Як повідомляє сайт «Грати», його журналістка Лутфіє Зудієва з допомогою кримських адвокатів добилась скасування незаконного вироку стосовно покарання її штрафом за публікації в мережі Інтернет
Четвертий касаційний суд загальної юрисдикції у Краснодарі скасував штраф, який був призначений їй за пост у фейсбуці із згадкою «Радіо Свобода» без маркування його як «небажаної організації». Суд наголосив, що кримські поліціянти взагалі не мали права складати протокол про таке правопорушення, адже це входить до повноважень не поліції, а Роскомнагляду.
Нагадаємо, наприкінці лютого журналістку «Ґрат», кримськотатарську правозахисницю Лутфіє Зудієву затримали поліцейські після обшуку у неї вдома в Джанкої. У неї забрали комп’ютер, телефони, флешки, відеореєстратор та кілька збірок правозахисних текстів. Зудієву відвезли до відділку поліції до Сімферополя, де склали два адміністративні протоколи за пости на її особистій сторінці у фейсбуці.
У двох із них вона згадувала видання «Радіо Свобода» і не вказала, що редакцію визнано в Росії «небажаною організацією».
У тексті, який Зудієва опублікувала влітку 2022 року, йшлося про переслідування адвокатів у Криму та згадувалася аналогічна ситуація з переслідуванням адвокатів у Білорусі.
«У 2021 році білоруська служба «Радіо Свобода» писала про десять адвокатів, яких з подачі Міністерства юстиції Білорусі позбавили ліцензії за ведення політичних справ», — писала Зудієва.
А у лютому 2022 року Зудієва зробила репост тексту «Ґрат» про вирок фрилансеру української редакції «Радіо Свобода» Владиславу Єсипенку, якого «суд» у Криму засудив до шести років колонії за фальсифікованим обвинуваченням у зберіганні вибухових речовин.
Зудієва відмовилася відповідати на питання стосовно себе, в суді її захищав адвокат Еміль Курбедінов. Протокол про пости зі згадкою «Радіо Свобода» розглядав «Київський районний суд». 20 березня суддя Катерина Чумаченко призначила Зудієвій штраф у 2500 рублів (приблизно 1180 гривень).
Сама журналістка не брала участі у засіданні. Курбедінов вказував, що поліцейські Центру протидії екстремізму взагалі не мали права складати протокол про правопорушення, оскільки згідно з російським законодавством пункти 1 і 58 частини 2 статті 28.3 Кодексу про адміністративні правопорушення РФ належать до повноважень Федеральної служби з нагляду у сфері зв’язку, інформаційних технологій та масових комунікацій Роскомнадзор. Адвокат просив припинити провадження у справі.
До того ж сам протокол було складено з порушеннями, оскільки пости журналістки були опубліковані на особистій сторінці Зудієвої, а Адміністративний кодекс зобов’язує вказувати статус іноагента тільки ЗМІ.
Українські та міжнародні правозахисні організації, в їх числі і НСЖУ, виступили на захист Зудієвої та вимагали припинити її переслідування. Спецдоповідачі ООН рекомендували російському уряду вжити заходів, щоб зупинити «ймовірні порушення» стосовно кримських правозахисників та адвокатів, зокрема Лутфіє Зудієвої. Росія на їхні заяви не відреагувала.
Редакція сайту «Ґрати» також вимагала від російської влади «припинити незаконне переслідування Лутфіє Зудієвої та всіх постраждалих від репресій незалежних журналістів у Криму та звільнити всіх заарештованих».
Захист журналістки подав апеляцію з тими самими доводами. Її розглянула суддя «Верховного суду Криму» Катерина Тимошенко. Вона залишила рішення про штраф у силі.
Після цього Еміль Курбедінов подав касаційну скаргу до Краснодарського суду, яку розглянула суддя Наїма Карасова. Вона скасувала штраф та закрила провадження у справі, як і вимагав адвокат. Для цього їй було достатньо аргументу, що поліція взагалі не мала права складати адмінпротокол.
«Якщо протокол складено не повноважним органом, то решту питань по суті вже не досліджують. Уже цієї підстави достатньо для скасування. Тобто якби протокол склав продавець овочів на ринку і приніс би його до суду, то ніхто його по суті не розглядав би. Але я впевнений, що там і по суті протоколу порушення були», — сказав адвокат Еміль Курбедінов.
Інформаційна служба НСЖУ