«Золоте перо свободи» 2025 року, щорічну нагороду вільної преси від Всесвітньої асоціації видавців новин (WAN-IFRA), було присуджено Українській незалежній пресі, повідомляє Українська асоціація видавців періодичної преси.
Нагорода, вручена під час церемонії відкриття Всесвітнього конгресу новинних медіа 2025 року (2025 World News Media Congress), який проходить у ці дні у Кракові, Республіка Польща, «визнає величезні жертви, яких зазнали колеги з української преси від початку російського вторгнення у 2022 році. Та вшановує їхню відданість, професіоналізм і прагнення дотримуватися найвищих стандартів — як у воєнний час, так і в мирний».
Приймаючи нагороду від імені медіафахівців з усієї України, Оксана Бровко, генеральна директорка Асоціації видавців регіональної преси України (АНРВУ), та Олексій Погорелов, президент Української асоціації медіабізнесу (УАМБ) — обидві асоціації є членами WAN-IFRA — підкреслили мотивацію, яка надихає незалежну пресу продовжувати її життєво важливу роботу.

«Ми пишемо не тому, що сміливі. Ми пишемо, бо мовчання — не варіант, — зазначила Оксана Бровко. — Незалежна журналістика — не розкіш, це фундамент свободи. В Україні ми зберігаємо її живою під вогнем. Ця нагорода — не свято, це відповідальність: продовжувати говорити, особливо тоді, коли мовчати — безпечніше».
«Дозвольте мені висловити вдячність тим, хто працює в ці надзвичайно складні часи для своєї аудиторії, висвітлюючи і біль, і горе, — наголосив Олексій Погорелов. — Тим, хто підтримує віру в те, що Україна витримає випробування і буде гідним членом європейської та світової спільноти незалежних країн, хто здатний захистити демократичні цінності. Тим, кому важко як морально, так і фізично, але чий професійний обов’язок вимагає від них триматися і не показувати цього».

Оголошуючи нагороду, Марта Рамос, редакційна директорка Організації Редакторів Мексики (Organización Editorial Mexicana, OEM) та президентка Всесвітнього форуму редакторів (World Editors Forum), спільноти редакторів провідних новинних медіа світу WAN-IFRA, висловила визнання українським колегам, «які повністю розуміють, що сьогодні не час для коливань у нашій відданості фактам, меті та цінностям, які визначають наші демократичні прагнення».
«Це час стати на правильну сторону історії, підтримати правду, справедливість та верховенство права — іншими словами, продовжувати виконувати свою роботу як журналісти, попри все».
Місцеві та регіональні журналісти в Україні невтомно і мужньо висвітлюють конфлікт з моменту його початку 24 лютого 2022 року. Під постійною загрозою нападу, борючись з дезінформацією, пропагандою Росії та фейками, вони також надають громадянам життєво важливе джерело інформації та, все частіше, єдності та згуртованості.
Однак виклики війни для української журналістики залишаються величезними. Редакції були вимушені змінити місце свого перебування, часто неодноразово. А журналісти, без спеціальної підготовки до роботи в агресивному середовищі, опинилися в ситуаціях, що загрожували їхньому життю, особливо в окупованих Росією та прифронтових зонах. Від початку війни загинуло щонайменше 16 журналістів.
До цього додаються різкі зміни в політиці нової адміністрації США, яка припинила фінансування незалежних медіа — що створює ще один рівень нестабільності.
Війна серйозно підірвала джерела доходу: багато редакцій перейшли на виключно цифрові формати. Деякі з них змінили фокус — від новин до практичної інформації про те, як мешканці можуть відновлювати свої, зруйновані війною, громади. Однак більшість місцевих і регіональних видань працюють практично без доходів і залежать від пожертв або допомоги неурядових організацій.
Від початку війни вже закрилося понад 300 незалежних медіа — і ця цифра може зрости.
Вплив конфлікту, що триває, на медіасередовище, а також те, як журналісти й редакції пристосовуються, щоб протистояти постійним загрозам і викликам, ретельно документується в найдрібніших деталях.
Інститут масової інформації, який базується в Києві, веде Барометр свободи слова та постійно оновлює своє дослідження воєнних злочинів Росії проти медіа в Україні, яке було розпочато в перший день вторгнення.
