавцем і УП стосовно передплати.
4. Системна недоставка передплачених газет до передплатника.
5. Завеликі терміни доставки газети до передплатника.
6. Постійні збої в роботі УП.
7. Відсутність дієвої лінії зворотнього зв’язку передплатника з УП.
8. Порушення прав передплатників в питанні компенсації за неотримані з вини УП передплачені видання», – це думка Андрія Крюкова, «Сватівські відомості» (Луганська область).
«Скорочення штату працівників пошти найбільшого відділення на Луганщині. У Сватовому на центральному відділенні працює тільки два оператора. Люди стоять у черзі годинами, щоб отримати посилки чи заказні листи. Оформлення однієї передплати триває 15-20 хвилин, люди не хочуть чекати», – додає Ольга Найдьонова, Голос громади (Луганська область).
«Конкретно у нас виникла така проблема, що частину листонош вклав на лікарняні ліжка коронавірус. Тож ось уже більше місяця вся преса, зокрема і наша газета “Нові рубежі” просто не доставляється передплатникам. Наприклад, у Криничанському відділенні зв’язку нам відповідають, що немає підмінної листоноші, тож хай люди самі приходять і забирають пресу!!! І це, на хвилиночку, колишній районний центр з великою кількістю населення. Ми, звичайно, співчуваємо тим листоношам, що захворіли, та хто буде відповідати за недоставку тепер? Невже не могли листоноші між собою домовитися, розділити ті вулиці та якось раз у тиждень вийти на роботу у вихідний (адже працюють не повний тиждень) та рознести замість своєї колеги пресу? Як нам дивитися у вічі своїм же односельцям, коли вони розповідають, що вже понад місяць не бачать газету?! І це напередодні Нового року, у самий розпал передплатної кампанії. А якщо ми підемо по вулицях складати акти про недоставку преси? Повірте, їх назбирається сотня. Хто відшкодує збитки? Адже Укрпошта ще на рік вперед забрала свої грошики за ось таку доставку. Майже скрізь листоношам, так би мовити, чхати на ту передплату. Сумно і прикро писати про таке, проте ми, виходить, повинні пожаліти пошту, бо ж у них і так малі зарплати, мовляв, що ви хочете за такі гроші. Але ж у більшості редакцій працівники також отримують на рівні мінімалки, але свою роботу виконують. І навіть за пошту роботу виконуємо, по дворах самі ходимо і просимо людей передплатити газету. І ще жодну людину не прогнали з редакції і не відмовили жодній!!!». Цю історію розповіла Наталя Долгіх, ТОВ “Нові рубежі” (Дніпропетровська область).
І таких меседжів, на жаль, не меншає. Редактори все ще сподіваються, що їх почує керівництво «Укрпошти» – державного підприємства, яке апріорі має бути зацікавленим у взаєморозумінні з видавцями.
Нагадуємо, що на запит НСЖУ поштовий оператор повідомив, що приймання передплати на місцеві газети продовжено до 28 грудня (включно).