У Харкові уночі 1 травня побили журналіста, фахівця з кібербезпеки Микиту Книша. Про це постраждалий поінформував на своїй сторінці у Фейсбук, де опублікував відео з місця події та свій відеокоментар. На відео видно на обличчі сліди жорстокого побиття, велика гематома під правим оком.
За словами Микити, він вирішив зняти на відео порушення умов карантину – бурхливе нічне життя на парковці коло станції метро Наукова, де любить проводити дозвілля «золота молодь».
На відео видно, що Микита Книш представляється журналістом та задає молоді питання про порушення ними карантинних обмежень. Хтось виправдовується, хтось відмовляється давати відповіді або ображає журналіста.
Після зйомки сюжету Микита викликав на місце події поліцію аби та відреагувала на порушення. Однак патрульні, які приїхали, не проводили жодних профілактичних дій, і журналісту, який їх викликав, заявили про відсутність підстав для впливу на громадян на парковці. На відео записана тривала розмова журналіста із патрульними, де він переконує про необхідність реагування, а правоохоронці відмовляються, бо «урядова постанова про карантин – це рекомендація, а не вимога». Зрештою, патрульні полишили місце відпочинку харківської молоді.
Як свідчить журналіст, за лічені секунди після того, як поліцейські поїхали, на нього напали і жорстоко побили. Зловмисники відібрали телефон та рюкзак із ноутбуком та особистими речима.
Вже по факту нападу Микита Книш викликав поліцію уже для слідчо-оперативних дій та поїхав до лікарні знімати побої.
Також постраждалий опублікував фрагмент відео з камери спостереження, на якому зафіксовано його побиття, та зловмисника, який забрав рюкзак. Телефон той викинув по дорозі.
– Карантин – це профанація, – робить висновок Микита Книш. – А ось так мене захистила моя поліція, – і демонструє на відео синяки на обличчі.
Національна спілка журналістів України засуджує побиття журналіста, який висвітлював суспільно важливу тему порушення встановлених державою протиепідемічних вимог, та закликає Національну поліцію адекватно відреагувати на інцидент.
– Поліцейські на місці події мали оцінити ризики для журналіста, не говорячи про реагування на факт грубого порушення карантину, – зазначає голова НСЖУ Сергій Томіленко. – Але загалом ситуація з фізичними атаками на журналістів під час епідемії є обурливою та не має порівняння з ситуацією у інших європейських країнах.
Нагадаємо, що з моменту оголошення карантину в Україні зафіксовано побиття журналістів, переважно знімальних груп телеканалів, у Києві, на Львівщині та Хмельниччині.