А Національна спілка журналістів України (НСЖУ) в березні 2025 року опублікувала дослідження «Від екстрених заходів до стратегічних рішень», яке розкриває нові критично важливі проблеми для медіасфери.
«Ваша підтримка, визнання — надзвичайно важливі. Вони дають нам силу. Це підтвердження того, що українські медійники — не залишені сам на сам з поточними викликами та загрозами. І, звісно, ви мотивуєте нас продовжувати роботу для українців. Разом переможемо!» — наголосив Олексій Погорелов.
«В Україні журналістика — це не просто професія. Це спосіб виживання, спосіб збереження пам’яті та форма спротиву, — підкреслила Оксана Бровко. — Бо коли журналісти замовкають — замість них починають говорити окупанти».

«Золоте перо свободи» — це щорічна нагорода WAN-IFRA, яка відзначає осіб або організації за видатний внесок у захист і просування свободи преси. Однією з її цілей є привернення уваги громадськості до репресивних режимів та журналістів, які протистоять їм.
Лауреата обирає рада Всесвітнього форуму редакторів із короткого списку кандидатів. Першу нагороду «Золоте перо свободи» у 1961 році отримав Ахмет Емін Ялман з Туреччини. Лауреатом премії 2024 року став нікарагуанський редактор Карлос Чаморро.
Більше про «Золоте перо свободи»: https://wan-ifra.org/2025/05/golden-pen-of-freedom-awarded-to-the-independent-press-of-ukraine/
Промови під час вручення нагород:
— Оксана Бровко
— Олексій Погорєлов
Промова Марти Рамос з вручення нагороди:
Довідкові матеріали:
– Українські незалежні медіа отримали “Золоте перо свободи” Всесвітньої асоціації видавців новин у 2025 році (The Ukrainian Independent Media win WAN-IFRA’s 2025 Golden Pen of Freedom award — англ.)
– Поза межами виконання обов’язків: як українські журналісти, виконуючи свою непросту роботу, реагують на війну (Beyond the call of duty: how Ukraine’s embattled journalists respond to war — англ.)
Ми, Медіа (We, the Media) — підтримайте кампанію зі збору коштів WAN-IFRA на підтримку українських медіа.
Лауреати премії “Золоте перо свободи”
1961-2024 років:
2024 Карлос Чаморро (Carlos Chamorro), Нікарагуа
2023 Елахе Мохаммаді та Нілуфар Хамеді
(Elahe Mohammadi and Niloofar Hamedi), Іран
2022 Газета “Gazeta Wyborcza and the Gazeta Wyborcza Foundation”, Польща
2021 Джиммі Лай та редакція “Apple Daily”
(Jimmy Lai and the Apple Daily Newsroom), Гонконг
2020 Джінет Бедойя Ліма (Jineth Bedoya Lima), Колумбія
2019 Джамаль Хашоггі (посмертно)
(Jamal Khashoggi (posthumous), Саудівська Аравія
2018 Марія Ресса (Maria Ressa), Філіппіни
2017 Джан Дюндар (Can Dündar), Туреччина
2016 Дмитро Муратов (Dmitry Muratov), Росія
2015 Журналісти, загиблі під час виконання професійних обов’язків (Journalists killed in the line of duty), увесь світ
2014 Ескіндер Нега (Eskinder Nega), Ефіопія
2013 Тан Хтут Аунг (Than Htut Aung), Мʼянма
2012 Анабель Ернандес (Anabel Hernández), Мексика
2011 Давіт Ісак (Dawit Isaak), Еритрея / Швеція
2010 Ахмад Зейдабаді (Ahmad Zeidabadi), Іран
2009 Наджам Сеті (Najam Sethi), Пакистан
2008 Лі Чанчін (Li Changqing), Китай
2007 Ши Тао (Shi Tao), Китай
2006 Акбар Ганджі (Akbar Ganji), Іран
2005 Махжуб Мохамед (Mahjoub Mohamed Salih), Судан
2004 Руслан Шаріпов (Ruslan Sharipov), Узбекистан
2003 Білоруська асоціація журналістів
