Добірку довідкових матеріалів із питань трудових прав журналістів підготувала Національна спілка журналістів України. До добірки увійшли типові шаблони документів, а також відповіді на звернення, отримані на гарячу лінію під час реалізації проекту «Захист трудових прав журналістів та збереження робочих місць журналістів місцевих медіа в Україні під час кризи, викликаної епідемією COVID-19» за підтримки Міжнародної федерації журналістів.
Понад 130 журналістів, які зверталися на гарячу лінію, вже отримали повний доступ до довідкових матеріалів. Отримати доступ до пакету матеріалів можуть і інші колеги. Для цього потрібно залишити свої дані у формі: https://forms.gle/eqnnFhotoxeaH6466
До добірки включені:
• типова посадова інструкція;
• перелік посадових обов’язків для різних працівників;
• типовий договір із фрілансером (позаштатним автором);
• пам’ятка про відмінність договорів зі штатними та позаштатними працівниками;
• відповіді на запитання, що надійшли на «гарячу лінію» з питань трудових прав журналістів.
Консультації та документи надали партнери проекту – юридична компанія IBC LEGAL SERVICES. Адвокати компанії відповідали на запитання редакторів, штатних журналістів і фрілансерів під час трьох вебінарів, організованих НСЖУ. Відеозаписи доступні за посиланнями:
Застосування трудового законодавства в редакції
Трудове законодавство для штатних журналістів
Трудове законодавство для позаштатних журналістів (фрілансерів)
https://www.facebook.com/nsju.org/videos/2492926957683895
Подаємо приклад відповідей на запитання журналістів, що стосувалися укладення колективних договорів.
Яким має бути колективний договір редакції?
Згідно зі ст. 7 Закону України «Про колективні договори і угоди», у колективному договорі встановлюються взаємні зобов’язання сторін щодо регулювання виробничих, трудових, соціально-економічних відносин, зокрема:
· зміни в організації виробництва і праці;
· забезпечення продуктивної зайнятості;
· нормування і оплати праці, встановлення форми, системи, розмірів заробітної плати та інших видів трудових виплат (доплат, надбавок, премій та ін.);
· встановлення гарантій, компенсацій, пільг;
· участі трудового колективу у формуванні, розподілі і використанні прибутку підприємства (якщо це передбачено статутом);
· режиму роботи, тривалості робочого часу і відпочинку;
· умов і охорони праці;
· забезпечення житлово-побутового, культурного, медичного обслуговування, організації оздоровлення і відпочинку працівників;
· гарантій діяльності профспілкової чи інших представницьких організацій працівників;
· умов регулювання фондів оплати праці та встановлення міжкваліфікаційних (міжпосадових) співвідношень в оплаті праці;
· забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків;
· заборона дискримінації.
Колективний договір може передбачати додаткові, порівняно з чинним законодавством і угодами, гарантії, соціально-побутові пільги – зокрема, щодо дитячого оздоровлення та придбання новорічних подарунків для дітей працівників тощо.
Чи обов’язковим є колективний договір, якщо в штаті 5 осіб?
Колективний договір не є обов`язковим на підприємстві. Він є добровільною формою взаємодії. Однак якщо трудовий колектив або керівництво наполягає на його укладанні – для іншої сторони це є обов`язком. Якщо жодна зі сторін не виявила ініціативи, то ніхто не може примусити сторони укласти такий договір, адже обов’язковою умовою укладення будь-якого договору є вільне волевиявлення сторін.
Що краще для колективу – колективний договір чи окремі положення (про преміювання, про матеріальну допомогу тощо)?
Колективний договір не є обов`язковим на підприємстві, тому якщо ані колектив, ані керівництво не бажають його узгоджувати, можна врегулювати питання заробітної плати за допомогою внутрішнього положення. Однак варто розуміти, що такі положення – це акти, які приймає в односторонньому порядку власник (керівництво) підприємства; трудовий колектив, якщо немає колективного договору, не бере участі в його затвердженні. Роботодавець має право в порядку ст. 32 КЗпП вносити в односторонньому порядку зміни до таких положень.
З наведеного випливає, що тільки за умови укладання колективного договору трудовий колектив зможе захисти свої права від односторонніх дій роботодавця.