Журналістка татаро-башкирської служби «Радіо Свобода» Алсу Курмашева на міжнародній конференції з людського виміру ОБСЄ у Варшаві Warsaw Human Dimension Conference | OSCE закликала «зробити все можливе», щоб допомогти колегам, заарештованим російською та білоруською владою, – повідомляє «Радіо Свобода».
«Я постійно думаю про трьох моїх колег із RFE/RL. Я точно знаю, що переживають Влад Єсипенко, Ігор Лосик та Андрій Кузнечик та їхні родини. Моє серце з ними. Будь ласка, зробіть усе можливе, щоб допомогти їм», – заявила Алсу Курмашева, яка сама була заарештована та засуджена в Росії.
Вона повідомила, що Ігор Лосик та Андрій Кузнечик перебувають в ув’язненні в Білорусі – Ігор утримується без зв’язку із зовнішнім світом з лютого 2023 року – а фрилансер “Крим.Реалії” Владислав Єсипенко перебуває в контрольованому Росією Криму. Він не бачив свою сім’ю три роки, сказала Курмашева.
За її словами, подібні заходи, на яких зустрічаються колишні політв’язні, експерти і політики, «дуже важливі». «Вони допомагають нам усвідомити весь масштаб кризи та шукати ефективні рішення», – зазначила журналістка.
Міжнародна конференція з людського виміру ОБСЄ відбувається у Варшаві з 1 до 10 жовтня.
Алсу Курмашева 288 днів провела в ув’язненні в Росії. Її звинуватили у поширенні «фейків» про армію РФ. Приводом для справи стала опублікована редакцією проєкту “Радіо Свобода” “Idel.Реалии” книга «Нет войне. 40 историй россиян, выступающих против вторжения в Украину». 19 липня Верховний суд Татарстану засудив її до 6,5 років колонії. Першого серпня журналістка вийшла на волю в межах масового обміну ув’язненими між країнами Заходу, Росією та Білоруссю.
Президент “Радіо Свобода” Стівен Капус, коментуючи звільнення журналістки Алсу Курмашевої, заявив, що «це робить ще більш рішучими, щоб забезпечити свободу трьох інших журналістів Радіо Свобода, жорстоко ув’язнених у Білорусії та в окупованому Росією Криму (йдеться про фрилансера Крим.Реалії Владислава Єсипенка – КР)».
10 березня 2021 року в Криму затримали фрилансера “Крим.Реалії” Владислава Єсипенка. Росія звинуватила його у «зв’язках з українськими спецслужбами» та «зберіганні й перевезенні боєприпасів». Його засудили до 5 років позбавлення волі в колонії загального режиму та штрафу в розмірі 110 тисяч рублів. Російське обвинувачення вимагало для Єсипенка 11 років позбавлення волі.
Сам Єсипенко стверджує, що російські силовики його катували, зокрема електрикою, домагаючись свідчень.
НСЖУ багаторазово стверджувала, що Владислав Єсипенко засуджений за сфальсифікованим звинуваченням, і вимагає його звільнення.
У Міністерстві закордонних справ України назвали «політично мотивованим» винесений Єсипенку вирок.
Держдепартамент США також засудив вирок Єсипенку, назвавши його «ще одним прикладом зловживань російської окупаційної влади у Криму».
Інформаційна служба НСЖУ