У Криму під час розгляду апеляційної скарги засуджених раніше журналіста Нарімана Джеляла і братів Ахтемових під будинком так званого «Верховного суду» російські силовики затримали 12 вільних слухачів, які прийшли послухати справу, а також двох журналістів при виконанні професійних обов’язків, зокрема, кореспондентів видання «Ґрати» Лутфіє Зудієву і «Кримської солідарності» Куламета Ібраїмова.
Вони прийшли на судове засідання, щоб висвітлити в ЗМІ хід судового процесу, який викликає велику суспільну зацікавленість. Про це інформують Центр прав людини ZMINA та кримський адвокат Едем Семедляєв. «Загалом затримали 14 людей, з них троє жінок. Арештували п’ятьох людей. У всіх інших зібрали відбитки пальців і зразки ДНК, сфотографували, виписали застереження і відпустили», — повідомив Едем Семедляєв.
«Національна спілка журналістів України висловлює повну солідарність та підтримку авторитетній кримській журналістці, членкині НСЖУ, кореспондентці видання «Грати» Лутфіє Зудієвій! – одразу після затримання медійниці заявив голова НСЖУ Сергій Томіленко. – Вимагаємо негайного звільнення нашої колеги, яку затримали сьогодні під час висвітлення чергового судилища у Криму! Вимагаємо звільнення кожного незаконно затриманого чи ув`язненого в Криму журналіста! НСЖУ інформує наших міжнародних партнерів про сьогоднішню атаку росіян на Лутфіє Зудієву та Куламета Ібраїмова. Журналісти важливі!»
Підставою для затримання, за словами поліцейських, стало повідомлення на екстрену службу 102 про нібито порушення громадського правопорядку, якого насправді не було. Тому повідомлення на службу 102 – насправді інспіроване самими силовиками. Затриманих відвезли до відділку поліції «Залізничний» на іншому боці тієї ж вулиці Павленка неначебто для «встановлення особи», хоч їх особи однозначно і без сумнівів підтверджувалися пред’явленими документами.
Громадське об’єднання «Кримська солідарність» інформує, що за 15 хвилин до затримання кілька вільних слухачів написали на ім’я незаконного «голови суду» скарги через те, що силовики не допустили на судове засідання навіть родичів підсудних, зокрема їхніх батьків, чим порушили закон, оскільки засідання було оголошене відкритим.
У відділку поліції утримували: Зарему Ахтемову, Керіма Аблямітова, Рустема Усеїнова, Ескендера Ахтемова, Рустема Курносова, Сервера Ахтемова, Сеяре Усеїнову, Мансура Тейфука, Нарімана Абдурахманова, Мустафу Мустафаєва, Руслана Джелялова, Рустема Умерова.
Як розповідає журналіст Куламет Ібраїмов, коли його забирали, він був на прохідній у суді, з’ясовував, що можна фотографувати на території суду, і чи є відповідний дозвіл від голови. «Коли розмовляв з приставом, підійшли двоє співробітників поліції й запитали, чи є документи із собою, на що я надав їх. Після того, як закінчив з приставом, хотів пройти до суду в канцелярію, співробітники попросили пройти відразу до райвідділку поліції і навіть не до автобуса. Я сьогодні постився, тримався дуже довго, але таки мені довелося перервати пост через них», – каже Куламет Ібраїмов.
Окупанти вимагали від затриманих пройти примусову дактилоскопію та фотофіксацію. Журналістка Лутфіє Зудієва заявила, що дії співробітників райвідділку поліції «Залізничний» незаконні та відмовилася від дактилоскопії та фотофіксації. Також від дактилоскопії та фотофіксації відмовилася й мати політв’язня Азіза Ахтемова Зарема Ахтемова.
Правники НСЖУ заявляють, що ці вимоги російських силовиків є грубим порушенням закону. Ніхто не має права вимагати від журналістів при виконанні їхніх професійних обов’язків з висвітлення відкритих судових процесів проходження дактилоскопії чи фотофіксації. Відмова від виконання цих заходів не є приводом для заборони відвідання суду. Більше того – прихід журналіста на судове засідання не є «участю у масовому одночасному перебуванні громадян у публічному місці поблизу Верховного суду Криму… з метою подальшого висвітлення в ЗМІ», оскільки кожен окремий журналіст виконує свої обов’язки окремо від інших.