(Belarusian Association of Journalists), Беларусь
2002 Джеффрі Ньярота (Geoffrey Nyarota), Зімбабве
2001 Він Тін, Сан Сан Ве (Win Tin, San San Nweh), Бірма
2000 Нізар Наюф (Nizar Nayouf), Сирія
1999 Фарадж Саркох (Faraj Sarkohi), Іран
1998 Доан В’єт Хоат (Doan Viet Hoat), Вʼєтнам
1997 Газети “Naša borba”, “Feral Tribune”, “Oslobođenje”, Боснія і Герцеговина
1996 Індаміро Рестано Діас (Yndamiro Restano Díaz), Куба
1995 Гао Юй (Gao Yu), Китай
1994 Омар Белхуше (Omar Belhouchet), Алжир
1993 Піус Нджаве (Pius Njawe), Камерун
1992 Дай Цін (Dai Qing), Китай
1991 Гітобу Іманьяра (Gitobu Imanyara), Кенія
1990 Луїс Габріель Кано (Luis Gabriel Cano), Колумбія
1989 Сергій Григор’янц (Sergei Grigoryants), Радянський Союз
1988 Наджі аль-Алі (посмертно) (Naji al-Ali (posthumous), Палестинські території
1987 Хуан Пабло Карденаc (Juan Pablo Cárdenas), Чилі
1986 Ентоні Герд (Anthony Heard), Південна Африка
1985 Хоакін Росес (Joaquin Roces), Філіппіни
1982 П. Хоакін Чаморро Барріос (P. Joaquin Chamorro Barrios), Нікарагуа
1981 Хосе Хав’єр Уранга (José Javier Uranga), Іспанія
1980 Якобо Тіммерман (Jacobo Timerman), Аргентина
1979 Клод Белланже (посмертно)
(Claude Bellanger (posthumous), Франція
1978 Дональд Вудс, Персі Квобоза
(Donald Woods, Percy Qoboza), Південна Африка
1977 Роберт Гай Ліллі (Robert High Lilley), Північна Ірландія
1976 Раул Реґу (Raul Régo), Португалія
1975 Санг-Ман Кім (Sang-Man Kim), Південна Корея
1974 Жуліу ді Мескіта Нету (Julio de Mesquita Neto), Бразилія
1973 Антон Бец (Anton Betz), Німеччина
1972 Юбер Бьов-Мер (Hubert Beuve-Méry), Франція
1970 Альберто Ґайнса Пас (Alberto Gainza Paz), Аргентина
1969 Чехословацька преса
(The Czechoslovak press), Чехословачинна
1968 Христос Ламбракіс (Christos Lambrakis), Греція
1967 Мохтар Лубіс (Mochtar Lubis), Індонезія
1966 Жюль Дюбуа (Jules Dubois), США
1965 Есмонд Вікремесінг (Esmond Wickremesing), Шрі-Ланка
1964 Габріель Макото
(Gabriel Makoto), Демократична Республіка Конго
1963 Ґардіан Сейн Він (Guardian Sein Win), Бірма
1961 Ахмет Емін Ялман (Ahmet Emin Yalman), Туреччина
Контактна особа:
Ендрю Хеслоп (Andrew Heslop)
Виконавчий директор, Свобода Преси
andrew.heslop@wan-ifra.org
76-й Всесвітній конгрес новинних медіа відбувається в культурно багатому місті Краків, Республіка Польща, з 4 по 6 травня та досліджує поточну трансформацію новинних медіа, центральною темою якого є “Медіа: Нова постановка п’єси” (Mastering Media’s New Playbook).
Завдяки трьом спеціалізованим напрямам і практичним воркшопам лідери редакцій і медіаорганізацій будуть досліджувати сучасні стратегії, необхідні для створення конкурентоспроможних та інноваційних просторів, у яких зможе розвиватися життєво важлива журналістика.
WAN-IFRA — Всесвітня Асоціація Видавців Новин — глобальна організація світової преси, до складу якої входять 3 000 видавців новин і технологічних компаній, а також 60 національних асоціацій видавців, що представляють 18 000 видань у 120 країнах. Місія асоціації — захищати права журналістів і видавців на незалежну діяльність у всьому світі. WAN-IFRA надає своїм членам експертизу та сервіси для інноваційного розвитку й процвітання в цифрову епоху, виконуючи їхню ключову роль у суспільстві.
Дискусія з цього приводу: