На днях підпорядкований Росії Київський районний суд у Сімферополі розглянув апеляційну скаргу на штраф правозахисниці та журналістки Лутфіє Зудієвої
Нагадаємо, що 22 лютого цього року в помешканні Лутфіє Зудієвої у Джанкої співробітники центру «Е» провели обстеження. На журналістку склали два протоколи: один за частиною 2 та другий за частиною 2.1 статті 13.15 КоАП РФ про зловживання свободою масової інформації.
З погляду медіаекспертів та медіатренерів зміст статті є безглуздим, оскільки якщо б в Криму була свобода інформації, то вона б складала право людини, нею можна було б користуватися кожному, і будь-яке використання права на свободу інформації не може трактуватися як «зловживання свободою». Насправді, річ у тому, що в Криму, згідно з законодавчою системою Росії, немає свободи інформації, оскільки ця система має безліч і «псевдозаконних» і зовсім не законних обмежень. Саме тому так звані російські «правоохоронці» не охороняють права людини, а всяк обмежують їх.
Як повідомляє «Кримська солідарність», ініціатором проведення обстеження стало МВС Криму, зокрема заступник міністра Олексій Дмитрієв. Під час обстеження, яке перетворилося у справжній обшук, у будинку Лутфіє Зудієвої також перебували її чоловік та діти 10 та 12 років. Поліцейські вилучили у журналістки та її родини всю техніку та флеш-накопичувачі, збірку текстів політв’язня Нарімана Джеляла «Я залишаюся» та збірку доповідей російських правозахисників «Якунінські читання».
У квітні так званий «Мировий суд» оштрафував правозахисницю на 2 тисячі рублів за два пости в інтернеті. Перший — про судове засідання, на якому прокурор запросив фігурантам «Білогірської групи» справи «Хізб ут-Тахрір» величезні терміни. Друге — про те, що жителі Криму збиралися провести заходи на підтримку постраждалих у справі. «Суд» визнав Лутфіє Зудієву винною у поширенні інформації про заборонену на території РФ організацію (частина 2 статті 13.15 КоАП РФ), якою в Росії вважають партію «Хізб ут-Тахрір».
Протокол на правозахисницю склав начальник відділу Центру «Е» Руслан Шамбазов. Він у своєму рапорті фактично вказав, що Зудієва є журналісткою та «використовує у службових цілях» свою сторінку у фейсбуці. Але про які цілі говорив Шамбазов і як це пов’язано з матеріалами конкретної адміністративної справи — у рапорті він не пояснив.
Лутфіє Зудієва наголошувала, що до реєстру заборонених входить сама «Партія ісламського визволення («Хізб ут-Тахрір аль-Ісламі»), але не «Білогірська група» Хізб ут-Тахрір, яку назвали так за географічною ознакою, і не судова справа, про яку йшлося в публікаціях. Отже, з її боку закон не було порушено. «Суд» до цього аргументу не дослухався та залишив рішення про притягнення її до адміністративної відповідальності в силі. Про це журналістам повідомив адвокат Лутфіє Зудієвої Еміль Курбедінов.
Еміль Курбедінов назвав рішення апеляційної інстанції «очікуваним» і зазначив, що він та Лутфіє Зудієва оскаржуватимуть його у порядку касації.
– Це великий нонсенс. Я думаю, що спираючись на матеріали справи, суд має на увазі не закон, а якісь інші вимоги. Суд не спирався ні на закон, ні на чіткі інші порядки, встановлені у правовідносинах про публікації в засобах масової інформації та в законі про свободу інформації і свободу слова. Лутфіє Зудієва як приватна особа у приватному каналі опублікувала інформацію про судові засідання у справі «Білогірської групи». Держава в особі правоохоронних органів і судової інстанції, що підіграє їм, просто має намір зробити так, щоб жодна інформація для народу про такі гучні політичні судові процеси не була оголошена. Щоб люди мовчали і не говорили навіть факти, без жодного забарвлення, як це і зробила Лутфіє, – заявив Еміль Курбедінов.
Адвокат також додав, що якщо касаційний суд також не скасує незаконне рішення щодо правозахисниці, він має намір звернутися до міжнародних інстанцій.
Інформаційна служба НСЖУ