Донецька спілка журналістів у квітні оголосила про відновлення роботи – після евакуації з Донецька у 2014 році та Маріуполя в 2022-му організацію перереєстрували у Києві, і нинішня штаб-квартира донецьких медійників дислокується у приміщенні НСЖУ на Хрещатику, 27а. Тож прийшов час відновити спроможність організації та підтримати колег, яких війна розкидала по всьому світу. Важливим напрямком роботи Донецької обласної організації зараз є підтримання контактів із донецькими журналістами, які нині знайшли прихисток у різних регіонах України та за рубежем, шукаємо можливості допомогти колегам з відновленням їхніх документів, які залишилися на окупованій території, надати іншу підтримку, яка в наших силах, адже журналістська солідарність – вона неоціненна.
Хочу розповісти про своєрідне перезавантаження Донецької спілки журналістів – ми перереєструвалися з Маріуполя у Києві, і наразі маємо нову юридичну адресу. Навесні провели онлайн-засідання правління і хочу звернути увагу, що склад правління ми не можемо змінити, бо такі повноваження має тільки конференція, але секретаріат ми оновили. Адже у правлінні та у секретаріаті у нас було багато тих, хто наразі залишився в Маріуполі.
Ми виключили з наших рядів колаборантів, серед них були навіть ті, хто був членами секретаріату. І ця ревізія наших спілчанських лав триває.
Боляче, що немало наших колег перебувають у ворожому полоні. Ми хочемо, щоб усі вони якомога швидше повернулися додому. І ми не повинні забувати, що ті, хто звільнений з полону, потребують нашої підтримки. І тут нам теж треба мати якийсь план дій. Бо на практиці, як розповідають звільнені хлопці, та й самі ми бачимо – поки вони проходять реабілітацію, то все добре, вони отримують виплати, отримують допомогу, їх безкоштовно лікують. А тільки-но їх виписують з військового госпіталю, з лікарні, то вся ця допомога закінчується. І вони залишаються сам-на-сам зі своїми численними проблемами – без житла, з підірваним здоров’ям та психологічною травмою, які треба ще не один рік відновлювати і підтримувати, тощо.
Хочу з вами ради поділитися гарною новиною – нещодавно був звільнений з російського полону наш маріупольський журналіст Володимир Чертушкін, який є членом Національної спілки журналістів Донецької обласної організації журналістів. І нещодавно ми з колегами – нашими донецькими журналістами – відвідали його у військовому госпіталі. На жаль, його стан незадовільний, він дуже виснажений. Треба бачити його ноги – там не вистачає шматків м’язів, які йому спочатку відбили, а потім відрізали у полоні російські наглядачі. Вони просто знущалися над Володимиром Чертушкіним, коли дізнавалися, що він журналіст, що він капітан, що він пресофіцер тероборони – саме це їх дратувало дуже сильно. Але, попри все, Володимир тримається – у нього зберігся мужній дух.
Тож я пропоную зосередитись не лише на проблематиці звільнення наших колег із російської неволі, а й проблематиці допомоги звільненим з полону. Треба підсвічувати цю тему і говорити про те, якою ціною дається нам ця боротьба, просувати публікації у міжнародних медіа, робити все, щоб ці історії стали відомі міжнародній спільноті, і це спонукало наших зарубіжних колег також більше звертати увагу на проблематику наших журналістів, звільнених з полону.
У цьому напрямку маємо багато планів, серед яких – тема полонених, яку я окреслила, вона дуже болюче відгукується. Ми запланували взяти інтерв’ю у Володимира Чертушкіна. І хочемо продовжити підсвічення в журналістських публікаціях історій, проблем та актуальних можливостей допомоги нашим звільненим з полону журналістам та тим, хто ще в полоні.
Це дуже відгукується мені, як маріупольчанці й голові Донецької спілки журналістів.
Олена Калайтан, голова Донецької обласної спілки журналістів

Довідка. Олена Калайтан – директриса-головна редакторка газети «Приазовський робочий» голова Донецької обласної спілки журналістів – націлена на конструктивну роботу регіональної організації НСЖУ після перезавантаження і релокації до Києва.
***
3 липня 2025 року відбулося розширене засідання Правління Національної спілки журналістів України, в якому взяло участь понад 50 представників керівних органів організації. Основними питаннями порядку денного стали: виконання пріоритетних напрямів діяльності НСЖУ у 2025 році (безпека журналістів, підтримка полонених, допомога прифронтовим медіа), діяльність мережі Центрів журналістської солідарності, підтримка регіональних медіа, а також організаційні питання щодо створення нових регіональних структур у Одесі. Учасники одноголосно ухвалили заяву про солідарність з українськими журналістами в російському полоні та резолюцію про необхідність системної підтримки місцевих медіа.
Дискусія з цього приводу: