Від 16 січня, набувають чинності норми статті 32 Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної», який був ухвалений Верховною Радою України 25 квітня минулого року. Ця стаття регламентує використання державної мови у сфері реклами. Із зазначеної дати вся реклама на телебаченні, радіо, а також у друкованих виданнях має бути виконана лише українською мовою.
Медіа-юристка ГО «Платформа прав людини» Людмила Опришко в коментарі для НСЖУ роз’яснює, що зазначена правова норма передбачає:
1. Мовою реклами в Україні є державна мова.
2. У друкованих засобах масової інформації, що видаються однією з офіційних мов Європейського Союзу, допускається розміщення реклами тією мовою, якою видається такий друкований засіб масової інформації.
3. Мовою реклами на телебаченні і радіо є державна мова. Мовою реклами, що розповсюджується телерадіоорганізаціями закордонного мовлення, телерадіоорганізаціями, які здійснюють мовлення однією або кількома офіційними мовами Європейського Союзу, поряд із державною мовою можуть бути офіційні мови Європейського Союзу. Особливості використання в рекламі кримськотатарської мови, інших мов корінних народів, національних меншин України встановлюються законом щодо порядку реалізації прав корінних народів, національних меншин України”. Пунктом 1 Прикінцевих та перехідних положень цього Закону дію зазначеної правової норми було відстрочено на 6 місяців, тобто до 15.01.2020 року.
– Починаючи з 16.01.2020, ця норма набуває чинності, і її вимоги повинні виконувати усі ЗМІ в Україні, – наголошує Людмила Опришко. – За порушення наведених приписів закону встановлено адміністративну відповідальність, передбачену статтею 185-52 КУпАП, частина 2 якої встановлює відповідальність за порушення вимог закону про мову у рекламі: “Порушення вимог Закону України “Про забезпечення функціонування української мови як державної” щодо застосування державної мови у сфері освіти, науки, культури, книговидання, у користувацьких інтерфейсах комп’ютерних програм та веб-сайтів, у сфері інформації для загального ознайомлення, публічних заходів, технічної і проектної документації, реклами, охорони здоров’я, спорту, телекомунікацій та поштового зв’язку, транспорту – тягнуть за собою накладення штрафу від двохсот до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або попередження, якщо порушення вчинене вперше. Наразі законодавство України не надає можливості відтермінувати застосування наведених приписів закону.