Неділя, 1 Грудня, 2024

Історія

Національна спілка журналістів України (НСЖУ)

Національна спілка журналістів України (НСЖУ), згідно з її Статутом, є національною всеукраїнською творчою спілкою, що об’єднує журналістів та інших працівників засобів масової інформації, які професійно займаються журналістською, публіцистичною діяльністю. Спілка є суб’єктом творчої діяльності, незалежною громадською неприбутковою позапартійною організацією.

Мета Спілки – сприяти розвитку журналістики в Україні та захищати соціальні, економічні, творчі інтереси журналістів.

Історичним попередником СЖУ–НСЖУ було оргбюро Спілки журналістів (1957–1959). У квітні 1959 року, коли відбувся Перший (установчий) з’їзд журналістів, утворено Спілку. Того ж року видано постанову вищого виконавчого органу республіки про створення СЖУ.
Найвищим керівним органом Спілки є з’їзд (скликається один раз на п’ять років), який обирає голову, правління та ревізійну комісію, затверджує Кодекс професійної етики українського журналіста. Виконавчим робочим органом є секретаріат, склад якого обирається правлінням.
Постановою Кабінету Міністрів України від 23 квітня 1999 року Спілці надано статус національної.
НСЖУ налічує понад 19 000 членів (станом на 1 січня 2017 р.) і має регіональні організації в усіх областях України. Спілка є співзасновником друкованого видання «Журналіст України», що виходить з 1975 року.

НСЖУ налічує понад
19 000 членів і має регіональні організації в усіх областях України

Національна спілка журналістів України НСЖУ

НСЖУ співпрацює з міжнародними організаціями й установами ООН, ЄС, Ради Європи, з Міжнародною федерацією журналістів, Європейською федерацією журналістів, РБК (Репортери без кордонів), розвиває міжнародні зв’язки з асоціаціями й організаціями працівників преси інших країн, укладає угоди щодо співробітництва у сфері професійної діяльності, обміну інформацією, налагодження журналістських обмінів (Польща, Литва, Німеччина, Італія та ін.).
Співпрацює з українськими державними структурами й інституціями (Державний комітет телебачення і радіомовлення України, Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення, Комітет з питань свободи слова та інформаційної політики Верховної Ради України, Уповноважений Верховної Ради України з прав людини), вищими навчальними закладами, що готують журналістські кадри, громадськими об’єднаннями й благодійними фондами (Комісія з журналістської етики, Академія української преси, ГО «Платформа прав людини», Інститут розвитку регіональної преси, БФ «Ветеран преси», ВБФ «Журналістська ініціатива» та ін.).

НСЖУ проводить конференції, круглі столи, громадські слухання з питань свободи слова й безпеки журналістів

НСЖУ об’єднує журналістів та працівників засобів масової інформації

НСЖУ проводить конференції, круглі столи, громадські слухання з питань свободи слова й безпеки журналістів, бере активну участь у підготовці змін до законодавства в інформаційній сфері, надає юридичну підтримку спілчанам з питань професійної діяльності, є співорганізатором різноманітних форумів, фестивалів, акцій, прес-турів, семінарів тощо. Спілка є засновником премій і творчих конкурсів, детальніше про які можна дізнатися у відповідному розділі.
Від 1994 року Указом Президента України встановлено професійне свято працівників ЗМІ України – День журналіста, що святкується 6 червня – у день прийняття СЖУ до Міжнародної федерації журналістів. Указом Президента України від 11.11.1994 встановлено також професійне свято – День працівників радіо, телебачення та зв’язку, яке відзначається щороку 16 листопада.

Безпека журналістів України
Центр журналістської солідарності