За допомогою партнерів НСЖУ змогла профінансувати друк перших випусків для 28 місцевих газет на прифронтових та деокупованих територіях. Серед них і газета «Вісті» з міста Слов’янськ на Донеччині. Хоча фронт від Слов’янська, окупованого росіянами ще в 2014 році й незабаром визволеного, згодом відкотився, початок повномасштабної агресії змусив у лютому 2022 року призупинити випуск газети, й перший після тривалої перерви номер читачі побачили тільки 1 червня 2023 року.
Про це йдеться у відео команди НСЖУ про візит у Слов`янськ, про місцеву газету і її редактора, про важливість місцевих медіа на прифронтових територіях.
«Презентую відео про відродження газети «Вісті» у Слов’янську! – написав у фейсбуці голова НСЖУ Сергій Томіленко. – Радію щирим емоціям редактора видання і мого товариша Олександра Кульбаки, який дарує свою газету землякам у центрі міста. Міста, яке сепаратисти (і росія) захопили першим на Сході – у квітні 2014 року – але яке є незламним, Українським! Завдяки наполегливості Олександра Григоровича і підтримці міжнародних партнерів нашої Спілки в червні цього року, після тривалої перерви з часу повномасштабного вторгнення, вийшов перший випуск відроджених «Вістей». Газета інформує про воєнні злочини окупантів, публікує важливу інформацію про важливі сервіси для громадян та надихаючі історії про земляків і для земляків».
60 тисяч жителів Слов’янська з довоєнних 120 тисяч потребують інформування. Для них відновлення їхнього рідного друкованого видання – це як символ, що життя потроху повертається до ладу. До того ж, слов’янська газета «Вісті» є найстарішою на всій Донеччині – їй 106 років.
Слов’янськ став першим містом в Україні, яке під час війни захопили російські диверсійні групи (12 квітня 2014 р.). Його було звільнено від загарбників менш ніж за три місяці – в ніч проти 5 липня 2014 р. З того часу місто є прифронтовим, і з початку повномасштабного вторгнення росії в Україну перебувало за 10 км від лінії фронту – під постійними ворожими обстрілами. Тому вже в березні 2022 р. розпочато евакуацію цивільного населення до більш безпечних регіонів України.
По місту Слов’янськ російські війська ймовірно застосовували касетні боєприпаси, було завдано також ударів ракетою ОТРК «Іскандер» та десятьма ракетами С-300, внаслідок чого пошкоджено адміністративні, офісні будівлі, навчальні заклади, чотири десятки багатоквартирних та два десятки приватних житлових будинків, загинуло два десятки жителів, поранено понад шість десятків.
Національна спілка журналістів України (НСЖУ) визначила одним із ключових пріоритетів своєї діяльності підтримку локальних медіа на прифронтових та деокупованих територіях. Поступова деокупація Півночі, Півдня та Сходу України начебто давала можливість відновитися українському друку. Але знищення рекламного ринку, відсутність коштів не дозволяли редакціям місяцями повернутися до виходу своїх видань. Тому НСЖУ почала калатати в усі дзвони, звертатися до всіх можливих міжнародних донорів, щоб світ почув – українська газета потребує підтримки.
Це відео створено НСЖУ за підтримки швейцарської некомерційної організації Fondation Hirondelle та Міжнародного інституту регіональної преси та інформації (IRMI, Україна) в межах проекту «Підвищення стійкості українських медіа», що фінансується Swiss Solidarity.
Інформаційна служба НСЖУ