Тому складання протоколу стосовно Лутфіє Зудієвої на підставі ч. 1 ст. 20.2.2 КоАП РФ (прихід кореспондента на суд не є «публічним заходом масового одночасного перебування…») є незаконним, оскільки журналістка з’явилась до зали суду не в якомусь «масовому порядку», а особисто. Складання протоколу стосовно журналіста Куламета Ібраїмова за ч. 4 ст. 20.2.2 КоАП РФ, начебто за «повторне правопорушення» також є незаконним, оскільки в цьому разі ніякого не тільки повторного, а й першого порушення з боку журналіста Ібраїмова не було. Він з’явився до будинку суду для виконання своїх професійних обов’язків, що не містить порушення якого б то не було закону.
В даному випадку ми маємо справу не просто з порушенням прав журналістів, а насправді дії силовиків в Сімферополі є зумисним перешкоджанням журналістам у виконанні їхніх професійних обов’язків. Якби Росія була правовою державою, то її правові органи мали б порушувати справи не проти журналістів, а проти тих, хто в перешкоджає роботі журналістів під час виконання ними своїх професійних обов’язків. Ці дії і за законодавством країни-агресора є злочином, оскільки «Перешкоджання законній професійної діяльності журналістів у кримінальному праві Росії – це діяння, яке є злочинним згідно зі статтею 144 Кримінального кодексу РФ. Кримінальна відповідальність встановлюється за створення перешкод професійної діяльності журналістів і як примусу їх до поширення чи відмови від поширення інформації…»
Однак російська окупаційна «феміда» працює зовсім інакше. Злочинці-силовики залишились не покараними, а окупаційний Залізничний районний суд Сімферополя призначив громадянському журналісту Куламету Ібраїмову 5 діб арешту за частиною 4 статті 20.2.2 КоАП РФ (Повторне вчинення адміністративного правопорушення за цією статтею). Кримську журналістку та правозахисницю Лутфіє Зудієву оштрафували на 12000 рублів. Матір політв’язня Азіза Ахтемова – Зарему Ахтемову на 12 000 рублів. Активісту Рустему Усеїнову призначили штраф у розмірі 15 000 рублів, а братові політв’язня Нарімана Джеляла – Руслану Джелялову суд призначив штраф у розмірі 15000 рублів.
Це – незаконні судові рішення, які не підтверджуються реальними обставинами справи та не відповідають положенням російських же законів. НСЖУ вимагає скасувати ці судові рішення, виправдати журналістів і притягнути до кримінальної відповідальності тих силовиків, які реально порушили російський закон і перешкоджали діяльності журналістів та нормальній роботі суду.
НСЖУ звернулася до Міжнародної федерації журналістів із проханням виступити на захист затриманих вчора у Криму кореспондентів Лутфіє Зудієвої («Ґрати») і Куламета Ібраїмова («Кримська солідарність»).
Видання «Ґрати» зазначає, що кримські силовики «намагалися змусити Лутфіє Зудієву здати відбитки пальців і зразки слини. Вона відмовилася. У підсумку щодо журналістки склали адмінпротокол про «участь у масовому одночасному перебуванні громадян у публічному місці поблизу Верховного суду Криму… з метою подальшого висвітлення в ЗМІ». Це підтверджує, що поліцейські знали про журналістський статус Зудієвої…» Отже зумисне перешкоджали їй у виконанні професійних обов’язків.
«Лутфіє Зудієва співпрацює з нашим виданням з моменту відкриття у 2019 році. Вона професійно, дотримуючись журналістських стандартів, послідовно пише про переслідування українських громадян у Криму. Про справу Нарімана Джеляла і братів Ахтемових Зудієва пише із початку кримінального переслідування. Сьогодні планувала написати про фінал цієї історії. «Ґрати» вимагають негайно звільнити журналістку та інших незаконно затриманих сьогодні біля Верховного суду кримчан…»
Наряду з НСЖУ видання «Ґрати» звертаються до українських, міжнародних журналістських об’єднань та правозахисних організацій із проханням виступити на захист засудженої журналістки і висловити солідарність із колегами, яких російська влада переслідує в Криму.
Інформаційна служба НСЖУ