Уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубинець відреагував на повідомлення про заборону здійснювати намаз у російській колонії №-33 на території міста Абакан незаконно засудженому на 19 років цивільному журналісту з Криму Ремзі Бекірову.
«Така поведінка розцінюється як катування та порушує низку основних свобод у міжнародному праві. Закликаю світову спільноту відреагувати на порушення прав громадян із тимчасово окупованих територій, посилити тиск на Росію для припинення порушення релігійних прав у місцях несвободи та звільнення кримських політв’язнів та всіх громадян України, які незаконно утримуються в умовах несвободи», – йдеться у повідомленні Лубинця.
За словами Лубинця, такі випадки не поодинокі: офіс омбудсмена часто отримує звернення родичів інших українців та кримських татар, які перебувають у російському ув’язненні, в яких вони повідомляють про тиск на людей, які намагаються в умовах ув’язнення дотримуватися релігійних обрядів.
Нагадаємо, 5 травня адвокат цивільного журналіста з Криму Ремзі Бекірова повідомив, що засудженому не дають читати намаз у російській колонії №33 на території міста Абакан.
Наразі кримчанин перебуває у суворих умовах утримання (СУС), куди його помістили у листопаді 2024 року. Секція СУС знаходилася на другому поверсі будівлі, де була «сліпа зона» для відеокамери та мусульмани могли молитися. У грудні приміщення СУС перевели до іншого місця на першому поверсі. «Якийсь час молилися там, потім почалися масові переміщення в ШІЗО», – розповів захисник.

Ремзі Бекіров – цивільний журналіст, який вів стрими обшуків і судів у політично мотивованих справах проти жителів Криму, у тому числі у справі ветерана кримськотатарського національного руху Веджі Кашка, затримання священика УПЦ Климента, «справ кримських мусульман» та інших. Ремзі Бекіров є ініціатором ідеї про колективну допомогу сім’ям кримських політв’язнів. Має трьох неповнолітніх дітей.
У березні 2019 року російські силовики провели у Криму обшуки у будинках кримськотатарських активістів, зокрема представників громадського об’єднання «Кримська солідарність». Загалом було затримано 24 особи, серед них цивільні журналісти Осман Аріфмеметов, Рустем Шейхалієв, Ремзі Бекіров. 27 та 28 березня 2019 року російський суд у Сімферополі заарештував усіх затриманих. 10 березня 2022 року стало відомо, що суддя російського Південного окружного військового суду в Ростові-на-Дону засудив Ремзі Бекірова до 19 років позбавлення волі.
Правозахисний центр «Меморіал» визнав політв’язнями 24 кримськотатарських активістів, затриманих російськими силовиками 27 березня 2019 року в Криму. НСЖУ неодноразово наголошувала, що громадянські журналісти з Криму засуджені незаконно та вимагає їх звільнення. Правозахисні організації країни та світу закликають домогтися звільнення Ремзі Бекірова як засудженого незаконно.
Інформаційна служба НСЖУ.
Дискусія з цього приводу: