На гарячу юридичну лінію Національної спілки журналістів України звернулася журналістка Олена Солодовникова, яка вивчила проєкт форми заяви для реєстрації суб’єктів у сфері медіа, оприлюднений на сайті Національної ради з питань телебачення і радіомовлення.
«Від онлайн-медіа вимагається не тільки подати всі IP-адреси та доменні імена, але й офіційну зареєстровану назву онлайн-медіа. Що мається на увазі? Де саме має бути зареєстрована назва медіа перед реєстрацією у Нацраді? І головне – навіщо? Тим більше, що від друкованих медіа ніяких офіційних реєстрацій назви, на щастя, не вимагають. Прошу звернути на недоречність цієї вимоги для сайтів», – зазначила журналістка.
Коментує юрист Даніл Сербін, IBC Legal Services:
Дійсно, відповідно до Закону України «Про медіа», до повноважень Національної ради з питань телебачення та радіомовлення, окрім всього іншого, також віднесено встановлення форми та порядку подання заяви про реєстрацію суб’єктів у сфері медіа.
На здійснення такого завдання відведено три місяці з дня набрання законом чинності. Отже, граничним строком для затвердження нормативно-правових актів, зразків документів, передбачених цим Законом, є 30 червня 2023 року.
Порядок реєстрації, та відомості, що подаються для здійснення реєстрації, закріплено в ст.63 ЗУ «Про медіа».
Так, будь-який суб’єкт у сфері медіа, для здійснення державної реєстрації, має подати низку загальних для всіх відомостей, таких як:
1) для юридичної особи:
а) ідентифікаційні дані;
б) адреса, за якою здійснюється редакційний контроль, якщо вона не збігається з адресою місцезнаходження (для суб’єктів у сфері аудіовізуальних, друкованих та онлайн-медіа);
в) контактні дані (телефон, адреса електронної пошти);
г) прізвище, ім’я та по батькові керівника юридичної особи;
ґ) кінцевий бенефіціарний власник (за наявності);
2) для фізичної особи (у тому числі фізичної особи – підприємця):
а) ідентифікаційні дані;
б) місце реєстрації або надання сервісу, контактні дані (телефон, адреса електронної пошти);
Далі, в залежності від конкретного виду медіа, вказуються спеціальні відомості. Говорячи про онлайн-медіа, Законом передбачено подання таких відомостей:
а) назва онлайн-медіа;
б) вид онлайн-медіа;
в) доменні імена, за якими медіа доступне в мережі Інтернет, із зазначенням реєстрантів відповідних доменних імен (щодо фізичних осіб – прізвище, ім’я та (за наявності) по батькові, громадянство, відомості про місце проживання або місце перебування, щодо юридичних осіб – ідентифікаційні дані);
Також, п.п. 4, 5 даної статті вказано те, що для сервісів, що надаються з використанням послуг постачальника електронних комунікаційних мереж та/або послуг, а також що надаються через мережу Інтернет, подається:
а) ідентифікаційні дані постачальника електронних комунікаційних мереж та/або послуг;
б) IP-адреса або діапазон IP-адрес, з яких здійснюється поширення сервісу;
в) доменні імена, за якими медіа доступне в мережі Інтернет, із зазначенням реєстрантів відповідних доменних імен (щодо фізичних осіб – прізвище, ім’я та (за наявності) по-батькові, громадянство, відомості про місце проживання або місце перебування, щодо юридичних осіб – ідентифікаційні дані); територія надання сервісів.
Отже, так як однією із основних особливостей онлайн-медіа є поширення його через мережу Інтернет, суб’єкти мають додатково зазначати про ідентифікаційні дані постачальника електронних комунікаційних мереж та/або послуг, а також IP-адресу або діапазон IP-адрес, з яких здійснюється поширення сервісу.
Національною радою було представлено зокрема Порядок подання до Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення заяв щодо реєстрації суб’єктів у сфері медіа і Проєкт заяви про реєстрацію онлайн-медіа, що викладена в додатку 6 (пункт 6 Порядку).
Так, у формі для заповнення відведені поля для зазначенням конкретних відомостей, що потворюють положення Закону, водночас із метою конкретизації відомостей, які мають бути внесені, зокрема в графі «назва онлайн-медіа», зазначено: «офіційна (зареєстрована) назва онлайн-медіа)».
Зміст даного напису не відповідає нормі закону, так як в останній чітко вказано на необхідності зазначення назви онлайн-медіа, без жодної конкретизації щодо необхідності офіційності (зареєстрованості) такої назви. Тому, можна зробити висновок про те, що даний напис в Проєкті внесений всупереч положенням Закону, а саме як такий, що не відповідає положенням Закону, як акту вищой юридичної сили, так як конкретизує вимоги щодо відомостей, які мають зазначатись при реєстрації, в той час, як Законом чітко встановлено, які саме відомості мають бути зазначені при реєстрації. Також такий напис є недоречним, так як саме здійснення реєстрації онлайн-медіа і призводить до отримання онлайн-медіа статусу офіційного (зареєстрованого), а отже, всі його елементи, включно з назвою, теж стають офіційними (зареєстрованими).
Подібна ситуація і з конкретизуючим написом під графою для заповнення відомостей щодо виду онлайн-медіа, в якому вказано: «Інтернет видання, сайт інформаційного агентства тощо». В даному випадку увагу привертає саме зазначення сайту інформаційного агентства як виду онлайн-медіа.
Так як Законом України «Про медіа» низку законів було визнано такими, що втратили чинність, в тому числі і ЗУ «Про інформаційні агентства», з 31.03.2023 року інформаційних агентств як особливого суб’єкта більше не існує. А отже, не може бути і сайту інформаційного агентства. На підтвердження цього можна навести пункт Прикінцевих і перехідних положень ЗУ «Про медіа», в якому вказано, що упродовж року з дня набрання чинності цим Законом інформаційні агентства, що діють на день набрання чинності цим Законом на підставі свідоцтв про державну реєстрацію інформаційного агентства як суб’єкта інформаційної діяльності, можуть пройти реєстрацію як суб’єкти у сфері медіа з дотриманням вимог статті 63 цього Закону.
Отже, аналіз Проєкту заяви про реєстрацію онлайн-медіа дозволяє зробити висновок, що окремі вищезазначені фрагменти написів не відповідають положенням нового закону, та мають бути усунені або замінені.