У світі мало прикладів, коли б ув’язнені журналісти писали репортажі з-за грат. Пригадується «Репортаж з-під шибениці» Юліуса Фучіка, вірші «Моабітський зошит» Муси Джаліля. І ось в Україні видано книгу кримськотатарського громадянського журналіста Османа Аріфмеметова, засудженого російською владою до 14 років позбавлення волі. Друком вийшла книга під назвою «Моя депортація. Репортажі кримського журналіста, написані в СІЗО».
Голова Центру прав людини ZMINA Тетяна Печончик розповіла: «Книжка складається з репортажів, написаних кримськотатарським громадянським журналістом у різних слідчих ізоляторах і тюрмах — від Сімферополя до Мінусинська. У них автор детально описує реалії життя в тюремних камерах, знущання з ув’язнених та фальсифікації в російській судовій системі. Попри жорстокі умови, Осман зберігає віру, здоровий глузд і тонку іронію, а його нотатки сповнені надії та готовності до нової боротьби за долю свого народу».
Книга вийшла українською мовою у видавництві «Віхола» за підтримки Посольства Чеської Республіки в Україні. Тексти переклала Марія Горбач, передмову написав надзвичайний та повноважний посол України у Туреччині Наріман Джелял.
Осман Аріфмеметов досі перебуває у російському ув’язненні. Раніше «Кримська солідарність» повідомляла, що Османа Аріфмеметова вивезли з в’язниці до Мінусинська, Красноярського краю РФ, і перевели до СІЗО Челябінська. У листі до родичів він описав умови етапування, порівнявши їх із депортацією кримських татар 1944 року.
Нагадаємо: у березні 2019 року російські силовики провели у Криму обшуки у будинках кримськотатарських активістів, зокрема представників громадського об’єднання «Кримська солідарність». Загалом було затримано 24 особи, серед них цивільні журналісти Осман Аріфмеметов, Рустем Шейхалієв, Ремзі Бекіров. 27 та 28 березня 2019 року російський суд у Сімферополі заарештував усіх затриманих.
Правозахисний центр «Меморіал» визнав політв’язнями 24 кримськотатарських активістів, затриманих російськими силовиками 27 березня 2019 року в Криму.
24 листопада 2022 року Південний окружний військовий суд визнав кримськотатарських активістів, серед яких був Аріфмеметов, винними у терористичній діяльності та спробі захоплення влади. Енвера Аметова та Яшара Муєдінова засудили до 13 років колонії суворого режиму, а Руслана Сулейманова, Рустема Шейхалієва та самого Аріфмеметова – до 14 років. 4 роки терміну політв’язні проведуть у в’язниці, а потім ще 1 рік будуть обмежені у свободі пересування. Підсудні винними не визнали себе і вважають своє переслідування політичним.
Інформаційна служба НСЖУ
Дискусія з цього приводу: