З розмови з ректором Щецинського університету Вальдемаром Тарчинським дізнаємося про руку допомоги, простягнуту для українців у складний час війни
Щецинський університет (Республіка Польща) долучається до підтримки України в освітній, науковій, правовій, інформаційній та інших сферах. У грудні 2023 року Щецинський університет і Національна спілка журналістів України підписали угоду про наміри щодо співпраці.
– Пане ректор, Щецинський університет з перших днів повномаштабного вторгнення Росії в Україну розпочав допомогу українським біженцям. Як ви згадуєте ці дні? З чого почалася допомога Україні?
– Ми всі були дуже схвильовані цією інформацією, яка до нас прийшла з України 24 лютого 2022 року. Щецинський університет не міг залишитися байдужим до того, що сталося в Україні, з огляду на те, скільки членів нашої академічної спільноти є громадянами цієї країни. З початку війни керівництво та вся спільнота Щецинського університету активно долучилися до допомоги біженцям. Вже 24 лютого 2022 року ми організували акцію під гаслом «Щецинський університет Україні. Збір на користь Об’єднання українців у Польщі». Вдалося зібрати 17 тисяч злотих. Гроші ми передали Щецинському відділенню Об’єднання українців у Польщі. Чотири дні по тому, 28 лютого, я призначив докторку Дороту Ковалевську уповноваженою з питань допомоги Україні. Вона координувала та підтримувала наші дії. Університет також організував правову допомогу та професійні консультації. Дуже швидко ми організували курси польської мови, також оточили опікою наймолодших громадян України, які прибували до Щецина. З початку війни ми також надали для організації допомоги нашу інфраструктуру.
– Розкажіть, будь ласка, детальніше про дії, які були зроблені Щецинським університетом на підтримку України.
– Щецинський університет надав приміщення для створення приймального пункту. На відстані 300 метрів від рецепції, в спортивному залі університету з березня по кінець серпня 2022 року працювало тимчасове місце перебування для людей, які приїжджали з України і не мали житла. Зусиллями керівництва університету та завдяки значній допомозі волонтерів у спортивній залі було підготовлено 180 місць для тих, хто потребував тимчасового розміщення. Окрім того, в межах акції «Щецинські правники Україні» факультет права та адміністрування Щецинського університету, Окружна рада адвокатів у Щецині та інші правові організації надавали безкоштовні юридичні консультації, якими скористалося чимало громадян України. Також проводилися безкоштовні лекції у гібридному та онлайн-форматі як для громадян України, так і для підприємців та установ, що ведуть поточну підтримку українців.
Щецинський університет через своє Академічне бюро кар’єри також пропонував допомогу в пошуку роботи для студентів, випускників та їхніх родин, які є громадянами України. Курси польської мови для біженців з України розпочалися відразу після вибуху війни і тривають до сьогодні. Гуманітарний факультет став піонером в організації курсів польської мови, забезпечивши можливість навчання нашої рідної мови 1270 особам –біженцям з України. Заняття проводили 21 лектор, також було створено дуже потрібне видання під назвою «Мовний SOS українсько-польсько-англійсько-німецької мови», підготовлене командою авторів під науковим керівництвом професорки Еви Колодзєєк. Згідно з задумом авторів, це видання мало стати мовним путівником, що містить основний словник, необхідний в повсякденних життєвих ситуаціях, наприклад, у лікаря, в аптеці, в магазині, на пошті, в державних урядових організаціях, у транспорті тощо. Видані розмовки у чотирьох мовах стали важливою підтримкою для людей, які починають вивчати польську мову.
У червні 2022 року розпочав свою діяльність центр для дітей з України при Щецинському університеті. Створення цієї адміністративної одиниці було відповіддю на освітні потреби матерів наймолодших воєнних біженців. Оскільки записи в школи та дитячі садки Щецина були проведені до початку війни, відкриття місця денного перебування для дітей в літній період в Щецинському університет було особливо важливим. У літній період заклад виконував роль дитячого садка, діти мали можливість гарно провести час. З вересня 2022 року принцип роботи Центру було змінено на чисто освітню, шляхом створення двох груп: дошкільної та шкільної. У молодшій віковій групі (4-6 років) проводять заняття з основ логічного мислення, малювання, музики та ритміки, логопедії, польської та англійської мов. У шкільній групі (7-10 років) учні більшість часу проводять, навчаючись в мультимедійній залі онлайн у школах, що функціонують в Україні. З цією метою Щецинський університет придбав необхідне обладнання для дистанційного навчання.
– Будь ласка, розкажіть, які заходи були зроблені Щецинським університетом для забезпечення емоційної та психологічної підтримки для студентів, які постраждали внаслідок воєнної ситуації в Україні?
– Для студентів з України університет запропонував психологічну підтримку через працівників Пункту психологічної допомоги, які здійснювали чергування та надавали допомогу безперервно. Університет негайно впровадив низку рішень, які дозволяли студентам продовжувати навчання (окрема відпустка), звільнення від оплати за проживання в гуртожитку та отримання фінансової підтримки. У цей процес особливо долучилася проректорка, яка опікується студентськими справами, професорка Катажина Котарська. Вона безперервно проводила консультації та розглядала заяви студентів про надання допомоги.
– Як академічна спільнота Щецинського університету мобілізувалася, щоб підкреслити важливість солідарності та міжнародного співробітництва з Україною в часі російсько-українського воєнного конфлікту?
– Працівники та студенти Щецинського університету організували безліч акцій допомоги, а також лекцій і презентацій, присвячених війні в Україні, неможливо всі їх тут перерахувати. Волонтери та студенти з Інституту педагогіки щоденно дбали про наймолодших біженців, вносячи в їхнє життя елемент тепла і гри, до чого, як вони казали, не потрібне знання мови, оскільки гра є універсальною мовою. Також була проведена акція «Гуртожитки для України». Збирали одяг, книги, телефони та планшети, засоби гігієни, іграшки, навчальні матеріали та продукти харчування, організовували обіди та спільну Різдвяну вечерю. Ми будемо надавати допомогу так довго, як це буде потрібно, і робитимемо це якнайкраще, як тільки вміємо.
– Чи Щецинський університет налагоджує партнерські зв’язки з українськими освітніми установами для співпраці та підтримки?
– Безумовно, це дуже важлива віха нашої взаємодії. Тільки в останньому кварталі ми підписали наміри щодо співпраці між Центром медійної та інтерактивної освіти та факультетом журналістики Львівського національного університету імені Івана Франка, а також із Національною спілкою журналістів України.
23 листопада 2023 року в залі Сенату Щецинського університету відбулася особлива урочиста подія – ми відкрили Школу українського права, яка виникла завдяки плідній співпраці з юридичним факультетом Львівського університету. Особливими гостями заходу були: Почесний консул України в Щецині Хенрик Колодзєй, уповноважена ректора з питань допомоги Україні докторка Дорота Ковалевська, голова об’єднання українців у Щецині Іван Сирник. Делегацію зі Львова представляли: заступник декана юридичного факультету доцентка Марта Мочульська та координатор школи права доцент Володимир Кахнич. Також плануємо започаткувати співпрацю з університетами у Києві та Дніпрі.
– Як університет веде інформаційну діяльність щодо надання допомоги Україні? На веб-сайті Щецинського університету є розділ «US dla Ukrainy», де розміщена корисна інформація для біженців. Які ще заходи спрямовані на допомогу в інформаційному плані?
