На юридичну гарячу лінію для журналістів та ЗМІ надходять запитання не лише локального, а й загального характеру. Немало з них – за зверненнями через мережу Центрів журналістської солідарності НСЖУ, до яких медійники звертаються за підтримкою. Оприлюднюємо відповіді фахівців на ті з них, які цікавлять багатьох медійників. Зокрема, один з воєнкорів, звернувшись до Львівського офісу об’єднаного Західноукраїнського центру журналістської солідарності, запитав:
–Чи існують юридичні підстави для українського журналіста щодо перебування на території Курської області на позиціях ЗСУ. Чи має право росія за це подавати на журналістів до міжнародних судів? Які заходи потрібно зробити щоб убезпечити себе?
На запитання відповідає юрист Даніл Сербін, IBC Legal Services:
–У міжнародних актах не передбачається відповідальності за перетин кордону журналістами, які висвітлюють діяльність своїх збройних сил.
При цьому, стаття 13 (IV Конвенція про закони і звичаї війни на суходолі та додаток до неї: Положення про закони і звичаї війни на суходолі) передбачає, що особи, які супроводжують армію, але прямо не належать до неї, такі як кореспонденти газет і репортери, маркітанти та постачальники, які потрапляють до рук ворога і він вважає за доцільне затримати їх, користуються правами військовополонених за умови, що вони мають при собі посвідчення від військового керівництва тієї армії, яку вони супроводжували.
Для того, аби убезпечити себе під час можливого потрапляння у полон чи взагалі під час взаємодії з українськими військовими, журналіст, який має намір працювати на території Курської області, повинен отримати акредитації на висвітлення дій Збройних сил України та отримати «Прес-карту», яку повинен пред’явити на прохання військових (будь-якої із сторін конфлікту).
Порядок отримання журналістом акредитації при ЗСУ визначено в Наказі Головнокомандувача Збройних Сил України №73 від 3 березня 2022 року (зі внесеними змінами).
Також зверніть увагу на те, що хоч росія і не може звернутися до Міжнародного кримінального суду з вимогою притягнути журналіста до відповідальності (якщо журналіст не вчиняв військові злочини), вона все ж може відкрити кримінальне провадження у своїх судах щодо факту незаконного перетину державного кордону.
Нагадуємо, що для журналістів працює безкоштовна гаряча лінія юридичної допомоги НСЖУ. Українські медійники та медійниці можуть отримати консультації від висококваліфікованих фахівців юридичної компанії «IBC LEGAL SERVICES» – адвокатів та юристів із великим досвідом.
Ми гарантуємо:
● повну конфіденційність;
● професійну, кваліфіковану допомогу;
● якісну та швидку відповідь на поставлене питання.
Для звернення необхідно заповнити спеціальну форму: http://surl.li/evrmg. Сервіс є повністю безкоштовним і доступним із будь-якого регіону чи країни.
Юридична гаряча лінія працює під егідою мережі Центрів журналістської солідарності НСЖУ за підтримки ЮНЕСКО та Міжнародної і Європейської федерацій журналістів.
***
Нагадаємо, Центри журналістської солідарності – це ініціатива Національної спілки журналістів України, що реалізується за підтримки Міжнародної та Європейської федерацій журналістів, а також ЮНЕСКО. Вона покликана допомагати представникам медіа, що працюють в Україні під час війни. Центри діють у Києві, Львові, Івано-Франківську, Харкові, Запоріжжі, Дніпрі та надають журналістам організаційну, технічну, юридичну, психологічну й інші види допомоги.
Контакти об’єднаного Західноукраїнського Центру журналістської солідарності Львів-Чернівці – 097 907 97 02 (Наталія Войтович, координатор Львівського центру, Володимир Бобер – асистент), адреса: вул. Соломії Крушельницької, 5.
Про ЮНЕСКО.
ЮНЕСКО є спеціалізованою установою ООН з питань освіти, науки і культури. Вона робить внесок у мир та безпеку, сприяючи міжнародній співпраці в освіті, науці, культурі, комунікації та інформації. ЮНЕСКО сприяє обміну знаннями та вільному потоку ідей для прискорення взаєморозуміння. Вона є координатором Плану дій ООН щодо безпеки журналістів і проблеми безкарності, який спрямований на створення вільного та безпечного середовища для журналістів і працівників ЗМІ, зміцнюючи таким чином мир, демократію та сталий розвиток у всьому світі. ЮНЕСКО тісно співпрацює зі своїми партнерськими організаціями в Україні для надання підтримки журналістам на місцях.
Використані терміни та подання матеріалу в цій публікації не є висловленням будь-якої думки з боку ЮНЕСКО щодо правового статусу будь-якої країни, території, міста чи району або їхніх органів влади, так само як і ліній розмежування й кордонів.
Автор несе відповідальність за вибір і представлення фактів, що містяться в цій публікації, а також за висловлені в ній думки, які не обов’язково відповідають позиції ЮНЕСКО та не покладають зобов’язань на Організацію.
Інформаційна служба мережі ЦЖС