Чи потрібно дотримуватися стандартів журналістської етики під час війни? Ця проблематика розглядалась на тренінгу «Журналістська етика під час війни», який для медійної спільноти Прикарпаття та студентів організував Університет Короля Данила у межах реалізації проєкту «Журналістика в умовах війни: точність, етика, співпраця». До заходу долучився Івано-Франківський Центр журналістської солідарності НСЖУ
Спікер тренінгу – Олег Криштопа, письменник і журналіст, ведучий історичного телепроєкту «Машина часу» на 5-му каналі, який свою журналістську діяльність розпочав 2000-го року в Івано-Франківську.
На прикладі відомих кейсів тренер показав, як недотримання медійниками етичних норм, передусім, точності, об’єктивності й відповідальності, може призводити до серйозних негативних наслідків, зокрема, поширення дезінформації та посилення конфліктів. Тому журналісти обов’язково мають перевіряти інформацію, дотримуватися балансу між суспільним інтересом і приватним життям людини.
Олег Криштопа наголосив також, що накладання на себе певних обмежень через війну насправді сприяє якісному виконанню професійних обов’язків. Отож, питання журналістських стандартів і професійної етики – питання саморегулювання і його мають розв’язувати перш за все самі медійники, які зобов’язані подбати про саморегуляцію як основу відповідальної та якісної журналістики.
Нагадаємо, Центри журналістської солідарності – це ініціатива Національної спілки журналістів України, що реалізується за підтримки Міжнародної та Європейської федерацій журналістів, а також ЮНЕСКО. Вона покликана допомагати представникам медіа, що працюють в Україні під час війни. Центри діють у Києві, Львові, Івано-Франківську, Харкові, Запоріжжі, Дніпрі та надають журналістам організаційну, технічну, юридичну, психологічну й інші види допомоги.
Контакти Центру журналістської солідарності в Івано-Франківську – 066 677 07 26 (Вікторія Плахта, координатор Івано-Франківського центру), адреса: вул. Січових стрільців, 25.
Про ЮНЕСКО.
ЮНЕСКО є спеціалізованою установою ООН з питань освіти, науки і культури. Вона робить внесок у мир та безпеку, сприяючи міжнародній співпраці в освіті, науці, культурі, комунікації та інформації. ЮНЕСКО сприяє обміну знаннями та вільному потоку ідей для прискорення взаєморозуміння. Вона є координатором Плану дій ООН щодо безпеки журналістів і проблеми безкарності, який спрямований на створення вільного та безпечного середовища для журналістів і працівників ЗМІ, зміцнюючи таким чином мир, демократію та сталий розвиток у всьому світі. ЮНЕСКО тісно співпрацює зі своїми партнерськими організаціями в Україні для надання підтримки журналістам на місцях.
Використані терміни та подання матеріалу в цій публікації не є висловленням будь-якої думки з боку ЮНЕСКО щодо правового статусу будь-якої країни, території, міста чи району або їхніх органів влади, так само як і ліній розмежування й кордонів.
Автор несе відповідальність за вибір і представлення фактів, що містяться в цій публікації, а також за висловлені в ній думки, які не обов’язково відповідають позиції ЮНЕСКО та не покладають зобов’язань на Організацію.
Інформаційна служба Івано-Франківського Центру журналістської солідарності
Фото Анастасії Бегей