Як пандемія Covid-19 вплинула на медіа систему в Україні, Вірменії, Грузії – трьох країнах, де тривають збройні чи заморожені конфлікти? Таку тему обговорювали учасники вебінару, який відбувся в рамках міжнародного проекту «Медіадіалог 2020: плюралізм і порозуміння», Проект реалізується за підтримки Міністерства закордонних справ Німеччини і спрямований на кооперацію та підвищення професійних навичок молодих журналістів і студентів-журналістів країн Східного партнерства.
Учасниками вебінару стали журналісти, медіаексперти, студенти-журналісти із України, Німеччини, Вірменії, Грузії, Білорусі і Молдови. Керівник проекту, директор регіонального медіацентру Open Channel TV Ludwigshafen (Німеччина), керівник European Youth4Media Network Association Вольфганг Рессманн представив спікерів вебінару та розповів про те, як проект, започаткований п’ять років тому, адаптується до умов «коронакризи».
Ситуація в медіа, яка склалася в результаті впливу пандемії, багато в чому схожа в різних країнах, відзначали учасники вебінару.
«Чи не кожну редакцію місцевої газети, сайту чи ТРК зачепила економічна криза, викликана поширенням епідемії коронавірусу та запровадженим карантином. Втрата робочих місць, зменшення тиражів і передплати, борги перед друкарнями чи за трансляцію телерадіосигналу, втрата рекламодавців й відсутність коштів на подальшу діяльність – все це позначилося на роботі журналістів», – зазначила перший секретар Національної спілки журналістів України Ліна Кущ.
Спікерка додала, що перед професійною спільнотою постали одразу кілька викликів. Це і безпечна робота журналістів під час епідемії, і закритість прес-конференцій та інших заходів, і збільшення кількості фізичних атак проти представників медіа. «Попри заходи безпеки, ми маємо кілька випадків захворювання журналістів на Covid-19. Переважна більшість – це журналісти регіональних телекомпаній, які заразилися у зв’язку зі своєю професійною діяльністю», – зауважила Ліна Кущ.
Про ці та інші виклики говорили учасники вебінару Мкртіч Тоноян (Вірменія), Мамука Андгуладзе (Грузія), Андрей Бастунєц (Білорусь), Крістіна Бобирке (Молдова), Володимир Данилюк, Катерина Соколова, Євген Цимбаленко, Юрій Залізняк (Україна). Серед тем, які обговорювалися, – зміни до законодавства про електронні комунікації в Грузії; загострення збройних конфліктів між Вірменією й Азербайджаном та на сході України; перешкоди з доступом до інформації під час карантину в Молдові; вибори в Білорусі та пов’язані з цим арешти журналістів; поширеність фейків про коронавірус у різних країнах. Ці проблеми переконують у важливості якісної професійної журналістики, цінність якої особливо зростає під час кризи.