Різдвяні та новорічні свята традиційно відзначають у родинному колі. На жаль, учасники програми професійного захисту «Резиденція у Косові», які через війну опинились далеко від Батьківщини, не мали змоги зустрітися з рідними. Однак друзі та партнери з Асоціації газетярів Косова зробили все можливе, аби вони не почувалися самотньо. Вони огорнули увагою і турботою всіх без винятку українських журналістів і подбали, аби останні дні 2022 року подарували їм радість.
У переддень католицького Різдва, 24 грудня, друзі-косовари приготували приємний сюрприз: організували поїздку до Джакови та Призрена. Перше місто відоме тим, що під час війни 1998-99 років майже повністю було зруйноване. Однак за підтримки міжнародних інвестицій та, передусім, дбанням самих косоварів його було повністю відбудовано. Сьогодні Джакова є улюбленим місцем для туристів, які приїздять не лише з Косова, а й з інших країн. Призрен, який є другим після Приштини містом за чисельністю жителів, вважають культурною столицею Косова. Про це під час своїх лекцій розповідав нам професор Приштинського університету Афрім Хоті. Тепер же випала нагода побачити косовський феномен на власні очі.
Вишенькою на торті став візит до церкви святих Петра і Павла у Джакові. Там відбулись різдвяне богослужіння та концерт, в якому взяла участь відома співачка Арта Яшарі. У супроводі камерного ансамблю вона заспівала кілька пісень, які традиційно звучать у Європі під час найважливішого християнського свята. А мені в цей час згадалося, як минулого літа під час відкриття бієнале «Маніфеста 14» у Приштині Арта виконала Гімн України. Артистка розповіла під час спілкування з журналістами, що в такий спосіб вона висловила свою підтримку українському народові в його боротьбі з російською навалою.
Їй та її родині довелося скуштувати гіркого емігрантського хліба під час війни в Косові. Та, незважаючи на те, що війна залишила в її душі глибоку рану, серце співачки залишається відкритим і щедрим на любов. Взірцем для наслідування в Арти, як і в багатьох людей у Косові, є католицька черниця Мати Тереза. Величезний портрет цієї видатної албанки, удостоєної Нобелівської премії миру, висить на першому поверсі перед сходами, що ведуть до сесійної зали Асамблеї Косова.
Минулого тижня ми разом із громадянами Палестини, Сирії та Туреччини мали змогу відвідати це місце, де проходять зібрання головного законодавчого органу Республіки Косово. Знайомство з парламентом є частиною програми інтеграційних курсів від Єзуїтської Служби Біженців у Європі (JRS).
Сесійна зала вміщує 120 депутатів, 20 з яких представляють етнічні меншини і мають постійну квоту. Журналісти можуть спостерігати за ходом зібрань з балкону. У різні роки парламент очолювали, в основному, чоловіки. Винятком стала чинна президентка Вйоса Османі, яка працювала на посаді спікерки з 2020 по 2021 роки.
Взагалі, в Асамблеї Косова доволі активне жіноче представництво. Зокрема, депутатка від Демократичної ліги Косова (LDK) Доарса Кица працює в Комітеті закордонних справ та діаспори. Вона була однією з ініціаторок програми професійного захисту українських журналістів «Резиденція у Косові», яка почала діяти з квітня у зв’язку з повномасштабною російською агресією.
Сьогодні у Приштині живуть і працюють за фахом 13 українських журналістів. Двоє з них, Анастасія Поя та Ольга Ліснича (Сметанська), прибули наприкінці грудня. Приємною несподіванкою стало для них запрошення на урочисту вечерю від міністерки закордонних справ Доніки Гервалли. Такі зустрічі з працівниками медіа традиційно проводять наприкінці року громадські діячі та політики Косова, зокрема прем’єр-міністр Альбін Курті. Вітаючи працівників косовських ЗМІ, він окремо звернувся до українських медійників та побажав Україні якнайшвидшої перемоги.
Групу супроводжували координатор програми «Резиденція в Косові» Адем Сулеймані та голова Асоціації газетярів Косова Джемаль Реджа. До слова, Джемаль не лише очолює професійну спільноту, а й веде вечірні програми на 10 Каналі телебачення Приштини.
У грудні 2022 року в готелі «Сіріус» відбулись урочистості на честь 23-річчя з дня утворення АГК. Журналістам вручили щорічні нагороди в різних категоріях. Винуватців урочистостей привітали представники Місії ОБСЄ, Європейського Союзу, Офісу ООН-Жінки та Посольства Німеччини. А українські журналісти подарували своїм косовським колегам торт із емблемою АГК та новорічні іграшки, розписані у петриківському стилі авторкою цих рядків.
У свою чергу, напередодні Нового року працівники офісу АГК радо запросили своїх українських колег на частування та кожному вручили в подарунок горнятко. З одного боку на ньому зображено жовто-блакитне серце і напис «Слава Україні!». З іншого – прапор Косова і напис «Rroft Kosova!». Хай ці слова увійдуть в 2023 рік разом із нашою Перемогою!
Людмила Макей, Приштина