– Хвиля інформації про збір коштів, благодійні акції, правову допомогу чи пропозиції з перекладу була величезною. Тому ми вирішили зібрати всю інформацію в одному місці. У перші дні березня 2022 року Щецинський університет розпочав проєкт з запуску підсайту «US dla Ukrainy» («Шецинський університет для України») на нашому університетському порталі https://usz.edu.pl/. Самостійне управління вмістом дозволило створити спеціальні категорії, згруповані за темами, таким чином, наш «віртуальний інформаційний пункт» був простим та зрозумілим. Одним з інструментів, які підтримали комунікаційні заходи, було створення спеціальної електронної адреси: [email protected], куди надходила інформація, яка потім розподілялася до певної категорії і розміщувалася на підсайті «Щецинський університет для України». Нашою метою було зробити підсайт простим, корисним з часто оновлюваною інформацією, а також забезпечити, щоб ця інформація була представлена рідною мовою. Цільовою групою були наші студенти з України. У категорії «Підтримка для студентів з України» було розміщено всю інформацію, процедури та документи, їх перекладали на українську мову. Окрім внутрішньої електронної пошти працівників, розміщення оголошення на платформі е-проДекан та інформування електронною поштою для всіх студентів і аспірантів, ми також скерували нашу інформацію до ЗМІ. 3 березня було відправлено прес-реліз до ЗМІ, що повідомляв про створення нашого «віртуального інформаційного пункту». Сторінку просували як місцеві, так і загальнодержавні медіа, а також інформування відбувалося на сторінці Міністерства освіти і науки. У перші дні березня середнє число відвідувань «віртуального інформаційного пункту» – «Щецинський університет для України» було дуже великим, щодня сторінку відвідувало понад 4000 осіб. Сторінка продовжує бути достовірним джерелом інформації. Вона є записником дій Щецинського Університету, хронікою того, як з перших днів війни діяла академічна спільнота з бажанням допомогти біженцям з України. Сторінкою надалі опікується персонал відділу зв’язків.
– Як університетські медіа підтримують дії з метою допомоги Україні?
– Оскільки у нас багато студентів з України і Щецинський університет дуже активно взяв участь у допомозі та інших формах підтримки українців, то й значну увагу ми приділяємо масмедійному простору, повідомляючи, що відбувається у зв’язку з російською агресією.
У NiUS радіо ми представляємо новини українською мовою та надаємо актуальну інформацію про обстріли міст в Україні. Також існує спеціальна програма про осіб з України, які навчаються в Щецинському університеті, підготовлена докторкою Мирославою Рудик. Ми також інформуємо про співпрацю та спільні ініціативи Львівського національного університету імені Івана Франка та Національної Спілки журналістів України, з якими співпрацює Центр медійної та інтерактивної освіти під керівництвом доктора Конрада Войтили. Демонструємо відеоматеріали університетського телебачення з зустрічей викладачів з участю польських та українських студентів. Для швидкого інформування також використовуємо університетські соціальні мережі. Ми також плануємо інші спільні ініціативи: конференції, симпозіуми – хоча наразі це, звісно, складне завдання з огляду на постійні ворожі обстріли України. Сподіваюся, що невдовзі ми зможемо зустрічатися особисто та обмінюватися досвідом не лише через Інтернет.
– Чи існують дослідницькі чи академічні ініціативи в Щецинському університеті, які фокусуються на аналізі воєнної ситуації в Україні та її впливі на суспільство?
– Інститут політичних і безпекових наук організовує багато обговорень, зустрічей, а також конференцій, де тема України виникає у багатьох дослідницьких аспектах та контекстах. Нещодавно, а саме 14 грудня 2023 року, відбулася Наукова конференція «Досвід у боротьбі з корупцією в Польщі та Україні», організована спільно з Запорізьким національним університетом. Було наголошено на значущості міжнародної співпраці та міждисциплінарного підходу у дослідженнях корупції. Конференція дозволила сформулювати висновки та рекомендації, які будуть служити основою для подальших досліджень та практичних заходів. Учасники підкреслили значення конференції як простору для обміну знаннями та досвідом, що є необхідним у ефективній боротьбі з корупцією. Також заплановане видання монографії у престижному закордонному видавництві. Звісно, існує ще багато подібних ініціатив. На жаль, тема війни міцно проникла у всі сфери життя, тому наука теж має реагувати у свій спосіб на ці виклики.
Розмовляла Мирослава Рудик